تمام محصولات این سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرید؛ لطفا ما را به دوستان خود معرفی کنید.

آموزش شماره گذاری خودکار در ایندیزاین ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایندیزاین » آموزش شماره گذاری خودکار در ایندیزاین

با مطالعه مقاله شماره گذاری خودکار در ایندیزاین می توانید به آسانی لیست ها، سرفصل ها و … را به صورت اتوماتیک شماره بندی کنید.

 

ساده ترین روش برای شماره گذاری در ایندایزاین این است که متن مد نظر خود را که قصد شماره گذاری آن را دارید توسط ابزار Text tool  انتخاب نمایید و روی گزینه Numbed List از منوی بالا کلیک  نمایید. این کار موجب شماره گذاری متن به طور اتوماتیک می‌شود.

 

این سریع ترین روش دستی است  که انجام آن  به راحتی صورت می گیرد اما  استفاده از آن محدودیت‌هایی به دنبال دارد و در صفحه آرایی به کار گیری این روش توصیه نمی‌شود. بهترین روش این است که همیشه  شماره ‌گذاری‌های خودکار را توسط قابلیت پاراگراف استایل ایندیزاین برای فایل خود انجام دهید.

 

شماره‌گذاری خودکار متون به کمک  Paragraph Styles  در ایندیزاین

در این روش عمل شماره‌گذاری توسط پاراگراف استایل صورت می گیرد به کارگیری پاراگراف استایل امکان مورد هدف قرار دادن تمام متونی که دارای این استایل هستند را توسط ویرایش استایل مورد نظر برای شما فراهم می کند.

بهتر است از طریق استایل ها تمامی ویژگی‌های متنی مورد نیاز در پروژه‌ی خود را اعمال نمایید و از ویرایش فرمت متن‌ها به صورت دستی، در حد امکان بپرهیزید. به این ترتیب  به راحتی تغییرات فرمی احتمالی متن در طی کار اعمال شدنی خواهد بود. اگر اطلاعاتی در مورد پاراگراف استایل‌ها در ایندیزاین  ندارید و اگر که قصد کسب اطلاعاتی کلی در زمینه ایندیزاین را دارید، به بخش آموزش ایندیزاین در سایت ما مراجعه کنید.

 

روش شماره گذاری خودکار در ایندیزاین

ابتدا به باز کردن فایلی که حاوی متونی است که قصد شماره‌گذاری آن را دارید اقدام نمایید.

سپس شروع به ساخت یک استایل جدید از منوی پاراگراف استایل  کنید و نام استایل خود را   مثلا متن شماره دار در قسمت Style Name معرفی نمایید.

برای معرفی  نوع فونت (Font family)  و ویژگی‌های دیگری مثل  Font Style،size  و… به قسمت Basic character format  بروید و تیک گزینه Ligatures   را در قسمت پایین غیر فعال کنید.

 

به منظور تغییر زبان به فارسی به قسمت Advanced character formats مراجعه کنید.

در بخش Indents and spacing و قسمت Paragraph Direction  شروع به تغییر دادن آن  کنید. همچنین می توانید راست چین، چپ چین، وسط چین و … را به دلخواه خود در قسمت Alignment  تنظیم کنید.

در بخش Bullets and Numbering به تنظیم گزینه List Type  روی Numbers   بپردازید. در قسمت  List نیز شروع به ساخت یک New List با نام دلخواه مثلا همان «متن شماره دار» کنید. همچنین می توانید  نوع شماره‌گذاری بر اساس نیازتان را در قسمت Format تعریف کنید.علاوه بر این شما در قسمت Number  قادر به تعریف اینکه قبل و بعد شماره چه چیزی قرار بگیرد خواهید بود.

به عنوان مثال اگر قرار است در یک کتاب مثال‌های کتاب دارای شماره‌ باشد (مثال ۱، مثال ۲ و …) در قسمت Number  می‌توانید پشت کلمه «مثال» کاراکترهای t ^.#^  را تایپ کنید. یعنی «t ^.#^ مثال» فاصله بین شماره و متن هم در این قسمت قابل تنظیم است. مثلا شما می‌توانید تنظیم کنید بعد از شماره نقطه (.) خط فاصله(-) ، Tab یا هر کاراکتر دلخواه دیگر قرار بگیرد.

سپس گزینه ok را تا همین مرحله که پیش رفتید برگزینید، روی متن مورد نظرتان استایل را اعمال کنید و نتیجه کارتان  که منجر به شماره گذاری متن می شود را ببینید .

نکته: در صورتی که از کلید Tab  بین شماره و متن استفاده می‌کنید(نقطه و Tab پیش فرض ایندیزاین است.) بایستی در زمان تنظیمات پاراگراف استایل مشغول به تنظیم کردن فاصله Tab در استایل  در بخش Tabs شوید.

همچنین شما می توانید با کمک گرفتن از پاراگراف استایل به ایجاد شماره و متعلقاتش با ویژگی متفاوت با متن اصلی پارگراف استایل  اقدام کنید.

به این ترتیب که از پنجره یک کاراکتر استایل جدید Character style  بسازید و به تعیین کردن ویژگی‌هایی که قصد دارید نسبت به متن اصلی تفاوت داشته  باشد بپردازید  به طورمثال  شماره‌ها با رنگ قرمز ایجاد شوند و از نوع بولد باشند.

شماره گذاری خودکار در ایندیزاین

کاراکتر استایلی با نام «شماره متن شماره‌دار» بسازید. در قسمت Advance character formats  ،font Style   را bold  کنید و در بخش Character colour  رنگ قرمز را انتخاب کنید. به پاراگراف استایل بازگردید ( دو مرتبه روی پاراگراف استایل کلیک نمایید) ودر قسمت bullets and numbering و numbering style  ،character style  به تنظیم نمودن آن روی کاراکتر استایل جدیدی که خودتان  ایجاد کرده اید مشغول شوید و در نهایت  گزینه ok را بزنید . با این کار شاهد قرمز شدن شماره ها خواهید بود.

 

نکته: ممکن است شما  قصد ایجاد شماره های متن در قسمت خارج از لبه های چیدمان متن را داشته باشید یعنی  ازقسمت  لبه‌ی چیده شدن متن شماره‌ها بیرون بزند. مثلا با فاصله ۱ سانتیمتری از متن واقع شوند. در این صورت مجددا به بازکردن پاراگراف استایل‌تان اقدام کنید و در قسمت Indents and spacing ، مشخصلت زیر را وارد نمایید:

عدد ۱۰ mm را در Right Indent   و -۱۰mm   منفی ۱۰ میلی متر) را در First line Indent  و در آخر روی گزینه  ok کلیک نمایید.

 

نکته: چنانچه قصد شروع مجدد شماره گذاری از جایی دیگر را داشته باشید  در پاراگرافی که می‌خواهید شماری ری‌استارت شود مکان‌نما را قرار داده و راست کلیک  نمایید و گزینه Restart numbering را انتخاب نمایید برای برگشتن به حالت قبلی با راست کلیک در همانجا و انتخاب گزینه Continue numbering می توانید برای برگشت به حالت قبل  اقدام کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه