دانلود گرادینت فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ابزار فتوشاپ » گرادینت فتوشاپ

گرادینت در عام یعنی شیب یا سطحی شیب دار و در گرافیک نیز منظور از گرادینت تصویری ایجاد شده از طیف رنگی مختلف به شکل شیب دار بوده که میان رنگ های آن ها نیز مرز معلومی وجود نداشته باشد. (برای مثال شیب عمودی، افقی، مورب، مدوّر و … )

اگر چه در طراحی وب نیز از این رنگ ها استفاده شده اما تا پیش از css3 امکان ساخت این دسته از طیف های رنگی به کمک css وجود نداشت و به ناچار بخشی از تصویر برش داده شده و یا در حالت افقی یا عمودی تکرار می شد و یا در شرایط استفاده از گرادینت مورب یا مدور، کل گرادینت به ناچار برش خورده، و در صورت بزرگ بودن محیطی که گرادینت در آن به کار رفته است میزان حجم تصویر بالا می رفت.

 

چند نوع گرداینت وجود دارد؟

نمونه های مختلفی از گرادینت ها وجود داشته که حتما در صورت کار با فتوشاپ با آن ها رو به رو شده اید:

  • گرادینت خطی (Linear): این گرادینت می تواند به شکل دو یا چند رنگی، پشت سر هم به حالت افقی، عمودی یا مورب باشد.
  • گرادینت مدور یا تابشی (Radial): این گرادینت دارای دو یا چند رنگ تو در تو و به شکل مدور می باشد.
  • گرادینت زاویه دار (Angle): این گرادینت از دو یا چند رنگ تشکیل شده و به این صورت بوده که شروع طیف رنگی از یک زاویه آغاز و بعد از یک چرخش رنگ 360 درجه مجدد به اولین زاویه باز خواهد گشت.
  • گرادینت منعکس یا بازتاب (Reflected): این گرادینت دو یا چند رنگه بوده و یک دوم محیط به رنگ های انتخاب شده اختصاص می گردد و مابقی محیط توسط بازتاب این رنگ ها پر می گردد.
  • گرادینت لوزی شکل یا الماسی (Diamond): این گرادینت دارای دو یا چند رنگ بوده که این رنگ ها تو در تو بوده و به شکل لوزی مرتب می گردند.