آموزش طراحی کاراکتر در افترافکت قسمت دوم ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » افترافکت » آموزش طراحی کاراکتر در افترافکت

در ادامه جلسه گذشته ساخت یک کاراکتر در افترافکت، به ساخت کاراکترمان پرداختیم، صورت و بدن کاراکترمان را آماده سازی کردیم و در این مقاله آموزشی می خواهیم به تکمیل کاراکتر و به اصطلاح ریگ بندی آن بپردازیم.

به سراغ صورت کاراکتر برویم. اینبار می خواهیم یک استروک دور لب کاراکترمان ایجاد کنیم برای این کار از همان تکنیک ماسک در جلسه گذشته استفاده کنید، تنها دو نکته هست که در این تکنیک متفاوت خواهد بود، اول اینکه در تکنیک قبلی ماسک پنهان ویا به اصطلاح hide می شد ولی در اینجا قسمت از ماسک قرار است پنهان شود، یک بار دیگر مراحل را با هم طی می کنیم.

 

کاربرد دیگر ماسک در افترافکت

لایه اصلی دهان را انتخاب کنید، از منوی ادیت گزینه copy with property link را کلیک و در تایم لاین با استفاده از ctrl+v پیست کنید

لایه ماسک را به بالاترین لایه از لایه های دهان انتقال بدهید

حالا در این قسمت قرار است یک استروک دور لب کشیده شود و به این دلیل که ماسک شما همچنان متاثر از لایه اصلی است شما امکان این که در آن تغییری بدهید نخواهید داشت، برای این مشکل چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

خوب ما می توانیم گزینه استروک را از تاثیر ماسک خارج کنیم برای این کار مراحل زیر را طی کنید

مثلث و یا فلش کوچک کنار ماسک را باز کنید

گزینه contents را باز کنید

از منوی باز شده گزینه strock را باز کنید

برای اینکه بتوانید گزینه ای را تغییر دهید باید کلید alt را پایین نگه دارید و با موس روی کرنومتر کناری کلیک کنید.

این کار را برای اندازه و رنگ استروک انجام و آنها را تنظیم کنید

حالا برای داشتن باقی قسمتهای دهان که در زیر این ماسک پنهان شده اند کافیست که گزینه fill را پنهان کنید برای این کار روی گزینه مربوطه که شبیه به چشم است کلیک و چشم را خاموش کنید

طراحی کاراکتر در افترافکت

0122 - آموزش طراحی کاراکتر در افترافکت

 

از این به بعد شما قرار نیست تغییری بر روی گزینه های ماسک اعمال کنید بنابراین تمامی ماسک ها را انتخاب کنید و گزینه lock (قفل بر روی تایم لاین) را انتخاب کنید و حالا از قسمت پائین تایم لاین گزینه toggle switch mode را بزنید و باز تمامی ماسک ها را با استفاده از گزینه  shy که در تصویر زیر مشخص شده hide کنید.

 

028 - آموزش طراحی کاراکتر در افترافکت

 

ریگ بندی کاراکتر در افتر افکت

به جاهای قشنگی از افترافکت رسیدیم، اکنون زمان آن رسیده که بتوانید به کاراکترتان حالتهای مختلف چهره را بدهید و این چهره را انیمیت کنید.

اینجا به یک گزینه جدید احتیاج داریم به نام null

 

کاربرد null در افترافکت

برای انیمیت چشمها به یک اهرم احتیاج دارید تا هر دو چشم را با هم حرکت دهد، این اهرم را با استفاده از یک null که در واقع موجودیت دارد ولی در صفحه دیده نمی شود و به عنوان یک کنترلر استفاده می شود به کار می گیریم

 

چگونه یک null بسازیم

در افترافکت به سادگی همه چیز در دسترس شماست، از جمله null ها؛ برای ساختن یک null  به منوی layey رفته و از آنجا گزینه new و سپس null object را انتخاب کنید، به همین سادگی یک نال ساخته می شود، آن را به نام دلخواهتان تغییر دهید.

زمانی که گزینه null ساخته شد می توانید مانند سایر اشیا محل و اندازه آن را تنظیم کنید، برای ریگ بندی چشم ها، null  را به قسمت مابین دو چشم منتقل کنید و سپس سیاهی هر دو چشم را که در جلسه قبل آماده کردیم انتخاب کنید، کافی است تا شما سیاهی چشم را فرزند این null قرار دهید، به این ترتیب هر کجا null می رود این سیاهی های چشم ها هم به همان سمت می روند.

برای تنظیم فرزندی سیاهی ها کلید ctrl را نگه داشته و هر دو سیاهی را انتخاب کنید، سپس در قسمت parent&link پرنت را بر روی گزینه null قرار دهید، حالا این نال حکم یک کنترلر برای کاراکتر شما را دارد.

از همین روش می توانید برای ریگ بندی تمام قسمتهایی که قرار است حرکت داشته باشند استفاده کنید، پلکهای پائین را با هم بگیرید، پلک های بالایی باهم و برای هر کدام یک نال تنظیم کنید.

کامپوزیشن صورت را به کامپوزیشن اصلی تان بکشید و اندازه آن را به نسبت کاراکترتان تنظیم کنید، آفرین شما تا مراحل خوبی از افترافکت را پیشرفت کرده اید، حالا متوجه روش کار شده اید، شروع کنید و باقی قسمتهای این کاراکتر مانند گوش ها، شاخ ها و غیره را آماده کنید.

 

سخن پایانی

با این حال کار ما تمام نشده، بعد از این به سراغ دستها و پاهای کاراکتر می رویم و این کاراکتر را بعد از یک ریگ بندی درست و اصولی به کار و رقص وا می داریم تا انتهای کار چیزی را که از افترافکت انتظار داریم به دست بیاوریم.

افترافکت بسیار ساده ولی در عین حال بسیار قدرتمند است و ما می خواهیم شما از این قدرت برای کسب درآمد و کار در فضای اینترنت استفاده کنید، یادتان باشد اگر می خواهید یک حرفه ای باشید همه قسمتهایتان را با قانون درست و یک نظم ذهنی انجام دهید تا به سردرگمی و شلوغی برخورد نکنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه