تمام محصولات این سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرید؛ لطفا ما را به دوستان خود معرفی کنید.

بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ

زمانی که در حال کار با فتوشاپ هستید از انواع مختلف تصاویر با فرمت های مختلف استفاده می کنید به همین دلیل باید با انواع فرمت تصاویر و ویژگی های آن آشنا باشید. در این مطب سعی می کنیم که مهم ترین فرمت تصاویر در فتوشاپ را به شما معرفی کنیم و ویژگی های هر یک را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

 

فرمت تصاویر در فتوشاپ به چند دسته تقسیم می شود؟

فرمت های جدید هر روزه معرفی می شوند و گاهی پیش میاید که جای فرمت قدیمی تر را بگیرند. فتوشاپ نیز به دلیل گسترده بودن کار آن با حجم زیادی از فرمت های مختلف کار می کند.

اما به طور کلی می توان فرمت ها تصاویر استفاده شده در فتوشاپ را به دو دسته تصاویر گرفته شده از مناظر واقعی توسط دوربین و عکس های ساخته شده توسط سایر طراحان گرافیکی تقسیم کرد.

 

فرمت تصاویر گرفته شده با دوربین

دوربین ها برای ثبت تصاویر از فرمت های مختلفی استفاده می کنند. اما رایج ترین فرمت تصاویر در دوربین ها JPEG، RAW و DNG است. در این جا ویژگی های هر یک را بررسی می کنیم:

 

JPEG

این فرمت در واقع رایج ترین فرمت در بین تصاویر است. به سادگی می توان گفته که تقریبا همه دوربین های عکس برداری دیجیتال از این نوع فرمت پشتیبانی می کنند.

این فرمت بسیار سبک است و می تواند به انتقال سریع تصاویر کمک کند. همین موضوع سبب محبوبیت بسیار زیاد این فرمت شده است. این سبک بودن به شما این اجازه را می دهد که تعداد زیادی از عکس ها را با فرمت JPEG ذخیره کنید.

در مقابل یک مشکل بزرگ وجود دارد.

تصاویر در هنگامی که به صورت JPEG ذخیره می شوند در طی یک پروسه فشرده سازی خیلی از اطلاعات خود را از دست می دهند تا این تصاویر سبک تر شوند. این موضوع سبب شده است که کار با این تصاویر در فتوشاپ خیلی کارگشا نباشد.

البته بر اساس دوربین و تکنولوژی به کار رفته در آن ممکن است تصاویر JPEG دارای کیفیت بالایی باشند اما همچنان ایجاد تغیرات در آن ها از کیفیت این تصاویر می کاهد.

 

126 - بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ

 

RAW

یکی دیگر از فرمت های پر کاربرد در دوربین های عکاسی که بسیار مناسب برای ایجاد تغییرات در فتوشاپ است، فرمت تصاویر RAW است.

این فرمت در واقع مشکل فشرده سازی و از بین رفتن اطلاعات در JPEG را ندارد. در واقع در این فرمت تصاویر با حجم اطلاعات بسیار بیشتری ذخیره می شوند. با این که در این فرمت نیز معمولا فشرده سازی به مقدار کمی صورت می گیرد اما این مقدار به اندازه ای نیست که از کیفیت تصاویر کم کند.

218 - بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ

به همین دلیل است که این فرمت به ما اجازه ویرایش و اعمال تغییرات بسیاری را می دهد. از سویی شرکت های سازنده دوربین نیز به اهمیت این موضوع پی برده اند و در بسیاری از موارد فرمت RAW به صورت پیش فرض به عنوان فرمت اصلی تصاویر گرفته شده توسط این دوربین ها انتخاب شده است. تنها مشکل این تصاویر حجم بالای آن ها است.

 

DNG

این فرمت تصاویر به صورت اختصاصی توسط شرکت ادوبی ایجاد شده است. این فرمت تا حد زیادی مشابه فرمت RAW است اما نحوه فشرده سازی آن متفاوت است.

این فرمت به گونه ای عرضه شده است که سایر شرکت ها نیز بتوانند از آن استفاده کنند. به همین دلیل با این که توسط شرکت ادوبی ایجاد شده است اما بسیاری از شرکت های سازنده دوربین هم اکنون از آن استفاده می کنند.319 - بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ

 

تصاویر ایجاد شده در کامپیوتر ها

علاوه بر تصاویر واقعی که توسط دوربین ها هر روزه گرفته می شوند حجم گسترده ای از تصاویر نیز توسط طراحان گرافیکی در کامپیوتر ها ایجاد می شوند. در این جا به بررسی فرمت تصاویر ساخته شده در کامپیوتر ها می پردازیم.

412 - بررسی فرمت های عکس در فتوشاپ

 

فرمت تصاویر PSD  و TIFF

زمانی که در حال کار با فتوشاپ هستید می توانید همه کار هایی که در فتوشاپ انجام داده اید را به صورت فایل PSD و TIFF ذخیره کنید. این کار به شما اجازه می دهد که در زمان کار با پروژه های خود همه تغییرات اعمال شده شامل لایه ها، تصاویر، اشیا و … را به راحتی جا به جا کنید.

نکته مثبت این فرمت ها این است که معمولا فشرده سازی کمی بر روی آن ها انجام می گیرد و در واقع کیفیت تصاویر استفاده شده در آن ها کم نخواهد شد. انتخاب بین PSD و TIFF به نحوه استفاده شما از آن ها بستگی دارد اما معمولا به دلیل انعطاف پذیری بالاتر از فرمت PSD استفاده می شود.

 

جمع بندی

فرمت تصاویر ورودی و خروجی کیفیت نهایی کار شما را مشخص می کنند. پس سعی کنید از هر کدام از آن ها در جای درست خود استفاده کنید. فرمت های معرفی شده در این مقاله همگی جزو پر کاربرد ترین فرمت های موجود هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه