بررسی اشتباهات رایج در طراحی UI و UX ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » تجربه کاربری » بررسی اشتباهات رایج در طراحی UI و UX

اگرچه برخی از اشتباهات انجام شده در طراحی رابط کاربری “Ui” و تجربه کاربری “Ux” در شروع کار خیلی به چشم نمی آیند، اما بدون شک در نتیجه کار بیش از حد تاثیرگذار خواهند بود. برای آشنایی با این اشتباهات و بررسی راه های جلوگیری از آنها توصیه میکنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

 

1 lR7ZtITdL Ojz wNU2IuWQ - بررسی اشتباهات رایج در طراحی UI و UX

 

  • استفاده از کاربران خیالی به جای کاربران واقعی

یکی از بزرگ ترین اشتباهات در رابطه با طراحی UX / Ui و شناسایی شرایط مطلوب استفاده از کاربرانی خیالی می باشد؛ در حالی که امکان کمک گرفتن از هزاران کاربر واقعی وجود خواهد داشت. اگر چه قضیه استفاده از کاربران خیالی در جلسات طوفان مغزی کاملا متفاوت بوده و هیچ اشکالی ندارد اما این موضوع برای زمان عدم دسترسی به کاربران واقعی کاربرد خواهد داشت. به نظر شما بهتر نیست، که به جای صرف وقت برای کاربران خیالی از حضور کاربران واقعی استفاده نمود و از آن ها سوالی های خود را بپرسیم؟ بدون شک این کار نتیجه بهتری را به همراه خواهد داشت. شاید بهتر است به جای جمع کردن طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری دور هم، از همان اول به دنبال کاربرانی باشیم که قصد کار کردن با این سیستم را دارند. به نوعی می توان گفت که این موضوع یکی از متدوال ترین اشتباهات در طراحی UI/UX به شمار می آید و این در واقع قسمت خوب قضیه می باشد. و در رابطه با قسمت فاجعه آن نیز باید بگوییم که متاسفانه مدیران نیز چندان اهمیتی به نظر تأیید شده کاربران یا مخاطبان برنامه مورد نظر نداشته و تنها مبنای کار خود را ایده طراحان قرار خواهند داد. در واقع در مورد طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری هیچ کس مانند کاربرانی که قرار است با این سیستم کار نمایند و به نوعی پلت فرم مختص به آن ها ساخته شده است، قادر به نظردهی مطلوب و نتیجه بخش نخواهند بود.

 

3353434234 - بررسی اشتباهات رایج در طراحی UI و UX

اشتباهات طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

  • عدم توجه به بودجه و محدودیت های فنی در ایده ها

به طور معمول طراحان UI/UX در جلساتی که تشکیل می دهند به پیاده سازی طراحی های خود بر مبنای موقعیت های فرضی و آرمانی می پردازند. این در حالی است که برای داشتن یک طراحی موفق و صحیح بهتر است پیش از هر چیزی، به تعیین بودجه ای مناسب به منظور طراحی پرداخته شود. متاسفانه خیلی از طرح هایی که در ظاهر زیبا و جذاب به نظر می رسند در زمان پیاده سازی آن، توسط برنامه نویسها  با محدودیت های فنی و دیگر شرایط مربوط به طراحی با مشکل مواجه خواهد شد. و در واقع تمامی هزینه هایی که تا به این مرحله شده کاملا هدر رفته و هیچ کار موثری صورت نخواهد گرفت. می توان گفت که بی توجهی به مشکلات احتمالی فنی و نیز محدودیت های موجود، یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی UI/UX محسوب می گردد.  یک طراح خوب باید محصول را از دید مشتری بررسی نموده و بعد اقدام به طراحی نماید. در واقع این مشتریان هستند که به طراح اجازه میدهند تا با توجه به بودجه خود دید وسیعی از کار داشته و بتوانند بهتر تصمیم بگیرند. یک طراح UX همواره باید در نظر داشته باشد که طرح او بایستی با بودجه مشتری تناسب داشته باشد و در صورت کم بودن بودجه مشتری، زیاد نمی توان به سراغ طرح های بلند پروازانه رفت.

 

  • به کارگیری شیوه های تکراری در طراحی

شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند، اما واقعیت آن است که یکی دیگر از اشتباهات در طراحی UI و UX به کارگیری نرم افزارهای هوشمند و استفاده از طرح های روتین می باشد. این روزها حرف اول را نوآوری و فناوری میزند و در این بین طراحی هایی حرفی برای گفتن دارند که از ایده های جدیدی برخوردار باشند و به نوعی می توان گفت که امروزه فناوری در طراحی بر ایده های هنری پیشی گرفته و یک طراح موفق کسی است که به خوبی ارتباط میان علم و هنر را درک نموده و آن ها را با هم ادغام کند.  در حالی که به طور معمول بیشتر طراحان تنها به استفاده از منوهای ثابت و طراحی محتوایی یکسان بسنده می نمایند. این روش شاید برای طراحانی که کار آن ها تنها در حد استفاده از الگوهای پیش فرض در طراحی منو بوده کارساز باشد اما بدون شک برای پیشرفت و گسترش کار خود نیاز دارند که همواره با بروزترین کارها و طراحی های سفارشی، و متناسب با رفتار کاربر، مشتریان خود را راضی نگه دارند. طراحان بایستی در رابطه با مبحث داینامیک یا طراحی پویا، اطلاعات بیشتری داشته باشند و در طراحی بخش های گوناگون پلت فرم، استفاده مناسب و به جایی از آن داشته باشند.

 

Picture2 - بررسی اشتباهات رایج در طراحی UI و UX

 

هیچ یک از این موارد راحت نیست و به کارگیری این روش نیازمند طراحی می باشد که فکری همچون یک برنامه نویس حرفه ای داشته و در زمان طراحی نیز در نقش یک طراح زبده ظاهر گردد. اما با توجه به آن که این روزها الگوریتم های کامپیوتری جای برخی از شغل ها را گرفته اند، در زمینه طراحی نیز به کمک این سیستم ها می توان کار خود را به ربات های هوشمند محول نمود، البته گاهی اوقات ممکن است اشتباهی نیز رخ دهد. اما هنگامی که پروژه ای در سطح حرفه ای انجام شود، بی توجهی به نیاز کاربران واقعی و نظرات آن ها، ایده پردازی بدون در نظر داشتن بودجه و محدودیت ها و نیز به کارگیری از الگوهای روتین جزو اشتباهات بزرگ قرار خواهند گرفت.

 

نظر شما چیست ؟

در صورتی که شما هم در این خصوص تجربیاتی دارید خوشحال میشویم که از طریق نظرات همین صفحه آن ها را با میان در میان بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه