آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » کورل دراو » آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

استفاده از کلیدهای میانبر و شورتکات های نرم افزار کورل دراو به شما این امکان را می دهد که در زمان خود صرفه جوی کنید و تعداد کلیک های خود را در هنگام کار و طراحی کاهش دهید.

کلید های میانبر کورل

آیا می دانستید که یک قفل را می توانید توسط یک آچار باز کنید؟

آیا می دانید برای باز کردن یک قوطی کنسرو یک راه آسان بدون درب بازکن وجود دارد؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که برای رول خالی کاغذ توالت چه راه ها و استفاده هایی موجود است؟

در زندگی روزمره همگی ما به منظور صرفه جویی در زمان، انرژی یا پول، این میانبرها می بایست اجرا شوند.

ما به عنوان یک کاربر معمولی نرم افزار کورل برای ارتقاء طراحی یا صرفه جویی در زمان فرایند ساخت، به دنبال نکات، ترفندها، میانبرها و تکنیک هایی  می باشیم.  ما در این آموزش  برخی از میانبرهای CorelDRAW  که غالبا مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار هم مطلوب و سودمند هستند را به اشتراک خواهیم گذاشت (وژرن مورد نظر ما کرل x7 می باشد.)

 

247 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

 

کلید های میانبر هم توزیع و ترازی در کورل

برای تطبیق رنگ استفاده از ابزارهای برش (Snipping)  وقطره چکان (Eyedropper)   تنظیمات تذهیب کاری کردن  (Fillet)، آراستن (Scallop) و لبه دادن (Chamfer) می باشند.

 

هم ترازی و توزیع در کورل

بعد از ایجاد  یک طرح یا طراحی توسط شما، غالبا باید ابزارهای هم ترازی و توزیع استفاده شده و به کار گرفته شوند، شما می توانید به عنوان یک جایگزین برای باز کردن پنجره هم ترازی و توزیع به سرعت دو یا چند چیز را با استفاده از کلید های صفحه کلید به عنوان میانبرها هم تراز کنید. به طور مثال  اگر شما دو یا چند چیز را برگزینید و شروع به تایپ کردن  حرف T  نمایید، در بالای صفحه، آن موارد هم تراز خواهند شد.

(شکل A) این با حروف B، L، C، R نیز این کار را انجام دهید و به ترتیب به هم تراز کردن موارد انتخابی در پایین  مرکز، راست و چپ مشغول شوید. کلید shift  را هنگامی که موارد مورد نظر را برگزیدید پایین نگه داشته و با کلیک روی هر مورد عمل کنید. این کار به هم تراز کردن موارد انتخابی خودتان  با آخرین مورد انتخاب شده می پردازد. همچنین برای قرار گیری آن موارد در قسمت وسط صفحه،  با انتخاب یک یا چندین مورد و تایپ کردن حرف P می توانید این کار را به درستی انجام دهید.

 

340 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

به همین ترتیب می توانید به منظور توزیع کردن گروهی از موارد مورد نظر به صورت افقی یا عمودی با انتخاب  کردن آن ها و نگه داشتن کلید Shift و تایپ کردن حرف P یا کلید Shift  با حرفA  (شکل B) به این کار اقدام نمایید.

 

ابزار Snipping و ابزار Eyedropper

یک فروشنده چند ماه پیش با مشکل مربوط به رنگی خاص تماس گرفت. او یک لوگوی برداری برای رنگ آمیزی دریافت کرده بود. اما رنگ های آماده شده در وب سایت مشتری برای مطابقت با لوگو خوب از کار در نیامده بودند. من توانستم  استفاده از ابزار برش و ابزار قطره چکان یک تکنیک ارائه دهم تا به رنگ های مورد علاقه مشتری نزدیک ترین تطابق را داشته باشد.

قابلیت ابزار Snipping مانند یک عکسبرداری کنترل شده از صفحه است. این یک ابزار است که با سیستم عامل ویندوز همراه است و یک ابزار در CorelDRAW نیست. اکثر رایانه های شخصی قابلیت اجرای ویندوز را  دارند و دسترسی آن ها به این ابزار بسیار راحت است ، با رفتن به دکمه Start و مراجعه به پوشه Accessories  می توانید به راحتی آن را پیدا کنید و با کلیک روی ابزاری که به یک جفت قیچی شبیه است به ادامه کار بپردازید. (شکلC ) حالا روی هر ناحیه از تصویر روی مانیتور که  قصد انتخاب نمونه رنگی را دارید کلیک کرده و شروع به کشیدن آن نمایید. حالا به ذخیره کردن فایل اقدام کنید و پس از آن بهCorelDRAW برگشته و Paste (Ctrl+V)  کنید با این عمل در سند شما فایل PNG  نمایان می شود.

 

436 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

بعد از نمونه برداری از تصویر ، جایگاه قرار گیری آن در محدوده رنگ RGB می باشد. از آن جایی که ما برای اصلاح و تغییراستفاده از پالت رنگ RGB را توصیه می کنیم  این کار مفید است.

529 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

 

سپس  برای نمونه برداری از یک ناحیه از تصویر ازقطره چکان (شکل D) استفاده کنید و برای کپی و یا تغییر آن رنگ بر روی هر شکل برداری کلیک کنید (شکل E و شکل F) ابزارقطره چکان در CorelDRAW X7 و X8 بعد از نمونه برداری یک رنگ به طور خودکار به یک سطل رنگ تبدیل می شود. در نسخه های قبلیCorelDRAW باید پیش از اقدام به تغییر رنگ شیء برداری  به قطره چکان برگشته تا به صورت دستی ابزار را به سطل رنگ تغییر دهید.

 

625 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

 

تنظیمات [Fillet (گرد کردن) , Scallop (بریدن) , Chamfer (زاویه دار کردن)] ذر کورل

برای اصلاح گوشه های یک شکل برداری چندین راه وجود دارد اما  کنترل و تنظیمات موجود در File / Scallop / Chamfer Docker را تعداد کمی از ابزار ها  ارائه می دهند.  همچنین با مراجعه به مسیر Window> Dockers> Fillet / Scallop / Chamfer  می توانید به این ابزار ها دسترسی پیدا کنید (شکل G )

علاوه بر آن  شما می توانید با ایجاد  سه مربع  ۲ در ۲  عملکرد هر یک از این تنظیمات، را ببینید و یک مورد را به دلخواه  برگزینید.  با انتخاب گزینه Fillet  و تنظیم نمودن  شعاع در ۰٫۲۵ و در آخر کلیک  روی Apply  کار را ادامه دهید. با انتخاب مربع بعدی و کلیک روی گزینه Scallop corner  و قرار دادن شعاع در ۰/۲۵ و در نهایت کلیک روی اعمال نیز می توانید  تنظیمات Scallop و Chamfer را ببینید.  برای مربع سوم نیز همین کار را برای Chamfer corner  انجام دهید. حالا شما باید دارای  سه مربع  به ترتیب با گوشه های گرد  یکی با گوشه های بریده شده و یکی با گوشه های زاویه دار باشید  این ابزارها  قابلیت استفاده برای خصوص برای زاویه های گوشه ای داخلی مانند اشیاء در شکل(شکل H) استفاده می شود.

 

720 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

در مواقع صحبت از اصلاح و تغییر متن  برای آن تنظیمات بسیار زیادی وجود دارد. چند مورد ازگزینه های زیر تنها مواردی است که ما معمولا به کار می گیریم.

 

ایجاد تناسب متن با مسیر در کورل

زمان قرار دادن یک متن در اطراف یک منحنی ، بسیاری از ما می دانیم که باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهیم:

ابتدا متن را انتخاب کرده  سپس همزمان با نگه داشتن کلید شیفت شی را انتخاب کنیم و در آخر می بایست مسیرText> Fit Text to Path  را طی کنیم. اما سریعترین راه برای انجام این کار استفاده از میانبر زیر است:

ابتدا با کلیک راست روی متن و کشیدن آن روی شی  مورد نظر میبینید که در یک منو چندین گزینه آشکار می شود در نهایت شما نیز گزینه  Fit Text to Path را  برگزینید. (شکل J).

 

819 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

 

تنظیم کردن فاصله حروف و خطوط در کورل

ایجاد  کردن گزینه هایی نظیر فاصله برای کلمات  کاراکترهای  تکی و خطوط متن  می تواند  باز کردن منوی ویژگی های متن (Ctrl + T)را  شامل  شود. این رابط  گزینه های  بسیاری  به منظور اصلاح متن  از جمله فاصله را دارا می باشد. استفاده از ابزار Shape برای شما  چنانچه  به دنبال تغییر فاصله بین حروف و کلمات tracking))  و یا فاصله بین خطوط متن leading) ) هستید بسیار سریعتر است. برای انجام این کار به ایجاد دو خط متن مانند شکل K  مشغول شوید  و برای ابزار Shape کلید F10 را  بفشارید.

 

شما درقسمت پایین سمت چپ و راست متن، دو دکمه را مشاهده نمایید. (شکلL) برای  افزایش یا کاهش فاصله می توانید دسته ی چپ را به قسمت پایین یا بالا بکشید. به علاوه به منظور افزایش و یا کاهش میزان فضای بین کاراکترها ، دسته راست را به سمت راست یا چپ  بکشید. همچنین نگه داشتن کلید Shift و کشیدن  دسته سمت راست به راست یا چپ  افزایش و یا کاهش  فضای بین کلمات را به دنبال دارد. کاربرد این میانبر برای متن های هنری و ادبی می باشد.

 

سایر تنظیمات متن در کورل

برای تغییر همه حروف متن به حروف بزرگ  با عمل هایلایت کردن متن Ctrl + Shift + ( K )را بفشارید. برای حالت معکوس نیزمی توانید همین کار را برای حالت معکوس انجام دهید. (شکل M)

 

916 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

با دوبار کلیک روی ابزارText برای انتخاب همه متن در یک سند اقدام کنید. این کار از انتخاب متن های دسته بندی شده جلوگیری می کند.. در X5 چند ویژگی  ابزار قطره چکان معرفی شده است که قابلیت استفاده  برای نمونه برداری از فونت و اندازه هر متن  را دارد و پس از کلیک کردن بر روی آن  همان فونت و سایز برای هر متن  اعمال می شود. شکل (N).

 

1014 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

مسیریابی ابزارک های جابجایی با کمک دکمه f10

1122 - آشنایی با کلید های میانبر کورل دراو

 

برخی از شورتکات های کورل دراو به صورت خلاصه :

انتخاب کردن چند شی به صورت دستی : کلیک چپ + نگه داشتن کلید CTRL

گروه کردن چند شی :  CTRL + G

تکرار آخرین حرکت : CTRL + R

جدا کردن گروه ها : CTRL + U

انتخاب همه اشیا : CTRL + A

راست چین کردن  : R

وسط چین کردن  : C

چپ چین کردن : L

تراز از پایین  : B

تراز از بالا  : T

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه