راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم) ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » کورل دراو » راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

همان طور که در مطلب قبلی به بخش اول آموزش ابزار های کورل پرداختیم، در این مطلب به بخش دوم و نهایی کار با جعبه ابزار این نرم افزار گرافیکی حرفه ای و کاربردی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 

 

نگاه کلی بر ابزار Rectangle در کورل

برای انتخاب ابزار Rectangle ابتدا به بخش نوار ابزار مراجعه کنید.

220 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

رسم مستطیل در کورل

برای رسم مستطیلی به شکل و ابعاد مناسب، ابزار Rectangleرا انتخاب و روی صفحه کلیک و درگ نمایید.

 

320 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

نحوه رسم مربع در کورل

برای رسم مربع ابزارRectangle  را در حالت انتخاب قرار داده و همراه با نگه داشتن کلید CTRL روی صفحه خود کلیک وdrag  نمایید. همچنین چنانچه به ترسیم مربع از گوشه سمت چپ مایل نبودید می توانید با نگه داشتن کلیدSHIFT   به رسم مربع از قسمت مرکز کار بپردازید، برای انجام این کار لازم است کلید های  CTRLو  SHIFT را به طور همزمان نگه دارید.

راهنمای ابزارهای کورل

420 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

 روش ساخت گوشه های گرد در کورل

ابتدا یک مستطیل بکشید. سپس به انتخاب ابزار Shape بپردازید. بعد به منظور شکل گیری گوشه ی مستطیل، روی یکی از دستگیره های موجود در قسمت گوشه ی شکل کلیک کرده و آن را بکشید. در آخر پس از شکل گیری گردی مد نظرتان به رها کردن کلید ماوس اقدام کنید.

 

518 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

ابزار Rectangle و خصوصیات آن

به منظور باز شدن پنجره Tool Option Rectangle روی ابزار  Rectangleراست کلیک نمایید. برای تنظیم نمودن گردی گوشه های شکل از دستگیره لغزنده استفاده نمایید.

 

617 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

مروری کلی بر ابزار Ellipse

نحوه انتخاب ابزار Ellipse در کورل

از قسمت نوار ابزار به انتخاب ابزارEllipse بپردازید.

 

713 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

ترسیم بیضی در کورل

برای رسم کردن بیضی با شکل دلخواه و اندازه مورد نظر، ابزارEllipseرا انتخاب و روی صفحه کلیک و سپس drag کنید.

 

812 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

نحوه کشیدن دایره در کورل

برای ترسیم یک دایره کامل ابتدا ابزار Ellipse را انتخاب کرده و در حال نگه داشتن کلید CTRLروی صفحه خود کلیک و سپس  dragنمایید. علاوه بر این  اگر که به ترسیم مربع از گوشه سمت چپ مایل نبودید این امکان را خواهید داشت که با نگه داشتن کلید SHIFT  به رسم مربع از قسمت مرکز کار بپردازید برای انجام این کار می بایست کلید های CTRL و  SHIFT را به طور همزمان نگه دارید.

 

99 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

آشنایی با بخش نوار تنظیمات ابزار Ellipse

ابتدا با انتخاب ابزار Ellipse به رسم یک دایره پرداخته و از انتخاب شدن دایره اطمینان حاصل کنید. با این کار نوار تنظیمات این ابزار در بالاترین قسمت محیط کار نمایان خواهد شد.

این ابزارها به ترتیب از قسمت چپ به راست شامل:Ellipse (بیضی) Pie (پای) و Arc (کمان، هلال) و Starting و Ending Angles و Clockwise /Counterclockwise Arcs ( کمان در جهت /خلاف عقربه های ساعت ) یا Pies.

 

108 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

چگونگی ساخت یک طرح گرافیکی به شکل یک پای

برای این کار ابتدا به انتخاب و یا رسم یک دایره پرداخته و شروع به رنگ آمیزی آن نمایید. سپس با کلیک روی آیکون Pie و تغییر میزان Starting Angle  به۴۵   وending angle  به ۳۲۵ کار را ادامه دهید. با اعمال این روش حالا می بایست نتیجه ای مانند شکل زیر به دست آورید. در مرحله بعد برای معکوس کردن شکل پای با عمل Dublicate کردن دایره و کلیک روی آیکون Clockwise /Counterclockwise اقدام کنید. در آخر نیز با یک رنگ دیگر به رنگ آمیزی آن بپردازید. حالا پای جدید دقیقا مطابق پای اولیه خواهد بود.

 

1116 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

نحوه ایجاد کمان یا هلال در کورل

برای شروع یک دایره رسم و یا انتخاب کنید. سپس با کلیک روی آیکون Arc به تغییر دادن میزان Starting Angle  به ۴۰ و ending angle  به ۲۹۵ بپردازید. با این کار باید نتیجه ای همانند شکل زیر به دست آورید. حالا برای معکوس کردن شکل کمان ابتدا باید آن را Dublicate کرده و روی آیکون Clockwise /Counterclockwise کلیک نمایید.  با اعمال این کار کمان به دست آمده مطابق کمان اولیه خواهد بود.

 

1213 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

ویژگی ها و خصوصیات ابزار Ellipse 

به منظور باز شدن پنجره Ellipse Tool Options روی ابزار Ellipse راست کلیک کنید. همچنین شما این امکان را خواهید داشت به تغییر دادن ابزار Ellipse به انواع دیگری نظیر Arc یا Pie بپردازید و یا آن را در حالت پیش فرض قرار دهید. بسته به این که در پنجره Ellipse بین گزینه های Arc یا Pie کدام یک را فعال کرده باشید به جای اینکه مثل بالا روی صفحه تغییرات اعمال شود این ابزار یک کمان و یا یک پای ترسیم می نماید.

 

1310 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

مروری کلی بر ابزار Spiral

برگزیدن ابزار Spiral در کورل

ابتدا از بخش نوار ابزار به انتخاب ابزار Spiral بپردازید. با دقت به جایگاه قرار گیری این ابزار روی نوار ابزار نگاه کنید. امکان نمایش دادن ابزار های Polygon یا Graph Paper وجود دارد و در این جا شما به منظور مشاهده نمودن ابزار Spiral و باز شدن منوی ابزارها  به اجبار ناچار به کلیک کردن روی مثلث کوچکی که در گوشه ی پایین سمت راست ابزار واقع شده است می باشید. در آخر نیز ابزار Spiral  را برگزینید.

 

147 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

نحوه ایجاد مارپیچ متقارن در کورل

ابزار Spiral را برگزینید. حالا شما می توانید با وارد کردن تعداد چرخش مورد نیاز برای مارپیچ به قسمت نوار تنظیمات موجود در بالاترین قسمت محیط کار مراجعه کنید. در این جا روی آیکون Symmetrical (متقارن) کلیک  نمایید (منظور از مارپیچ متقارن مارپیچی است که در آن فاصله ی بین مارپیچ ها با یکدیگر مساوی باشد ).

حالا با کلیک و سپس drag روی صفحه به رسم یک مارپیچ دلخواه اقدام کنید. برای ایجاد یک مارپیچ دایره ای شکل همزمان با کشیدن ماوس روی صفحه کلیدCTRL را نیز نگه دارید. علاوه بر این چنانچه شما مایل بودید دارای مارپیچی باشید که از قسمت مرکزی کار ترسیم شود می توانید کلید Shift را همزمان با رسم مارپیچ پایین نگه داشته و به این کار اقدام نمایید.

 

158 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

نحوه کشیدن مارپیچ لگاریتمی در کورل

ابزار  Spiral را برگزینید. سپس به تعیین کردن تعداد چرخش مورد نیاز برای مارپیچ خود که در بخش نوار تنظیمات موجود در قسمت بالایی محیط کار واقع شده است بپردازید. سپس روی آیکون Logarithmic (متقارن) کلیک نمایید ( منظور از مارپیچ لگاریتمی،مارپیچی است که در طی هر چرخش فاصله ی بین مارپیچ ها رو به افزایش می باشد ). حالا از قسمت نوار ابزار  به انتخاب گزینه Spiral Extension Factor  بپردازید.

این گزینه به میزان کمتر  موجب کاهش دادن فاصله بین چرخش ها خواهد شد. در این جا برای رسم یک مارپیچ به سا یز دلخواه روی صفحه، کلیک و drag نمایید. به منظور رسم یک مارپیچ دایره ای شکل  نیز می توانید همزمان با نگه داشتن کلید CTRL این کار را انجام دهید. چنانچه قصد دارید مارپیچ  از قسمت نقطه مرکزی ترسیم شود می توانید همزمان با رسم مارپیچ کلید SHIFT را فشره و نگه دارید.

 

166 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

خصوصیات ابزار Spiral

برای باز شدن پنجره Option روی ابزار Spiral  راست کلیک نمایید. این پنجره دارای مشخصه ای نیست که در بخش تنظیمات نیز وجود نداشته باشد ولی در آن پیش نمایشی از مارپیچ نهایی در معرض دید است که در بعضی موارد می تواند موجب صرفه جویی در زمان شود.

همچنین در پنجره  Optionتنظیم کردن گزینه ها موجب ایجاد یک حالت پیش فرض می شود که در مواقعی که شما قصد ایجاد کردن چندین مارپیچ از یک نوع خاص را داشته باشید از نظر صرف زمان می تواند برای شما به صرفه باشد.

 

177 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

مرور کلی ابزار Polygon

انتخاب کردن ابزار Polygon در کورل
ابزار Polygon از نوار ابزار انتخاب کنید. به محل قرارگیری آن در روی نوار ابزار دقت کنید. ممکن است ابزارهای Spiral یا Graph Paper مشاده شود، در این صورت برای مشاهده ابزار Polygon مجبور خواهید شد روی مثلث کوچکی که در گوشه پایین شمت راست ابزار قرار دارد کلیک کنید تا منوی ابزارها باز شود آنگاه ابزار Polygon را انتخاب کنید.

 

187 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

روش رسم چند ضلعی در کورل

برای ترسیم یک چند ضلعی به سایز دلخواه خود،ابتدا ابزار Polygonرا انتخاب کرده و روی صفحه، کلیک و سپس drag  نمایید. حالا در قسمت Polygon  موجود دربخش  نوار تنظیمات  ابزار که در  قسمت بالایی محیط کار واقع شده است شروع به وارد کردن تعداد نقاط روی چند ضلعی بنمایید. لازم به ذکر است که تغییر دادن تعداد نقاط روی چند ضلعی موجب تغییر شکل ظاهری آن خواهد شد.

 

195 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

روش رسم ستاره در کورل

برای کشیدن یک ستاره به سایز دلخواه خود، ابزار Polygonرا انتخاب کرده و با کلیک روی دکمهPolygon/Star  که در قسمت نوار تنظیمات واقع شده و (با رنگ زرد نشان داده شده است) و پس از آن کلیک روی صفحه و drag کردن به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

همچنین در بخش  Polygon که در قسمت نوار تنظیمات ابزار واقع شده است امکان وارد کردن تعداد نقاط روی چند ضلعی را خواهید داشت. علاوه بر این  شما قادر خواهید بود بسته به سلیقه ی شخصی خود به کاهش و یا افزایش تعداد نقاط نیز بپردازید. تغییر دادن تعداد نقاط روی ستاره نیز موجب تغییر شکل آن خواهد شد.

 

203 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

ویژگی ها و خصوصیات ابزار Polygon

با راست کلیک روی ابزار Polygon پنجره Option برای شما باز خواهد شد. این پنجره مشخصات و ویژگی هایی را دارا است که روی نوار تنظیمات نیز وجود دارند ولی این پنجره حاوی پیش نمایشی از چند ضلعی و یا ستاره ای که ترسیم  نمودید نیز  می باشد که می تواند موجبات صرفه جویی در وقت و زمان شما را فراهم سازد.

همچنین عمل تنظیم نمودن ویژگی ها در پنجره Option باعث ایجاد یک حالت پیش فرض خواهد شد در صورتی که شما قصد ایجاد چندین ستاره یا چند ضلعی از یک نوع را داشته باشید می تواند باعث صرفه جویی در زمان شما شود.

 

2111 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

مرور کلی ابزار Graph Paper

نحوه انتخاب ابزار Graph Paper در کورل

ابتدا از قسمت نوار ابزار به انتخاب ابزار Graph Paper اقدام کنید. در بخش نوار ابزار به موقعیت آن توجه کنید. امکان در حال نمایش  بودن ابزارهای Spiral یا Polygon وجود دارد و شما برای باز شدن منوی ابزار به ناچار روی مثلث واقع در گوشه ی سمت راست پایین ابزار کلیک نمایید حالا می توانید ابزار Graph Paper را برگزینید.

 

223 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

ایجاد یک شبکه بندی در کورل

برای شروع به انتخاب ابزار Graph Paper بپردازید سپس به معین کردن تعداد ستون ها و سطر ها (columns / rows ) مورد نیاز برای شبکه بندی خود اقدام کرده و در کادرGraph Paper Column and Rows به وارد کردن میزان مورد نظر عمل کنید و در آخر برای ایجاد یک شبکه با اندازه و شکل مد نظر خود کلیک و drag کنید.

 

233 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

روش رنگ آمیزی شبکه در کورل

ابزار Pick را از بخش جعبه ابزار برگزینید. برای در حالت انتخاب قرار گرفتن شبکه نیز روی آن کلیک کنید. حالا برای رنگ آمیزی شبکه روی رنگ مد نظر خود در پالت رنگ کلیک نمایید.

 

243 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

 

روش رنگ آمیزی یک سلول یا واحد در کورل

یک شبکه متشکل از چندین مربع کوچک که در کنار یکدیگر واقع شده اند می باشد. شما می توانید با انتخاب ابزار Pick و  در حال نگه داشتن کلید CTRL و با کلیک روی سلول مد نظر خود، یکی از این واحد ها را رنگ آمیزی کنید. حالا به چگونگی انتخاب شدن یکی از سلول ها توجه کنید. با مراجعه به پالت رنگ و کلیک روی رنگ دلخواه خواهید دید که سلول برگزیده رنگ آمیزی خواهد شد.

253 - راهنمای ابزارهای کورل (بخش دوم)

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه