آموزش ساخت انیمیشن با افترافکت ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » افترافکت » آموزش ساخت انیمیشن با افترافکت

اگر اهل فضای مجازی و کامپیوتر بوده باشید مطمئناً انیمیشن های دو بعدی معروفی همچون دیرین دیرین را دیده اید و از این انیمیشن ها لذت برده اید، انیمیشن و در کل ویدئو به یکی از بزرگترین راه های تبلیغات و دیجیتال مارتینگ تبدیل شده اند، زیرا تاثیری که یک فیلم و در درجه بهتر انیمیشن ها در غالب سادگی و زیبایی در ذهن بیننده باقی می گذارند هزاران برابر تاثیری است که یک تبلیغ و نوشته در ذهن فرد باقی می گذارند، از این رو بسیاری از گرافیست ها و یا افرادی که کمی به گرافیک و کار با فیلم و دوربین علاقه مند هستند وارد این رشته می شوند تا در عین کسب درآمد بتوانند از کارشان لذت ببرند.

افترافکت یک نرم افزار قدرتمند از شرکت ادوبی است که تنها در چند ساعت می تواند یک انیمیشن دو بعدی عالی و طنز برای شما بسازد تا بتوانید به کمک آن خدماتتان را و حرفه تان را به دیگران بشناسانید، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله یک شخصیت کارتونی ساده را با کمک افتر افکت بسازیم و در یک پروژه عملی قدرت افترافکت را درک کنیم.

 

آموزش ساخت انیمیشن با افترافکت

گرچه ساختن هر کاراکتر با یک کاراکتر دیگر متفاوت است ولی در اینجا یک کاراکتر را به صورت آزمایشی برای طراحی آماده کردیم

 

15 - آموزش ساخت انیمیشن با افترافکت

 

اگرچه پروژه های کامپیوتری از طریق رایانه انجام می گیرند ولی شروع کار با افتر افکت از روی کاغذ است، یک کاراکتر ساده نقاشی کنید (توصیه می کنم در ابتدا کارتان را از یک کاراتر ساده با دست و پای معمولی شروع کنید) و نقاشی تان را با اسکن و یا عکس وارد کامپیوتر کنید.

حال زمان آن رسیده که افترافکت را باز کنید، یادتان باشد قبل از اینکه با افترافکت شخصیتتان را بسازید، به کمک فتوشاپ آن را رنگ آمیزی کنید.

ساخت انیمیشن با افترافکت

24 - آموزش ساخت انیمیشن با افترافکت

 

لازم است هر لایه را به طور کاملا مجزا طراحی کنید و به عنوان مثال به جای اینکه یک کاراکتر پای کامل درست کنید، لایه کفش را از لایه ساق و ران و آن را از خود کاراکتر جدا کنید و هر لایه را جداگانه نام گذاری کنید تا زمانی که وارد افترافکت می شود شما را گیج نکند و سپس آن را در فرم psd ذخیره کنید.

 

ریگ بندی در ساخت انیمیشن با افترافکت

حال لازم است تا کاراکتر را وارد کنید و تصویرتان را در افترافکت ایمپورت کنید، ریگبندی به معنای آماده سازی کاراکتر برای انیمیشن است، در این قسمت لازم است تا برای هر لایه یک والد تعیین کنید، به عبارت دیگر زمانی که انگشتان دست کاراکتر حرکت می کند باید بازو و آرنج دست نیز حرکت کند، اگر شما تنها ریگ بندی کنید بدون اینکه والد را تعیین کنید دقیقا این اتفاق خواهد افتاد، انگشت حرکت می کند بدون اینکه بازو جا به جا شود  شما می توانید به راحتی از طریق پنجره تایم لاین که در پائین نرم افزار افتر افکت تعبیه شده، این ارث بری را به کاراکتر بدهید، کافیست که هر عضو را به عضو بالایی خود وصل کنید.

برای ریگبندی از دکمه ای که در نوار ابزار بالایی افتر افکت و به شکل سوزن ته گرد قرارداده شده استفاده کنید، با قراردادن آن بر روی هر نقطه از کاراکتر، آن قسمت از کاراکتر آماده حرکت می شود.

 

کیفریم یا فریمبندی در ساخت انیمیشن با افترافکت

پس از آنکه مطمئن شدید کاراکتر شما به درستی ریگ بندی شده(در افترافکت یک ابزار برای ریگ بندی وجود دارد ولی اگر مایلید که کاراکترتان را استخوان بندی کنید می توانید از افزونه های خاصی که برای آن آماده شده استفاده کنید) وقت آن رسیده تا کاراکتر شما با کمک کی فریم (فریم های کلید بندی شده تنظیم شود)، تبدیل شدن به یک انیماتور ماهر به زمان احتیاج دارد، تصور نکنید که می توانید به سرعت یک انیمیشن بسازید و یک انیماتور خوب باشید، زیرا انیمیشن در عین سادگی و زیبایی به دقت و توجه زیاد نیاز دارد (گرچه افترافکت بسیار ساده است).

برای انجام تنظیمات در قسمت کی فریم می توانید دکمه زمان را در هر لایه ای که قرار است انیمیت شود روشن کنید و حرکت لازم را انجام دهید، سپس به نقطه بعدی رفته و باز هم کاراکتر را در جای خودش قرار دهید، به همین راحتی کاراکتر شما به حرکت درخواهد آمد.

 

عیب یابی پس از پایان ساخت انیمیشن با نرم افزار افترافکت

زمانی که کارتان را با فریم بندی و کی فریم به پایان رساندید زمان این رسیده که انیمیشنتان را عیب یابی کنید، در طول کاری که برای انیمیشنتان انجام می دهید به طور قطع تکه هایی وجود خواهد داشت که حرکت نرم ندارند، حرکت پلک چشم، حرکت دهان و حرکت دستها و پاها در کاراکتر باید نرم و طبیعی به نظر برسد، این کار را می توانید از طریق curve ها در افترافکت انجام دهید، اگر فریمی را در جای خود استفاده نکرده اید و یا اگر زمانبدی درستی در آنها نداشته اید لازم است که آن را ادیت کنید و انیمیشنتان را اصلاح کنید.

افترافکت نرم افزاری بسیار زیبا، جذاب و ساده است و تنها کاری که شما لازم است انجام دهید یادگیری اولیه آن و از آن به بعد تمرین، تمرین و تمرین است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات2 دیدگاه
  1. شهروز گفت:

    عالی بود مرررسی

ارسال دیدگاه