آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

در این مطلب قصد داریم در مورد افکت های نوری صحبت کنیم، کمی با براش چمن آشنا شویم و سپس با هم  به طراحی تصویر سپیده دم با فتوشاپ و خلق عکس های زیبا بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

تصویری که قرار است در انتهای این آموزش به آن برسیم نمونه زیر است:

 

0027 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله اول

برای شروع و در ابتدا ما یک استروک را آماده کردیم. همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، زمینه نمونه ما سفید است و قصد داریم با استفاده از براش و افکت های نوری، تصویر را دستکاری کنیم و به یک نمونه زیبا برسیم. تصویر را باز کنید و با ابزاری که در آن مهارت دارید، دور آن را انتخاب کنید

. فکر می کنم بهترین راه استفاده از ابزار (Pen (P می باشد که به راحتی می توانید دور تصویر خود را به حالت انتخاب شده درآورده و مسیر را ببندید. حالا و در حالی که هنوز ابزار Pen در حالت انتخاب قرار دارد راست کلیک کرده و از بین گزینه های ظاهر شده، Make Selection را انتخاب کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، Feather آن را بر روی عدد صفر تنظیم کنید.

حالا کافی است تا بخش انتخابی را با کلید میانبر Shift+Ctrl+i معکوس کرده و پس زمینه را حذف نمایید. همچنین می توانید پس زمینه را ماسک کنید تا بتوانید تصویر را به راحتی جا به جا کنید.

 

0036 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله دوم

حالا تصویری که قصد دارید به عنوان پس زمینه مدل دختر قرار بگیرد را باز کنید. ما از یک تصویر چمن و گل استفاده کردیم که نمونه زیبایی است. مدل دختر را که جدا کرده بودیم در پس زمینه جدید قرار می دهیم. سعی کنید اندازه مدل و پس زمینه جدید متناسب باشد تا تصویر شما مصنوعی دیده نشود.

قصد داریم تا با استفاده از براش، روی دامن مدل، چمن نقاشی کنیم تا تصویر به بهترین نحو طبیعی جلوه کند. برای این کار نیاز داریم تا یک ماسک ایجاد کنیم. برای این کار روی لایه مدل کلیک کرده و یک ماسک بسازید. حالا شما یک ماسک سفید از مدل دارید که می توانید به راحتی چمن و افکت ایجاد کنید.

 

0046 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله سوم

حالا به ابزار براش نیاز داریم. ابتدا یک براش نرم و بزرگ انتخاب کنید. سپس رنگ سیاه را انتخاب کرده و بر روی ماسک ساخته شده و در قسمت دامن دختر بکشید.

 

0054 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

در اینجا نیاز است تا از براش چمن استفاده کنیم. از قسمت پنل براش، به دنبال براش چمن بگردید و آن را انتخاب نمایید. معمولا این براش به صورت پیش فرض در فتوشاپ وجود دارد و اگر در نرم افزار فتوشاپ شما وجود نداشت باید آن را دانلود کرده و نصب نمایید.

نحوه دانلود و نصب براش را در مطالب قبلی آموزش داده ایم. بعد از لود براش نیاز داریم تا کمی تنظیمات پیش فرض آن را تغییر دهیم. به همین دلیل با فشردن کلید F5 وارد پنل تنظیمات شده و در آن جا گزینه  Color Dynamics را غیرفعال می کنیم.

 

0064 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

بر روی لایه ماسکی که در مرحله قبلی ایجاد کرده بودید، شروع به کشیدن براش چمن کنید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید.

 

0074 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله چهارم

وقتی مدل را از تصویر جدا کردیم، مقداری از موهای آن پاک شد و حالا باید آن ها را برگردانیم. انجام این کار ساده است و فقط باید ابزار Smudge را با قدرت ۳۰درصد انتخاب کنیم و به آرامی روی لبه های مو بکشید. از براش کوچک و یا متوسط استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

 

0081 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

قسمتی از موها که پاک شده بود را برگرداندیم. حالا باید موهایی که بیشتر و به صورت جداگانه قرار داشت را به حالت اول برگردانیم. برای این کار سایز براش را کمی کوچکتر کرده و  Hardness آن را تا مرز ۱۰۰% افزایش دهید.

سپس به سراغ smudge رفته و  Strength را بین ۸۵-۹۵% قرار دهید. حالا با براش به قسمت پایین موها به آرامی بکشید. نتیجه کار را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

0091 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

طراحی تصویر سپیده دم

مرحله پنجم

تا اینجا را به خوبی پیش رفتیم. اگر به تصویر خوب نگاه کنید متوجه می شوید که کمی دارای noise است. برای حذف این نویز ابتدا روی لایه مدل کلیک کرده و آن را duplicate می کنیم. سپس با راست کلیک بر روی لایه دوم ساخته شده گزینه Create Clipping Mask را انتخاب می کنیم.

نامی دلخواه برای آن انتخاب کرده و سپس به مسیر Filter>Blur>Surface Blur می رویم. در اینجا Radius را به ۲-۳ px و levels را روی پنج تنظیم کرده و نتیجه را مشاهده می کنیم.

بعد از این که بلور surface را اعمال کردیم، کلید Alt را نگه داشته و روی آیکون layer mask کلیک می نماییم. این کار باعث می شود تا یک لایه ماسک ایجاد شود که افکت بلور را پنهان کرده و نمایش ندهد.

حال بهتر است تا کمی به پوست مدل بپردازیم. با یک براش نرم و رنگ سفید، روی پوست مدل و در لایه ای که ماسک شده است به آرامی می کشیم. با بقیه بدن مدل فعلا کاری نداریم.

 

0102 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله ششم

حالا زمان آن رسیده تا لایه های تنظیم را به مدل اضافه کنیم. در ابتدا باید به کنتراست رنگ مدل و پس زمینه بپردازیم. چون این دو تصویر جداگانه بوده و نور و کنتراست متفاوتی دارند و ما وظیفه داریم تا آن ها را با هم هماهنگ کنیم. لایه تنظیم از مسیر Layer>New Adjustment Layer اضافه می شود.

زمانی که لایه تنظیم اضافه کردیم Hue/Saturation میزان saturation را باید افزایش دهیم. در این تصویر ما آن را به اندازه +۸ افزایش دادیم. تنظیمات دیگر را مانند تصویر زیر انجام دهید.

 

01111 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

حالا با استفاده از Color Balance رنگ ملایمی مانند Cyan و Green را اضافه می کنیم. اگر به خوبی متوجه این قسمت نشده اید می توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.

 

01210 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

بعد از انجام عمل بالا باید کنتراست را تنظیم کنیم. این کار به وسیله لایه تنظیم Curves انجام می شود.

 

01310 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

در ادامه به ریزه کاری های بیشتر نیاز داریم. برای گرفتن نتیجه بهتر از Dodge و Burning استفاده می نماییم. یک لایه ماسک جدید ایجاد کرده و نام دلخواهی را برای آن انتخاب کنید.

سپس blend mode آن را روی Overlay تنظیم نمایید. به مسیر Edit>Fill بروید و ۵۰% gray را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه شما هیچ تغییر محسوسی را مشاهده نخواهید کرد و این به دلیل استفاده از رنگ خنثی است که نیم آن سفید و نیم دیگر سیاه است.

حالا با استفاده از ابزار Burn  Range را به Midtones و Exposure را روی ۸% تنظیم کنید.سپس یک براش نرم انتخاب کرده و روی بدن مدل بکشید.

همین عمل را با ابزار Dodge نیز انجام دهید. شاید در نگاه اول خیلی متوجه تغییرات نشوید. چون این تغییرات بسیار ظریف اعمال می شوند. اگر دوست دارید که تغییرات انجام شده را به خوبی مشاهده کنید آیکون چشم را غیرفعال کنید تا نتیجه کارهای خود را بهتر متوجه شوید.

سعی کنید از این دو ابزار زیاد استفاده کنید و تمرین زیادی داشته باشید تا به آن کاملا مسلط شوید. نتیجه کار ما بعد از استفاده از ابزارهای ذکر شده را در زیر مشاهده می کنید

 

01410 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

و نتیجه نهایی کار با روشن کردن چراغ چشم:

 

0151 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

Smart object

در مورد Smart object  در مطالب قبلی به صورت مفصل صحبت کرده ایم. اما به صورت کوتاه و خلاصه به آن خواهیم پرداخت. برای تبدیل یک لایه به اسمارت ابجکت، کافی است روی آن راست کلیک کرده و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. وقتی شما یک تصویر و لایه را به اسمارت ابجکت تبدیل می کنید؛
باعث می شوید تا پیکسل های اصلی تصویر صدمه نبیند و تصویر پیکسلی شما تا حدود زیادی مانند وکتور عمل کند. اگر smart object در دسترس نبود باید از لایه های تنظیم استفاده کنید. می توانید موارد ذکر شده را در تصویر زیر مشاهده نمایید.

 

0161 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله هشتم

تقریبا بیشتر کار را تا به اینجا طی کرده ایم. حالا نیاز داریم تا کمی تنظیمات را برای تغییرات نهایی انجام دهیم. ابتدا باید تمام لایه ها را merge کنیم. برای این کار تمام لایه ها را انتخاب کرده و کلید میانبر Shift+Ctrl+Alt+E را فشار دهید.

لایه ایجاد شده را که در اصطلاح به آن مهر گفته می شود را به اسمارت ابجکت تبدیل نمایید. شاید بپرسید دلیل تبدیل لایه به smart object  چیست؟ ما این کار را انجام دادیم تا بعد که به لایه افکت اعمال می کنیم به مشکل برنخوریم.

برای این که صورت مدل کمی برجسته تر نمایش داده شود از فیلتر Lighting استفاده می کنیم. تنظیمات زیر را برای این فیلتر مشخص کنید

 

0171 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

حال برای این که نور بیشتری به صفحه و زمینه بدهیم از فیلتر Lens Flare استفاده می کنیم. جزییات تنظیمات این فیلتر را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

0181 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

اگر تنظیمات گفته شده را به درستی و مانند ما انجام داده باشید، باید تصویر شما دقیقا مانند نمونه زیر باشد

طراحی تصویر زیبا در فتوشاپ

0191 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

مرحله آخر

به آخرین مرحله از دستکاری این تصویر رسیدیم. سه لایه تنظیم جداگانه ایجاد می کنیم تا طیف نوری زیباتر و طبیعی تری را به تصویر اضافه کنیم.

 

020 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

تغییراتی که بعد از اعمال سه لایه تنظیم روی عکس بوجود می آید:

 

02110 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

و نتیجه نهایی تصویر ما به شکل زیر خواهد بود.

 

02210 - آموزش طراحی تصویر سپیده دم در فتوشاپ

 

در این مقاله سعی کردیم شما را به صورت کامل و گام به گام با افکت نوری و براش چمن آشنا کنیم. همانطور که در تصویر نهایی مشاهده می کنید یک تصویر بسیار زیبا خلق کرده ایم که هیچ کس در نگاه اول متوجه فتوشاپ بودن آن نخواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات2 دیدگاه
  1. پوریا درویشی گفت:

    بسیار عالی بود

ارسال دیدگاه