آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

در این مطلب قصد داریم با ابزارهای رسم و تایپ در فتوشاپ از قبیل : Drawing و Type که به ترتیب برای ایجاد تصاویر وکتور (برداری ، یا بر عکس پیکسلی) و ایجاد نوشته بروی تصاویر میباشد آشنا شویم. درست است که کار اصلی فتوشاپ ویرایش تصاویر وکتور نیست اما با فتوشاپ میتوان تصاویر وکتوری را به وجود اورد که با تغییر سایز اشکال یا تصاویر، هیچ کاهش حجمی رخ ندهد.

 

ابزارهای تایپ در فتوشاپ

تنها ابزار موجود برای این امر که به صورت پیش فرض در نظر گرفته شده است، تایپ افقی(Horizontal Type ) است که برای ایجاد نوشته به صورت افقی مورد استفاده قرار میگیرد و ساده ترین و در دسترس ترین آیتم موجود است.

همانطور که می دانید فتوشاپ یک برنامه ای است که بر اساس پیکسل نوشته شده است (raster based)، اما اساس کار خود را برای نوشته ها در زمینه وکتور حفظ کرده و این بدان معناست که کیفیت نوشته ها با بزرگ کردن آنها تغییر نمیکند.

به وسیله این ویژگی میتوانیم تمام خصوصیات یک نوشته از جمله سایز ، حالت و حتی فونت آن را کنترل و در تمامی مراحل تا انتهای کار آن ها را به راحتی اصلاح کنیم.

حال برای تایپ کردن کافی است ابتدا افقی یا عمودی بودن (Horizontal،vertical) آن را انتخاب کنیم و روی قسمتی از تصویر که میخواهیم نوشته قرار بگیرد کلیک کنیم که در این مرحله مکان نما را مشاهده میکنیم. در نوار options ، تنظیمات تایپی را که ایجاد کرده ایم نماش داده می شوند.

 

1425 - آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

 

 • “Font Family” : مجموعه‎ای که شامل بیش از یک سبک و سیاق خاص برای قلم باشد.
  “Font Style” : در این قسمت می توانید style ابزاری که انتخاب کرده اید را مشخص کنید. متداول ترین انها  bold و italic و  regular می باشد.
  “Font Size” : سایز متن تایپ شده توسط این گزینه انتخاب می شود.
  “Anti-Aliasing Method” : این مورد را حتما اتنخاب کنید، این گزینه باعث میشود دور حروف نوشته شده نرم تر و مات تر و بدون شکستگی به نظر برسد که حس بهتری را به کاربر انتقال میدهد.

توضیحات بالا را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

937 - آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

 

تنظیمات گفته شده فقط راه های اصلی و ساده ای هستند که به صورت مبتدی بیان شده اند و تا به راحتی هرچه تمام تر نیاز کاربر را رفع کند ، اما منکر این نمیشویم که راه های زیادی برای انجام این تنظیمات وجود دارد به مانند اینکه چگونه به سرعت جهت متن را تغییر دهیم ، یا چگونه با چند کلید سایز فونت را تغییر دهیم. اگر مایل به یادگیری بیشتر در مورد Type Tools هستید ، اموزش هایی جامع وجود دارد که  می توانید انها را در سایت ایزی دیزاین پیدا کنید.

 

کاربرد ابزار های Shape در فتوشاپ

shape برای شما  اشکال بُرداری (vector) رسم می‌کند، که ویژگی مهم ابزارهای برداری قابلیت تغییر اندازه‌ی آنها بدون افت کیفیت است، که شما را وادار به استفاده از آن می‌کند. زمانی درحال کار کردن روی یک سند یا تصویری هستید، ممکن است برای شما پیش بیاید که از ابزاری به نام Custom Shape یا اشکال سفارشی استفاده کنید

در ادامه شما را با ۶ ابزار کلی  shape اشنا میکنیم:

 1. Rectangle Tool : برای ترسیم اشکال مربعی استفاده میشود (با نگه داشتن کلید shift  نیز میتوان مربع رسم کرد)
 2. Rounded Rectangle Tool : گرد گوشه کردن اشکال مربعی، که میزان گردی گوشه از نوار  opition  قسمت radius  قابل تنظیم است.
 3. Ellipse Tool : برای ترسیم بیضی به کار میرود (با نگه داشتن کلید shift  نیز میتوان بیضی رسم کرد)
 4. Polygon Tool : برای ترسیم چند ضلعی به کار میرود ، که تعداد اضلاع (sides) را هم میتوان در نوار option  انتخاب کرد.
 5. Line Tool: برای کشیدن خطوط از ان استفاده میگردد.
 6. Custom Shapes: شامل اشکال از پیش تعیین شده که در خود برنامه وجود دارد و اشکالی خود کابر ایجاد کرده میباشد.

1035 - آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

 

حال برای ایجاد یک شکل وکتور در تصویر ، ابزار  shape  مورد نظر را انتخاب نموده و تنظیمات لازم از منوی option اعمال کنید، در انتها شکل مورد نظر را در تصویر drag  کنید.

 

11 1 - آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

 

توجه : در زمان ایجاد شکل جدید ، مطمئن شوید لایه Shape انتخاب شده است، تا شکل مورد نظر بر پایه وکتور تشکیل گردد و ویژگی انرا داشته باشد.

 

1233 - آموزش ابزار تایپ در فتوشاپ

 

ابزار Pen در فتوشاپ

استفاده از ابزار بالا مخصوص استفاده از دو مبدل خاصی از افراد هست.

ابزارpen  مورد استفاده مبتدی ها و حرفه ای ها میباشد به طوری که ساده ترین وسیله برای انجام ایجاد خط به صورت کنترل شده است ولی در عین حال میتوان به صورت حرفه ای دانش استفاده ازآن را فرا گرفت تا ببینید چگونه با استفاده از این ابزار ساده میتوان اشکال زیبا و کابردی را رسم کرد که فقط با ابزار pen  میسر میباشد. برای آشنایی بیشتر به “آموزش ابزار Pen در فتوشاپ” که بزودی بر روی سایت قرار می گیرد مراجعه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه