آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

فیلترها نقشی اساسی در فتوشاپ و طراحی دارند. با استفاده از فیلترها می توانیم ظاهر تصاویر و لایه ها را تغییر دهیم تا یک تصویر متفاوت داشته باشیم. در این آموزش به توضیح فیلترها و نحوه استفاده آن ها در فتوشاپ  می پردازیم.

 

به طور کلی فیلترها مانند جلوه های ویژه در فیلم ها هستند که به کار بردن درست و بجای آن ها باعث می شود تصاویر ما جلوه های زیبایی به خود بگیرند. پیشنهاد می کنیم این آموزش را به طور کامل فرا بگیرید تا در مبحث های پیشرفته تر به مشکل نخورید.

 

منوی انتخاب فیلترها

با رفتن به منوی Filter > Filter Gallery شما می توانید تمام فیلترهای موجود در نرم افزار فتوشاپ را مشاهده نمایید. فیلترهای موجود در این منو دارای کاربردهای متفاوتی هستند که هر کدام در جاهای مختلف قابل استفاده می باشد.

یک نمونه از Filter Gallery را در تصویر زیر مشاهده می نمایید:

 

00025 - آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

 

معرفی گزینه های Filter Gallery

در تصویر بالا، قسمت های مختلف علامت گذاری شده است که به طور مختصر هر کدام از آن ها را توضیح خواهیم داد:

 

  1. A. پیش نمایش فیلتر در این قسمت به صورت زنده نمایش داده می شود.
  2. B. لیست فیلترها (Filter List): تمام لیست فیلترهای موجود در نرم افزار فتوشاپ خود را در این قسمت مشاهده می کنید. می توانید با کلیک بر روی فلش کوچک روی مجموعه فیلتر، آن را ظاهر و یا مخفی کنید.
  3. C. فیلتری را نمایش می دهد که در حال حاضر از آن استفاده می کنید.
  4. D. تنظیمات فیلتر یا Filter Options نیز در این قسمت وجود دارد که خود شامل چند بخش است.
  5. E. لایه های افکت Effect Layers
  6. F. با استفاده از این آیکون می توانید فیلتر جدید ساخته و یا فیلتر را حذف نمایید.

استفاده از فیلترها و اعمال آن بر روی تصاویر بسیار ساده است. کافی است به منوی گالری فیلتر رفته و بعد از انتخاب فیلتر دلخواه خود، روی OK کلیک نمایید. به همین سادگی فیلتر انتخاب شده بر روی تصویر و لایه انتخابی شما اعمال می شود و نیاز به هیچ عمل دیگری ندارد. اگر قصد دارید چندین فیلتر بر روی یک تصویر قرار دهید باید از قسمت ساخت فیلتر جدید که با حرف F در تصویر بالا نمایش دادیم، یک فیلتر جدید انتخاب کنید. با کلیک بر روی فولدر که در کنار نام فیلتر قرار دارد، لیست فیلترها باز می شود.

 

00034 - آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

 

دسترسی سریع به Filter Gallery

اگر شما کمی در فتوشاپ حرفه ای هستید و دقیقا می دانید قصد دارید از چه فیلتری استفاده نمایید، می توانید از قسمت منوی فیلتر (Filter Menu) استفاده کنید و فیلتر مورد نظر خود را انتخاب کنید. این کار باعث سرعت بخشیدن به کار شما می شود.

کاربرد فیلترها در فتوشاپ

کاربرد دیگر فیلترها

تمام فیلترهای فتوشاپ در Filter Gallery قرار ندارند و برخی از آن ها فقط در منوی فیلتر قابل دسترسی است. در ادامه قصد داریم این فیلترها را با هم بررسی کنیم و نتیجه آن را بر روی تصاویر خود مشاهده نماییم. شما نیز تمام فیلترها را امتحان کنید تا با آن ها آشنا شوید تا هنگام استفاده از فیلترها در پروژه کاری دچار مشکل نشوید و به راحتی بتوانید فیلتر دلخواه خود را پیدا کنید.

 

فیلتر Blur

یکی از پر استفاده ترین فیلترهای فتوشاپ می باشد که از طریق Filter > Blur قابل دسترسی است. در اکثر موارد، برای عمق بخشیدن به تصاویر از این فیلتر کاربردی استفاده می شود.

 

00044 - آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

فیلتر Noise

این فیلتر در مسیر Filter > Noise می باشد و مهمترین کاربرد آن تغییر رنگ ها و ضخامت تصاویر است.

00053 - آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

فیلتر Sharpen

احتمالا نام این فیلتر را زیاد شنیده باشید. مخصوصا عکاسان از این فیلتر زیاد استفاده می کنند و در روتوش تصاویر نیز کاربرد دارد. با استفاده از فیلتر Sharpen می توانید تصاویر مات را واضح تر کنید. همچنین این فیلتر باعث افزایش کنتراست بین پیکسل ها در فتوشاپ می شود. برای دسترسی به این فیلتر نیز از مسیر Filter > Sharpen اقدام نمایید

 

00062 - آموزش کاربرد فیلترها در فتوشاپ

معایب فیلترها

فیلترها در کنار مزایای زیاد و فوق العاده ای که دارند، خالی از عیب و نقص نیز نیستند. به طور مثال اکثر فیلترها فقط در تصاویر ۸ بیتی قابل استفاده هستند و امکان استفاده در تصاویر ۱۶ و ۳۲ بیتی را ندارند. همچنین فیلترها برای استفاده در Bitmap و Indexed-color کاربرد ندارند.

 

اگر شما در تصویر ۱۶ و ۳۲ بیتی نیاز شدید به فیلترها دارید، به مسیر Image > Mode بروید و Mode رنگ را روی RGB و ۸ Bits/Channel تنظیم کنید. اگر بعد از این کار باز هم فیلترها برای شما غیرفعال بودند، تصویر شما مشکل دارد و بهتر است از یک تصویر دیگر استفاده نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه