آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

در این مطلب قصد داریم با کمک ابزارهای موجود در فتوشاپ یک تراکت تبلیغاتی ساده طراحی کنیم. هدف اصلی ما در این آموزش، یاد دادن ساخت آگهی های تبلیغاتی نیست، بلکه هدف ما این است تا شما بتوانید نحوه استفاده از ابزارهای فتوشاپ که در دروس قبلی در ایزی دیزاین آموزش دادیم را فرا بگیرید.

 

همیشه به یاد داشته باشید برای یادگیری فتوشاپ همیشه ۲۰درصد آموزش و ۸۰ درصد تمرین و پشتکار است. به همین خاطر در این درس آگهی تبلیغاتی ساده ای را با هم طراحی خواهیم کرد که اکثر نکات آموزشی درس های قبلی را فرا می گیرد و چنانچه شما دروس قبلی را مطالعه نکرده یا در فتوشاپ مبتدی هستید پیشنهاد میکنیم ابتدا دروس پایه و شروع فتوشاپ را یاد بگیرید و سپس در این درس همراه ما باشید.

 

اگر شما بتوانید این درس را با موفقیت پشت سر بگذارید، نشان می دهد که تمامی مطالب گفته شده در حافظه بلند مدت شما ذخیره شده و شما آماده ورود به مباحث پیشرفته تر فتوشاپ هستید.

 

در ابتدای کار یک سند جدید با مشخصات زیر بسازید:

عرض: ۸ اینچ

ارتفاع: ۱۰ اینچ

رزولوشن: ۷۲

بکگراند: سفید

 

مشخصاتی که ذکر کردیم مناسب چاپ یک آگهی نیست اما در اینجا هدف ما چاپ نیست و فقط قصد آموزش به ساده ترین روش ممکن را داریم. حالا باید تصویری که قصد کار بر روی آن را داریم را باز کرده و در سند ایجاد شده جاگذاری نماییم.

برای این کار تصویر را باز کنید و با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + A تمام آن را به حالت انتخاب شده در بیاورید و با دو کلید Ctrl + c تصویر را کپی کنید. سپس روی سند جدید بروید و با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + V تصویر را بر روی سند سفید paste کنید. با این کار تصویر در لایه جدید و بر روی سند شما قرار می گیرد

 

00024 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

تغییر سایز تصویر

اگر مرحله قبل را انجام دهید متوجه می شوید که تصویر ما کمی از سند بزرگتر است. برای هماهنگ کردن مقیاس تصویر و سند از ابزار Transformation استفاده می کنیم.

 

00033 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

گزینه Scale را از زیرمجموعه Transformation انتخاب کنید و سایز تصویر را به اندازه سند تغییر دهید. فقط توجه داشته باشید که در هنگام تغییر سایز، کلید Shift را نگهدارید تا تصویر به صورت یکسان در تمامی ابعاد تغییر سایز پیدا کند.

 

آموزش تنظیم مقیاس دقیق

اگر می خواهید تصویر شما دقیقا بر روی سند قرار بگیرد کافی است بعد از انتخاب گزینه Scale در قسمت تنظیمات نوار که در پنجره بالای فتوشاپ ظاهر می شود، به صورت دستی سایز را انتخاب کنید تا سریع و راحت کار شما انجام شود. در اینجا با توجه به سایز سندی که ایجاد کردیم ما عرض را ۸اینچ و طول را روی ۱۰ اینچ تنظیم می کنیم.

 

00043 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

نحوه ترمیم تصویر

در تصویر دو قسمت وجود دارد که نیاز به کمی ترمیم دارد، برگ هایی که یکی در سمت چپ و بالا و دیگری در سمت چپ و پایین قرار گرفته است. برای انجام این دو کار می توانیم از ابزارهایی مانند Retouch یا Healing یا patch استفاده نماییم. ما در اینجا از patch استفاده نمودیم و نحوه استفاده از دو ابزار دیگر در سایت موجود است که می توانید با یک جستجوی ساده بیابید.

 

00052 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

00061 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

بعد از انجام ترمیم، تصویر به شکل زیر در آمده است که مشاهده می نمایید.

 

00072 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

افکت Vignette

افکت Vignette باعث می شود تا تصویر حالت محوشوندگی پیدا کند که یکی از پر استفاده ترین افکت های فتوشاپ در دنیای تبلیغات است. برای این که این افکت به تمام تصویر اعمال نشود و فقط در قسمت های خاص و مورد نیاز صورت پذیرد ما از ابزار Brush استفاده می کنیم. برای این کار ابتدا یک لایه جدید در همین پروژه ایجاد کنید. سپس ابزار براش را انتخاب کرده و یک قلم موی بزرگ و نرم انتخاب کنید. حال رنگ foreground را روی سیاه تنظیم نمایید.

طراحی تراکت در فتوشاپ

00081 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

حالا با استفاده از این براش، روی گوشه های لایه جدیدی که ایجاد کرده بودید آرام بکشید. برای اینکه کار دقیق تر انجام شود می توانید تصویر را با کلید میانبر Ctrl و +  زوم کنید. بعد از انجام کار می توانید با دو کلید Ctrl و – تصویر را به اندازه قبلی خود برگردانید.

 

00009 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

افزودن متن به عکس

حالا در این قسمت می خواهیم یک متن دلخواه به تصویر اضافه کنیم. ابزار تایپ را انتخاب کنید و روی تصویر یک متن دلخواه بنویسید. پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید به هر متن یک رنگ و فونت جداگانه بدهید، هر قسمت از متن را جدا بنویسید تا به صورت لایه های مختلف ذخیره شود. ما در اینجا از روش crisp anti- aliasing استفاده کردیم و رنگ متن را نیز سفید قرار دادیم. نتیجه کار ما را در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید.

 

000102 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

نحوه ساخت نوار کناری

دوباره یک لایه جدید ایجاد کنید. دوستان توجه داشته باشید اساس کار فتوشاپ بر پایه لایه هاست. گاهی پیش خواهد آمد که شما یک پروژه بزرگ در دست داشته باشید که بیش از صدها لایه داشته باشد. پس سعی کنید از همین الان با زیاد بودن لایه ها کنار بیایید.

 

با استفاده از ابزار Rectangular Marquee بر روی لایه جدید از سمت بالا و راست یک ناحیه انتخابی تا پایین رسم کنید. حالا با استفاده از براش یا ابزارهای نقاشی دیگر، ناحیه انتخابی را کاملا سیاه نمایید. سعی کنید پایین این قسمت را کمی پاک کنید تا حالت محو شوندگی داشته باشد. با کلید ترکیبی Ctrl + D ناحیه مذکور را از حالت انتخاب شده خارج کنید.

 

000111 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

افزودن نشانه و اطلاعات به تصویر

با استفاده ابزار Custom Shape یک شکل دلخواه انتخاب کنید و بر روی نوار کناری که ایجاد کردیم رسم کنید. ما در اینجا از مجموعه Shape، تصویر یک خودکار را انتخاب کردیم. قصد داریم شکل انتخابی را بر روی نوار کناری بکشیم. برای اینکار در هنگام رسم، از کلید Shift استفاده می کنیم که شکل مورد نظر به صورت نسبتهای یکسان رسم شود. حالا با استفاده از ابزار Vertical Type، متنی را بر روی ستون کناری می نویسیم. شکل و متن کاملا دلخواه می باشد و شما می توانید مثلا نام خود را به عنوان طراح در آن بنویسید.

 

000121 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

قدم پایانی

آگهی تبلیغاتی ما تقریبا آماده است. قصد داریم یک سری اصلاحات کوچک در آن ایجاد کنیم تا کار حرفه ای تر به نظر برسد. با استفاده از براش روی تصویر چند برگ اضافه می کنیم. براش برگ به صورت پیش فرض در فتوشاپ وجود دارد که شما می توانید آن را با عنوان Scattered Maple Leaves پیدا کنید.

 

000131 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

 

لایه جدید اضافه کنید و با استفاده از براش، روی آن چند برگ رسم نمایید.

 

000141 - آموزش طراحی تراکت در فتوشاپ

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه