آشنایی با فتوشاپ Cs6 ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آشنایی با فتوشاپ Cs6

نمی توان نقش شرکت ادوبی را در پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی و ویرایش ویدئو نادیده گرفت. این شرکت عظیم با معرفی نرم افزارهای فوق العاده ای مانند فتوشاپ، افترافکت، ایلوستریتور، ایندیزاین و فلش توانست جایگاه بسیار محکمی را در بین شرکت های نرم افزاری برای خود ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم به طور خلاصه به موضوع آشنایی با فتوشاپ Cs6 و ویژگی های آن اعم از نقاط مثبت و نقاط منفی بپردازیم.

 

از آن جایی که معرفی ویژگی های تمامی این نرم افزارها بسیار طولانی بود، ما آن را به چندین بخش مختلف تقسیم کردیم و در بخش اول به فتوشاپ نسخه CS6 می پردازیم. مطمئن هستیم که این مطلب بسیار جذاب و خواندنی خواهد بود. پس پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

شرکت ادوبی با اضافه کردن برخی از ویژگی های محبوب نرم افزارهای دیگر به فتوشاپ، باعث شده تا این نرم افزار بی رقیب گرافیکی محبوب تر شود.

به طور مثال قابلیت های ویژه متنی ایندیزاین، تایم لاین فلش و افترافکت و قابلیت های سه بعدی به فتوشاپ نسخه CS6 افزوده شده و باعث شده تا فتوشاپ به بهترین نرم افزار گرافیکی پیکسلی تبدیل شود.

 

شاید به جرات بتوان گفت فتوشاپ نسخه CS6 نقطه عطفی در نسخه های این نرم افزار بوده است. ویژگی های و قابلیت های جدید، تم جدید و از همه مهمتر قدرتمندی بالای آن مثال زدنی است.

تقریبا ۲۲ سال طول کشید تا نسخه های مختلف فتوشاپ بیایند و بروند تا به این نسخه محبوب و فوق العاده برسیم. طبق بررسی هایی که در این نسخه انجام دادیم نزدیک به ۶۲درصد قابلیت های بیشتری نسبت به نسخه های cs4 و cs5 دارد و خودتان تصور کنید ۶۲ درصد به چه معناست! اگر نظر ما را بخواهید یک انقلاب در زمینه پیشرفت محسوب می شود.

بهتر است به سراغ این نرم افزار برویم تا ببینیم چه حرف هایی برای گفتن دارد.

 

وجه مشترک

همیشه کاربران از صفحه طراحی فتوشاپ ایراد می گرفتند که روشن است و نمی توان به خوبی در آن تمرکز کرد. فتوشاپ بالاخره در نسخه CS6 امکان تیره کردن محیط کاربری را اضافه کرد تا خوشحالی کاربران و طراحان چند برابر شود.

همچنین اگر دوری در این نسخه بزنید متوجه می شوید که حدود ۸۰۰ آیکون و ۲۵۰ مکان نمای جدید به این نسخه اضافه شده است که باعث می شود افزودنی های کمتری را دانلود نمایید. در رابط کاربری نیز مکان برخی از ابزارها کمی تغییر کرده است تا کمتر کاربر را اذیت کند. این نسخه از فتوشاپ واقعا یک شاهکار بی نظیر است که دنیای طراحان را بسیار زیباتر کرده است.

 

000213 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

Shape های جدید

یکی از قابلیت هایی که همیشه کاربران حسرت آن را می خوردند نبود شیپ های وکتور واقعی در فتوشاپ بود. شما در نسخه های قبل نمی توانستید روی Shapeها استروک و گرادیانت پیاده کنید و مجبور بودید تا دست به دامان ایلوستریتور شوید. اما اکنون و با خیال راحت به سراغ فتوشاپ بروید و هر کاری که دلتان خواست با آن انجام دهید.

 

نمایش لایه های وکتور

 

00037 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

قابلیت نمایش و ویرایش لایه های وکتور در تصویر زیر کاملا گویاست

 

00047 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

و قابلیت اعمال گرادیانت به شیپ و وکتور را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

 

00059 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

افزودن استروک

در نسخه CS6 فتوشاپ می توانید وکتورها و استروک ها را به راحتی اضافه کنید و سفارشی سازی کاملی بر روی آن ها داشته باشید. در فتوشاپ CS6 شما می توانید خط چین ها را با حالت فوق العاده ای به تصویر و لایه خود اضافه کنید. این امکان در نسخه های قبلی به این صورت وجود نداشت و کاربران مبتدی نمی توانستند به راحتی این کار را انجام دهند.

حالت های مختلف خط چین و استروک را در تصویر زیر مشاهده می کنید

 

00067 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

تنظیمات زیادی برای استروک وجود دارد

 

00076 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

مدیریت لایه ها

اگر زمان زیادی از وقت خود را صرف فتوشاپ می کنید، حتما می دانید که مهمترین قسمت فتوشاپ، لایه ها هستند. به معنای دیگر شما فقط با لایه ها کار می کنید و سروکارتان با آن هاست. حالا فرض کنید یک پروژه بزرگ طراحی دارید که صدها و گاهی هزاران لایه در آن وجود دارد و همواره باید لایه های جدید بسازید.

اگر این تجربه را در ورژن های قبلی فتوشاپ داشته اید می توانید درک کنید که چقدر عذاب آور بود. اما نسخه CS6 فتوشاپ این مشکل را نیز حل کرده و با طراحی پالت بزرگتر و حرفه ای تر برای لایه ها، خیال کاربران را راحت کرده است.

اما تنها این موضوع نیست! صبر داشته باشید تا شما را با چیزهای جالب تری در مورد لایه ها آشنا کنیم. در نسخه CS6 این امکان برای شما فراهم شده است تا با لایه ها را با توجه به نام، افکت و یا رنگ فیلتر کنید تا در مواقعی که به دنبال یک لایه در میان انبوه لایه ها هستید به راحتی آن را پیدا کرده و ویرایش نمایید.

 

به طور مثال شما هشتاد لایه مختلف دارید که در آن فقط سه لایه پیکسل وجود داشت. در حالت عادی باید بین ۸۰ لایه مختلف بگردید تا به نتیجه برسید و لایه مورد نظر را پیدا کنید.

اما حالا و در نسخه جدید فتوشاپ، به راحتی و با کلیک بر روی لایه پیکسل، شما به مقصود خود خواهید رسید. همچنین قابلیت جستجو بین drop shadow، bevel و emboss را در لایه ها خواهید داشت.

بخش جستجوی لایه ها امکان دیگری را نیز افزوده است که شما بتوانید از بین انواع blending mode مختلف یکی را انتخاب کرده و فقط در بین نوع خاص به جستجو بپردازید.

در یک کلام کار با لایه ها بسیار ساده شده است و این بهترین تغییر فتوشاپ از نظر کاربرانی است که با لایه های زیاد سر و کار داشتند. تا زمانی که از لایه های زیاد در پروژه و فایل خود استفاده نکرده باشید قدر این ویژگی جدید را نخواهید دانست.

امکان مرتب سازی لایه در روش های مختلف را در تصویر زیر مشاهده می کنید

 

00084 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

جستجو در لایه ها

 

00095 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

جستجو بر اساس نوع افکت اعمال شده بر لایه

 

0000101 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

قابلیت جستجو بر اساس blending mode لایه ها

 

000119 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

تغییر متد جستجو در پالت لایه ها

 

0000121 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

آشنایی با فتوشاپ Cs6

ذخیره خودکار فایل و پروژه

فرض کنید با رایانه شخصی در حال کار بر روی یک پروژه هستید. ساعت ها ذهن خود را برای طراحی مشغول کرده اید و فراموش کرده اید تا بعد از چند مرحله، کار خود را ذخیره کنید.

وقتی با خوشحالی و بعد از چندین ساعت کار مداوم به پایان پروژه نزدیک شده اید، برق قطع می شود و شما می مانید و یک دنیا غم! فکر نمی کنم برای یک طراح چیزی بدتر و کابوسی وحشتناک تر از این موضوع وجود داشته باشد.

احتمالا با خود فکر می کنید چقدر خوب بود که در فتوشاپ امکان ذخیره خودکار وجود داشت و ما از شر این کابوس خلاص می شدیم. باید خدمت شما عرض کنم که بالاخره این امکان در نسخه CS6 بوجود آمد و شما از این پس به راحتی می توانید عمل ذخیره خودکار پروژه های خود را به فتوشاپ عزیز بسپارید.

 

فکر می کنید این کار امکان ندارد؟

همین الان وارد فتوشاپ CS6 شوید و یک فایل را باز کنید. چند تغییر در آن انجام دهید و سپس رایانه خود را ریستارت کنید. حالا بعد از روشن شدن کامل سیستم، فتوشاپ را باز کنید و مشاهده کنید که فایل شما تا آخرین ویرایش انجام شده وجود دارد و بدین ترتیب زحمات شما هدر نخواهد رفت.

ذخیره سازی خودکار لطف بزرگی بود که شرکت ادوبی به کاربران و طراحان نمود.

 

0000131 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

نحوه تنظیمات ذخیره سازی خودکار با جزییات در تصویر زیر به خوبی نمایش داده شده است. حتی شما می توانید تنظیم کنید تا نرم افزار فتوشاپ در چه بازه زمانی اقدام به ذخیره خودکار فایل شما کند.

 

000143 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

گزینه شگفت انگیز Content Aware در دو ابزار Patch و Move

اگر به یاد داشته باشید، هنگامی که فتوشاپ قابلیت Content Aware را معرفی کرد، همه شگفت زده شده بودند و باور نمی کردند با فتوشاپ بتوان کارهای عجیب کرد. گزینه Content Aware این امکان را به کاربر می دهد تا فقط با یک کلیک، قسمتی را که دوست دارد از تصویر خود حذف کند. در بیشتر مواقع این کار به قدری خوب انجام می شود که خود کاربر نیز نمی تواند تشخیص دهد قسمت حذف شده در کجا وجود داشت.

حالا و در نسخه CS6 فتوشاپ، این ویژگی به طور جالب تری در patch وجود دارد که شامل دو ویژگی است: content aware patch و content aware move

 

با ابزار Content aware patch می توانید قسمت دلخواه تصویر را بر روی مکان دیگری در تصویر بکشید و آن را جایگزین کنید. این قابلیت نیز در نسخه های قبلی فتوشاپ وجود نداشت.

اگر می خواهید بدانید استفاده از این ویژگی در نسخه جدید فتوشاپ به چه صورت است، کافی است به تصویر زیر نگاه کنید. سعی کرده ایم به طور کامل و روشن این موضوع را بیان کنیم.

 

000153 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

با قابلیت Content aware move می توانید قسمت دلخواه تصویر را جابجا کنید. در این نوع جابجایی، لایه جدید ایجاد نمی شود و تمام کار بر روی همان لایه اصلی انجام می شود.

 

000162 - آشنایی با فتوشاپ Cs6

 

این قدرت شرکت ادوبی است که با کاربران حرفه ای و حتی مبتدی در سراسر جهان ارتباط برقرار می کند و مشکلات آن ها را کاملا بررسی و آنالیز می کند. به همین دلیل، نرم افزارهای ادوبی در هر نسخه حرفه ای تر و کاربرپسندتر از قبل می شوند که باعث وفاداری کاربران قدیمی و جذب کاربران جدید می شود. نسخه CS6 فتوشاپ نیز واقعا انقلابی در تمامی نسخه های فتوشاپ بود و باید منتظر بشینیم و ببینیم این غول نرم افزاری در نسخه های بعد چطور می خواهد ما را شگفت زده کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه