چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟

طراحی کاتالوگ یکی از روش های تبلیغاتی موثر به خصوص برای کمپانی های تولید کننده بوده که در صورت طراحی حرفه ای آن، باعث افزایش میزان فروش و تعداد مشتریان خواهد شد.

اگر چه در وهله اول احتمال داشته با خود بگویید خب طراحی کاتالوگ که کار چندان پیچیده ای نمی باشد، اما وقعیت آن است که این کار مستلزم تخصص و دانش کافی بوده و باید در حین طراحی آن نکاتی چون استانداردها و  جزییات مورد نیاز به خوبی مدنظر قرار گیرد.

به طور معمول طراحان گرافیک علاقه بسیاری به کار هایی چون طراحی کاتالوگ و بروشور از خود نشان داده، پس در صورتی که شما نیز جزو این دسته از گرافیست ها هستید پیشنهاد می کنیم با ما همراه بوده تا از این پس طراحی کاتالوگ حرفه ای تری برای مشتریان خود انجام دهید. با ما همراه باشید.

 

 • تعیین هدف

می توان گفت که تقریبا هدف از ایجاد بیشتر کاتالوگ ها معرفی محصولات و خدمات خود به مشتری و بالا بردن میزان فروش می باشد اما با این حال ممکن است برخی از کاتالوگ ها با هدف دیگری طراحی گردند.

شما به عنوان یک طراح گرافیک باید به هنگام قبول سفارش طراحی یک کاتالوگ، از مشتری در رابطه با خواسته هایی که داشته بپرسید و حتما به هنگام طراحی خواسته اصلی مشتری را مد نظر قرار دهید. مشتری باید به طور دقیق هدف خود را از سفارش کاتالوگ بیان نماید.

پس از آن شما بایستی تمام نکات ذکر شده توسط مشتری را در هنگام طراحی مدنظر قرار دهید و دست به طراحی کاتالوگی بزنید که تمامی نیاز های مشتری را برآورده ساخته و پیرو هدف او باشد.  لازم به ذکر است که بیشتر دلایل شکست در بازاریابی از طریق کاتالوگ، مربوط به این بوده که طرح مد نظر مشتری کاملا با طرح نهایی انجام شده توسط طراح متفاوت می باشد.

 

 • پیاده سازی طرح روی کاغذ

0002 - چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟

 

احتمال دارد شما نیز جزو آن دسته از طراحانی باشید که در همان آغاز کار طراحی کاتالوگ به سراغ نرم افزار مربوطه رفته و طراحی را در آن جا انجام می دهید. اما این را بدانید که برای موفقیت در کار، بایستی حوصله به خرج دهید. پیش از آغاز کار با نرم افزار، بهتر است ایده ذهنی خود را روی کاغذ اجرا نمایید.

از آنجایی که شما یک طراح گرافیک بوده و شاید سررشته ای در نقاشی آن هم به صورت حرفه ای نداشته باشید به همین دلیل نیازی به کشیدن یک طرح حرفه ای نیست. تنها کافی است به شکلی ساده ایده های خود را روی کاغذ رسم نموده و چه بهتر که این طراحی کاغذی را به مشتری نیز نشان دهید. این کار در موفقیت شما و انجام یک کار حرفه ای بسیار موثر است.

 

 • انتخاب ابعادی استاندارد برای کاتالوگ

خیلی از طراحان تازه کار پس از به پایان رساندن طراحی و در مرحله چاپ با مشکل عدم استاندارد بودن ابعاد طرح جهت به چاپ رسیدن مواجه می گردند، لذا در چنین شرایطی مسئول چاپ مجبور به تغییر سایز یا برش زدن کار می گردد. این کار باعث پایین آمدن میزان کیفیت و وضوح تصویر شده و یا این که بخشی از کار حذف شده که قطعا در پی این مشکلات جلب رضایت مشتری امکان پذیر نمی باشد و در نتیجه وجهه کاری طراح لطمه خواهد دید.

 

 • جدول ابعاد استاندارد جهت طراحی کاتالوگ

0003 - چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟

 

 • گرفتن عکس از محصولات

0004 - چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟

برای افزایش میزان کیفیت طراحی یک کاتالوگ باید عکس های مورد استفاده در کاتالوگ از وضوح و کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.

در صورتی که تجربه کافی و تجهیزات مناسب برای یک عکاسی حرفه ای را ندارید بهتر است برای این کار از یک عکاس محصولات صنعتی کمک بگیرید. در صورت عدم امکان عکاسی از محصولات مورد نظر، حتما عکس  هایی با کیفیت و وضوح بالا و حتی المقدور وکتور ها را در کاتالوگ به کار ببرید. تصاویر انتخابی شما بایستی تا به حال زیاد انتشار پیدا نکرده و با محصول اصلی نیز کاملا همخوانی داشته و شبیه باشد.

نکات مهم طراحی کاتالوگ

 • رعایت علائم نگارشی و اعمال محدودیت در استفاده از فونت ها

0005 - چگونه یک کاتالوگ اصولی و استاندارد طراحی کنیم؟

استفاده از فونت های بسیار متنوع در طراحی کاتالوگ اصلا جالب نبوده و باعث می گردد کار غیر حرفه ای به نظر برسد، لذا در طراحی های خود حداکثر به ۳ فونت و در صورت زیاد بودن تعداد صفحات به ۵ فونت رضایت دهید. علاوه بر آن بهتر است فونت های متفاوتی را برای عنوان های اصلی، عنوان های فرعی و نوشته های کاتالوگ در نظر بگیرید.

شما با استفاده بیش از حد از فونت های مختلف تنها باعث سردرگمی مخاطب شده و باعث شده کاتالوگ چندان مورد توجه قرار نگیرد.

حتما در متن های به کار رفته در کاتالوگ به اصول نگارشی توجه نموده و بعد از پایان طراحی این متون را بازبینی نمایید تا هر گونه اشکال نگارشی احتمالی را پیدا نموده و در صدد رفع آن برآیید. وجود هر گونه غلط املایی و یا نگارشی باعث پایین آمدن ارزش طراحی شده و در پی آن نارضایتی مشتری به بار خواهد آمد. لذا حتما به این مسئله توجه ویژه ای نمایید.

 

حرف آخر

ما در این مقاله به توضیح در رابطه با نکات مهم در طراحی اصولی و استاندارد یک کاتالوگ پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که فکر می کنید نکته قابل ذکری در این رابطه بوده که از قلم افتاده است حتما ما با در میان بگذارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات2 دیدگاه
 1. شهره گفت:

  مرسییی
  بلد نبودم اما از شما یاد گرفتم

ارسال دیدگاه