آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور ( 25 مورد طلایی ) ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایلوستریتور » آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

امروز در ایزی دیزاین با مطلب جذاب  نکات حرفه ای ایلوستریتور همراه شما خواهیم بود.

 

تغییر در اشکال ایلوستریتور با Envelopes

برای دستکاری کردن در اشکال، از Envelope استفاده می کنیم. Envelope خود اشیائی می باشند که شکل شئ انتخابی ما را در ایلوستریتور تغییر می دهند. شما می توانید یک Envelope بیرون از شئ ایجاد کنید و یا در Mesh به عنوان Envelope استفاده کنید.

 

آموزش تغییر دادن در یک شئ ایلوستریتور با استفاده از Envelope

بعد از انتخاب شئ مورد نظر خود به مسیرObject | Envelope Distort | Make With Warp or Make with Mesh بروید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که هر دو شئ را انتخاب کرده اید. حالا برای استفاده از شئ به عنوان Envelope دقت کنید که شئ بالایی حتما شکل Envelope باشد. حالا در ادامه به مسیر Object | Envelope Distort | Make With Top Object بروید.

 

24 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

برای ویرایش نقاط ثقل روی Envelope، از ابزار Direct Selection استفاده نمایید. با انتخاب این ابزار و ویرایش نقاط، این امکان برای شما به وجود میاید که بتوانید شکل شئ را به هر شکل ممکنی که نیاز دارید تغییر دهید.

آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

ویرایش اشکال با کلیدهای میانبر کیبورد در ایلوستریتور

استفاده از کلیدهای میانبر، باعث افزایش سرعت عمل شما در کار می شود. اجازه دهید تا چند نمونه از این کلیدهای پرکاربرد را معرفی کنیم.

برای تبدیل کردن ابزار pen به ابزار Convert Anchor Point از کلید میانبر Alt استفاده کنید. همچنین کلید Alt برای تغییر ابزار Add Anchor Point به Delete Anchor Point نیز به کار می رود. اگر در هنگام طراحی با ابزار pen قصد حرکت دادن نقطه ثقل را دارید، کافی است کلید spacebar را نگه دارید و موس را بکشید.

کلید Alt در برش خط مستقیم با ابزار knife نیز استفاده می شود. اگر قصد دارید در هنگام استفاده از ابزار knife، برش ۴۵ یا ۹۰ درجه ای داشته باشید، کلید ترکیبی Alt و Shift را نگه دارید و موس را بکشید.

 

استفاده از ابزار براش ایلوستریتور برای تغییر سطح طرح

با استفاده از براش ها می توان شکل و سبک مسیرها را تغییر داد. براش ها در کل ۵ نوع هستند که به طور خلاصه در زیر ذکر می کنیم.

34 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

۱- براش های پترن: پترن را در ابتدای مسیر ایجاد می کنند. به طور خاص، براش های پترن بر روی گوشه های داخلی و خارجی، ابتدا و انتهای پترن و همچنین اطراف پترن اعمال می شود.

۲- براش های مو یا Bristle brushes: همانطور که از اسمش پیداست، استروک هایی شبیه به مو ایجاد می کند.

۳- براش های هنری یا Art brushes: در امتداد طول مسیر، شکل را رسم می کند.

۴- براش ذرات پخش شده یا scatter brushes: به تعداد دلخواه کپی از شئ انتخابی را در امتداد مسیر پخش میکند.

۵- براش های خوشنویسی یا کالیگرافی: با ایجاد استروک هایی، مسیرهای رسم شده را با نقطه های زاویه دار قلم خوشنویسی شبیه سازی میکند.

 

ایجاد طرح های سفارشی با براش در ایلوستریتور 

در ایلوستریتور، براش ها از ابزارهای مهم هستند که کاربرد فراوانی دارند. یکی از امکانات جالب براش ها در ایلوستریتور، ساخت براش های اختصاصی است. فرض کنید شما روی کاغذ یک طرحی را رسم کرده اید و قصد دارید در ایلوستریتور از آن استفاده کنید. فقط کافیست آن را اسکن کنید و به براش تبدیل کنید.

44 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

آموزش ساخت براش جدید در ایلوستریتور 

برای ساخت براش جدید، به پنل براش بروید و گزینه New Brush را بزنید. روش دیگری که میتوانیم استفاده کنیم کشیدن طرح مورد نظر به پنل Brushes می باشد.

بعد از انجام این کار، پنجره ای باز می شود که در آن می توانید براش دلخواه خود را انتخاب کنید و سپس ok را بزنید. هر نوع براشی که انتخاب کنید یک سری تنظیمات خاصی برای آن وجود دارد که باید انجام دهید. با تغییر این تنظیمات، براش مورد نظر شما ساخته می شود.

 

53 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

Paint و طراحی با آن در ایلوستریتور 

با استفاده از Live Paint می توانیم به وکتورها و طراحی های بی جان رنگ های هنری ببخشیم. در حقیقت ابزار Live Paint به ما کمک می کند که مسیرهای مشخص شده را انتخاب کرد و آن را رنگ آمیزی کنیم. با Live Paint هر مسیر به طور مجزا قابل ویرایش و رنگ آمیزی است. بیشتر کتاب های رنگی که در بازار موجود است با همین روش رنگ آمیزی می شود.

 

آموزش کار با Live Paint در نرم افزار ایلوستریتور

در ابتدای کار باید مسیری را انتخاب کنید. بعد از طریق منوی object و سپس Live paint، گزینه Make را کلیک کنید. حال ابزار Live Paint Bucket را انتخاب کنید و روی شئ انتخابی کلیک نمایید.

با استفاده از Live Trace Live Trace می توان طرح های نقاشی شده دستی را ردیابی کرد. تمام کارهایی که با نرم افزار فتوشاپ بر روی یک نقاشی اسکن شده انجام میگیرد را در ایلوستریتور توسط Live Trace انجام می شود.

 

62 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

 

چگونگی کار با Live Trace

طرح مورد نظر خود را اسکن و وارد نرم افزار ایلوستریتور کنید. بعد از این که مطمئن شدید طرح در حالت انتخاب شده قرار دارد به مسیر Object | Live Trace | Tracing Options بروید. تنظیمات این بخش در پنجره Tracing Options قرار دارد که می توانید با تغییرات در آن، تنظیمات دلخواه را روی طرح خود اعمال کنید.

اگر گزینه preview را فعال کنید، همزمان می توانید تنظیماتی را که تغییر می دهید روی طرح به طور آنی مشاهده نمایید. بعد از اینکه به طرح دلخواه خود رسیدید، دکمه Trace را بزنید. برای این که طرح شما به یک مسیر قابل ویرایش تبدیل شود فقط کافی است به مسیرObject | Expand بروید.

نکته: اگر می خواهید نقاشی شما طوری نشان داده شود که انگار در ایلوستریتور طراحی شده است، باید بعد از اسکن طرح، آن را به stroles تبدیل نمایید.

 

ویژگی Appearance و طراحی های غیرمخرب در نرم افزار ایلوستریتور

اگر بخواهیم مثالی برای Appearance بیاوریم، باید خدمت شما دوستان عرض کنیم که Appearance تقریبا همان لایه های adjustment در فتوشاپ هستند. به زبان ساده تر; Appearance تغییرات را فقط در ظاهر شئ اعمال می کنند و هیچ تغییری در ساختار آن انجام نمی دهند. بنابراین هر وقت تغییرات را با Appearance اعمال کنید و بخواهید پاک کنید، ساختار اولیه شئ و یا افکت هایی که قبلا اعمال شده، هیچ تغییری نخواهد کرد.

 

7 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

برای استفاده از Appearance، می توانید آن را از زیرمجموعه منوی Window فعال کرده و تغییرات ظاهری شئ را کنترل نمایید

 

پنل Graphic Styles و ذخیره سازی و بازیابی style در ایلوستریتور

اگر قبلا با فتوشاپ کار کرده باشید، این پنل نیز برای شما آشناست. Graphic Styles دقیقا مانند Layer Style در فتوشاپ است. فرض کنید شما طرحی در دست دارید که در لایه های مختلف نیاز است تا استایل های مشابهی را ایجاد کنید. در حالت عادی این کار بسیار زمان بر است.

اما شما می توانید با استفاده از Graphic Styles، تنظیمات و تغییراتی را که در یک شئ اعمال کرده اید را به عنوان یک استایل ذخیره کرده و در طرح های بعدی فقط با یک کلیک آن را اعمال کنید. برای این کار باید تغییرات انجام شده در شئ را به پنل Graphic Styles اضافه کرده و استایل ایجاد شده را ذخیره کنید.

8 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

اصلاحات خاص و حرفه ای با Special Effects در ایلوستریتور 

با انتخاب افکت ها از منوی Effect، می توانید آنها را بر روی شئ خود اعمال کنید. این عمل هم دقیقا مانند اعمال افکت ها در فتوشاپ می باشند. اگر قصد ویرایش فکت ها را دارید می توانید از پنل Attributes ویرایش کنید.

 

9 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

 

اعمال خودکار در ایلوستریتور

اکشن ها Action

اکشن ها زمانی به کار می آیند که شما همیشه به یک سری کار تکراری در ایلوستریتور نیاز دارید. می توانید یک اکشن ایجاد و ذخیره کنید و روی هر سندی آن را اعمال کنید. در مورد نحوه ساخت اکشن ها در مطالب بعدی توضیح خواهیم داد.

10 - آموزش نکات حرفه ای ایلوستریتور

قابلیت جالب گرافیک های Data Driven در ایلوستریتور 

گرافیک های Data Driven این امکان را به کاربر میدهند تا بتواند چندین نسخه از طرح خود تولید نماید. شما می توانید یک سری اطلاعات را در دیتابیس Data Driven ایجاد کرده و فقط با یک کلیک روی همه طرح ها آن را اعمال کنید. فرض کنید شما قصد دارید برای صد نفر از اعضای یک باشگاه، کارت عضویت طراحی کنید.

شما می توانید فیلدهایی مانند آدرس و شماره تلفن باشگاه که روی همه کارت ها ثابت می باشد را ذخیره کنید و سپس روی کارت های اعضا که نام و نام خانوادگی یکسانی ندارند اعمال کنید.

همچنین شما می توانید هر قسمت از طرح های خود را به گرافیک های Data Driven تبدیل کنید. کاربرد این امر زمانی مشخص می شود که شما به صورت چند نفره بر روی یک طرح در حال کار کردن هستید.

ساخت یک الگوی آماده که بقیه تیم بتوانند به راحتی و بدون تغییرات خاص از آن استفاده کنند بسیار مفید خواهد بود. نکته جالب تر اینکه این طرح های آماده قابل تغییر هستند و شما می توانید هر متغیر از آن را که بخواهید تغییر دهید .

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه