نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » نکات مهم فتوشاپ – بخش دوم

در بخش اول این مقاله نکات مهم در فتوشاپ با چند نکته و تکنیک برای حرفه ای تر شدن در فتوشاپ آشنا شدید. در بخش دوم نیز چند تکنیک دیگر را به شما دوستان همیشگی ایزی دیزاین خواهیم آموخت. امیدواریم که این مقالات و آموزش ها برای شما مفید واقع شوند.

 

استفاده از پترین برای ساخت طرح های یکپارچه در فتوشاپ

گرافیست های حرفه ای و کسانی که در رشته گرافیک فعالیت می کنند، از پترن ها بسیار استفاده می کنند و گاهی اوقات نیاز دارند تا پترن های اختصاصی خودشان را داشته باشند. پترن ها استفاده های زیادی دارند. به طور مثال فرض کنید شما قصد دارید پس زمینه یکپارچه ای بسازید که با هر سایز تصویری هماهنگ باشد و با تغییر سایز، کیفیت آن تغییری نکند. برای این کار می توانید از پترن ها استفاده نمایید.

 

نحوه ایجاد پترن در فتوشاپ

پترن های گوناگونی را در فتوشاپ می توانید بسازید. بهتر است از خلاقیت خود کمک بگیرید و پترن های زیبایی خلق کنید تا دیگران نیز از دیدن آن لذت ببرید. اگر قصد دارید تا پترن های یکپارچه بسازید، می توانید از Filter | Other | Offset استفاده کنید. بهتر است سایز را در نظر بگیرید. به طور مثال اگر شما سندی با سایز ۵۰۰X500 پیکسل ایجاد کردید، offset آن باید ۲۵۰ پیکسل در مقیاس افقی و عمودی باشد.

 

0228 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

بعد از انتخاب گزینه offset، روی دکمه “OK” کلیک کنید. شما می توانید شکاف های موجود را با ابزار [ Clone Stamp [ S و یا [ Healing Brush [ J روتوش نمایید.

 

0324 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

حال نیاز دارید تا یک پترن تعریف کنید. برای این کار به Edit | Define Pattern بروید. سپس ابزار Paint Bucket Tool [ G ] را انتخاب کنید تا پترن برای شما تعریف شود. همچنین می توانید برای تعریف پترن یک لایه Pattern جدید از پنل لایه ها ایجاد کنید.

 

0421 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

براش و خلق آثار هنری در فتوشاپ

براش ها از ابزار پرکاربرد در فتوشاپ هستند که اگر به صورت خلاقانه مورد استفاده قرار بگیرند، قابلیت این را دارند که فقط با یک کلیک، آثار هنری زیبایی را ایجاد کنید. براش ها به راحتی سفارشی سازی می شوند و ساختن آن ها از هر طرحی امکان پذیر است.

البته در هنگام ساخت براش باید به چند نکته توجه کنید. به طور مثال سایز براش نباید از ۲۵۰۰X2500 پیکسل بزرگتر باشد. سعی کنید تا تصاویر و لایه های مختلف را در سندی با همین سایز وارد کرده و آن ها را به براش تبدیل کنید.

 

0513 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

بعد از ساخت براش دلخواه، به Edit | Define Brush Preset بروید.

 

649 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

حالا مشاهده می کنید که براش ساخته شده و یا سفارشی شده شما در این پنل قرار دارد

 

741 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

براش ها بسیار جالب هستند و توصیه می کنیم حتما چند نمونه از آن ها را بسازید و یا ویرایش نمایید. حتما از این کار لذت خواهید برد.

 

Custom Vector Shapes در فتوشاپ

Custom Shape ها نیز از ابزارهای جالب و کاربردی فتوشاپ هستند که استفاده های بسیار زیادی دارند. برای دسترسی به آن ها فقط کافی است روی ابزار Shape کلیک کنید و موس را چند ثانیه نگه دارید تا منویی که اشکال سفارشی در آن وجود دارد باز شود. در ورژن های جدید فتوشاپ می توانید با راست کلیک بر روی ابزار Shape زیرمجموعه آن را ظاهر کنید

نکات مهم فتوشاپ

837 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

این اشکال سفارشی نیز کاملا مشابه پترن ها نمایان می شود. در پنجره ظاهر شده می توانید تمام اشکال موجود در فتوشاپ خود را مشاهده کنید. اشکالی که توسط خود شما نیز ساخته شده در این پنل قرار دارد که می توانید با انتخاب آن ها، در هر جایی که نیاز دارید استفاده کنید.

 

933 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

اگر به سمت چپ پنجره اشکال سفارشی دقت کنید متوجه می شوید که فلش کوچکی قرار دارد که با کلیک بر روی آن، طبقه بندی اشکال سفارشی و چند تنظیم را مشاهده می کنید.

 

1030 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

از قابلیت های دیگر اشکال سفارشی این است که می توانید هر نوع فایل وکتور را به اشکال تبدیل کنید. روش کار هم بسیار ساده است. به طور مثال اگر بخواهیم یک وکتور را از ایلوستریتور وارد فتوشاپ کنیم و آن را تبدیل به شکل کنیم، ابتدا باید وکتور را به عنوان Path وارد فتوشاپ کنیم.

سپس کلید Ctrl را پایین نگه داریم و همزمان با استفاده از ابزار Pen روی وکتور وارد شده کلیک کنیم. حالا کافی است تا گزینه Define Custom Shape را انتخاب کنیم تا وکتور، تبدیل به Shape شود.

 

کلیدهای میانبر برای براش ها و ابزارها

برای این که رنگ های foreground و background را به حالت سیاه و سفید پیش فرض در بیاوریم از کلید میانبر D استفاده می کنیم. جابجایی رنگ ها نیز با کلید X صورت می گیرد.

کلید میانبر B برای فعال سازی ابزار براش و کلید E  برای فعال سازی پاک کن به کار می رود.

همچنین برای تغییر سایز براش در هنگام استفاده از آن می توانید از براکت ها استفاده نمایید. براکت ] باعث افزایش سایز براش و براکت [ باعث کاهش سایز قلم براش شما می شود.

 

نمایش و مخفی کردن بخش هایی از لایه ها با استفاده از Clipping Mask

clipping mask قدرت و استفاده بسیاری دارد که هنوز در بین طراحان به اندازه کافی جا نیفتاده است. استفاده از clipping mask به این صورت است که شما دو لایه مختلف باید داشته باشید تا لایه بالایی ماسک شود. البته ماسک می تواند بیش از دو لایه نیز باشد. لایه زیرین هم clip است.

 

1137 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

اجازه دهید Clipping Mask را با یک مثال شرح دهیم. در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که یک لایه متنی روی تصویر قرار دارد. حالا روی لایه راست کلیک کنید و گزینه “Create Clipping Mask” را انتخاب کنید. با این انتخاب، لایه به Clipping Mask تبدیل می گردد. اگر مجدد روی آن راست کلیک کنید و گزینه “Release Clipping Mask” را انتخاب کنید لایه از حالت mask خارج می شود.

 

1230 - نکات مهم فتوشاپ - بخش دوم

 

در این وضعیت هر دو لایه به طور جداگانه قابل ویرایش خواهند بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه