راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایندیزاین » راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

در این مقاله قصد داریم تا با جعبه ابزار ایندیزاین به طور کلی و خلاصه وار آشنا شویم. اگر شما یک فرد تازه کار در این حوزه هستید و یا در ایندیزاین بسیار حرفه ای هستید، باز هم این مطلب آموزشی را دنبال کنید چون مطمئن هستیم برای شما مفید خواهد بود.

 

 • می توان ایندیزاین را بهترین نرم افزار در حوزه نرم افزارهای صفحه آرایی دانست. فکر نمی کنم کسی قصد صفحه آرایی کتاب، مجله و یا حتی کاتالوگ را داشته باشد و سراغ نرم افزاری غیر از ایندیزاین برود.

 

A

0221 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1. Align panel : این پنل امکان کنترل تمامی اشیایی که در سند موجود هستند را  برای طراح فراهم می کند.
 2. Alignment : موارد موجود در  Text Alignment که به چیدمان متن نیز معروف است را در قسمت بالای نوار Application  از  Paragraph Formatting Controls بیابید. قابلیت گزینه ها  به شرح زیر است:
 3. اگر قصد دارید تا متن ها را از لحاظ تراز و چیدمان تنظیم کنید، می توانید به حالت های  Justified ، یا Aligned Center  راست چین Aligned Towards  یا  Away From the Spine به کار ببرید.
 4. Anchor Point : شما قادر خواهید بود مانند ایلوستریتور، نقطه لنگری را به صورت شکل یا استروک اعمال کرده تا با این روش بتوانید کمان و یا انتهای انحنا را به شکل دستی در اختیار داشته باشید.
 5. Anchored Object  : شما این امکان را دارید تا در موقعیت هایی مثل Inline, Above Line موارد مختلفی را به سند دلخواه وصل نمایید. این موارد می تواند شامل فریم متن و یا تصویر باشد.
 6. Application Bar and Application Frame : جایگاه قرار گیری  نوار Application در بالای صفحه نرم افزار می باشد و مواردی از قبیل  منوها، جابجا کننده محیط کاربری و کنترل دهنده های دیگر نرم افزارها را داراست. یکی از قابلیت های ایندیزاین Frame است که قادر به گروپ کردن همه آیتم های workspace در شکل یک واحد با یکدیگر می باشد. شما  قادر به خاموش ، روشن کردن منوی Window نیز خواهید بود.
 7. Arrange : خصوصیتی که به طراح اجازه می دهد تا آیتم دلخواهی مانند فریم متن یا تصویر را به جلوی سند ارسال کند.
 8. Articles : زمانی که قصد داشته باشیم در بین عناصر ترتیب آن ها را که به صورت چپ به راست محدود نیست را تغییر دهیم از این پنل استفاده می کنیم. پنل Articles از ورژن CS5.5  به بعد راهی فراهم ساخته است. با استفاده از این گزینه می توان به راحتی سند را در فرمت های مختلف مانند EPUB HTML یا PDF  ذخیره کرد. شما  امکان درگ کردن مواردی مانند فریم های متن تکی و پس از آن رها کردن با ترتیب درست در Articles Panel را قبل از ذخیره سازی خواهید داشت.

 

B

0317 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1. Shift  در پنل : Character Formatting Controls یک Baseline خطی است غیر قابل مشاهده که روی آن یک کاراکتر متن  قرار می گیرد همچنین شما  امکان بالا یا پایین بردن آن را  توسط گزینه Baseline Shift خواهید داشت.
 2. Bleed :  امکان تنظیم یک Bleed  می تواند فراتر از نزدیک یک سند  صورت بگیرد. این گزینه  به منظور جلو گیری از ایجاد مشکلات پس از چاپ، اجازه می دهد تا مواردی نظیر: رنگ، تصویر و یا متن از مرز سند  عبور کنند، برای دسترسی به این گزینه از مسیر(File > New Document > Bleed and Slug) استفاده کنید.
 3. Book : شما  قادر به ایجاد یک فایل Book در ایندیزاین هستید. این  اقدام به ایجاد مجموعه ای از  سندهای جدا، مانند فصل ها یا دیگر بخش ها، اقدام می کند در حالی که شماره صفحه ها و ترتیب قرار گیری آن ها نگهداری می شود، برای دسترسی به این گزینه از مسیر (File > New > Book) استفاده کنید.

جعبه ابزار ایندیزاین

C

0414 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Character : شما می توانید  اقدام به اعمال کردن خصوصیات یا Styles به متن نمایید. همچنین شما امکان تغییر دادن فونت، سایز و … را با انتخاب کاراکترهای تکی، کلمات و یا جملات ، استفاده از مواردی که در پنل Character Formatting Controls  وجود دارند، خواهید داشت. دسترسی به ابزار با (Window > Type & Tables > Character).
 2. Character Formatting Controls : جایگاه آن در بخش Applications Bar  می باشد در قسمت سمت چپ  به همراه آیکون  A نمایان شده است.
 3. Color : توسط این قسمت چگونگی مدیریت رنگ در نرم افزار ایندیزاین را خواهید دید.
 4. Columns  : زمانی که شما قصد دارید تا یک سند جدید ایجاد کنید، می توانید موارد مختلف موجود در سند مانند فضای Gutter را تنظیم نمایید. این گزینه  مناسب ترین مورد برای این است که ستون های متن را راحت تر مرتب نمایید. به طور مثال برای صفحه بندی بروشور یا روزنامه است.دسترسی به ابزار با (Layout > Margins and Columns).
 5. Content Collector Tool (B) / Content Placer Tool : از ورژن CS6 به بعد این ابزار  در دسترس  قرار می گیرد توسط این پنل باز شونده شما   قادر خواهید بود به جمع آوری و توزیع محتوا در سراسر متن بپردازید. به طورمثال ممکن است شما  قصد استفاده مکرر از یک تصویر در یک کتاب را  داشته باشید. برای این کار لازم است  در Content Collector تصویر را  جمع آوری یا collect کرده و آن را هر جا که نیاز است به راحتی بیندازید.
 6. Corners : منویی که امکان تنظیم و تغییر سایز گوشه های شکل را به شما می دهد.برای دسترسی به این گزینه از مسیر (Object > Corner Options) استفاده کنید.

 

D

056 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Direct Selection Tool :  قابلیت این ابزار به گونه ایست که به شما  امکان انتخاب نقاطی که به صورت لنگری در یک شکل یا استروک هستند و همچنین اعمال  تغییراتی چون، انعطاف پذیر بیشتری روی آن را  فراهم می کند.
 2. Drop Cap : افکتی است که سایز و عمق یک یا چند کاراکتر و پاراگراف را گسترش می دهد. افکت Drop Cap  است.  شما  قادر به تنظیم نمودن Number of Lines  و انتخاب کردن افکت یک یا چند کاراکتر را خواهد داشت.

 

E

642 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1. Effects : تمامی افکت هایی که می توان به تصاویر اضافه کرد در این منو وجود دارند. افکت هایی مانند گرادیانت و … که به متن و یا تصویر اعمال می شوند.دسترسی با مسیر (Object > Effects)0
 2. Ellipse Tool : ابزاری است که با استفاده از آن می توانید فریم های مختلف در اشکال مستطیل و بیضی رسم کنید.
 3. Ellipse Frame Tool : این ابزاردر زمینه ترسیم  یک فریم دایره یا بیضی که مناسب جهت قرار دادن عکس است کاربرد دارد.دسترسی با (Tools Panel > Under Rectangle Frame Tool drop-down menu).
 4. Erase Tool :برای خلاصی از شر بخش های ناخواسته مسیر می توانید از ابزار پاک کن استفاده نمایید. شما  برای حذف مسیرهایی که به Type on a Path تبدیل شده و یا مسیری که بر روی آن متن تایپ کرده اید، نمی توانید از این ابزار استفاده کنید.دسترسی با (Tools Panel > Under Pencil Tool drop-down menu).
 5. Export  : زمانی که قصد داشته باشید سند ایندیزاین را در فرمت های مختلف مانند pdf یا هر فرمت رایج دیگری تبدیل کنید از این منو و از این گزینه استفاده کنید.دسترسی با (File > Export).
 6. Eyedropper Tool : این ابزار قابلیت این را دارد تا از یک منطقه دلخواه، رنگی را به عنوان نمونه بردارید ، و سپس آن رنگ را به پنل سواچ اضافه کنید.

 

F

734 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1. Facing Pages : ایندیزاین به طور خاص برای صفحه آرایی کتاب و مجله طراحی شده است و با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و ایلوستریتور کاملا متفاوت است. در ایندیزاین گزینه ای به نام Facing Pages وجود دارد که با زدن تیک آن، صفحات گسترده شده و روبروی هم قرار می گیرند که کار شما را برای صفحه آرایی راحت تر می کند.دسترسی با (File > New Document > Check Facing Pages)
 2. Fill : با این گزینه در نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ آشنایی داشته اید و از آن زیاد استفاده کرده اید. این گزینه در ایندیزاین در فریم و متون استفاده می شود و آن ها را تنظیم می کند. برای انتخاب رنگ می توانید از پنل سواچ و Character Formatting Controls استفاده نمایید.
 3. Fitting : در InDesign محتواهایی مانند تصاویر و عکس ها در داخل یک فریم قرار می گیرند. با استفاده از Fitting می توانید سایز و همچنین وسعت محتواهایی که برای کاربر قابل مشاهده هستند را تعیین نمایید. چنانچه  از انتخاب گزینه مورد نظر مطمئن نیستید Fill Frame Proportionally  عموما می تواند یک  گزینه قابل اطمینان باشد. دسترسی با (Object > Fitting).
 4. Free Transform Tool : با استفاده از این ابزار شما می توانید به  صورت دستی یک شئ را به اندازه دلخواه بچرخانید.

 

G

831 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Gap Tool :  ابزاری است که با استفاده از می توانید فضای موجود در داخل و اطراف اشیا را تغییر دهید.
 2. Glyphs : شما می توانید در این قسمت به مشاهده همه Glyphs/Symbols های موجود برای فونت انتخابی  مشغول شوید علاوه بر آن شما امکان  مشاهده کردن حروفی که به تازگی از آن استفاده کرده اید را خواهید داشت همچنین می توانید با مراجعه به منوی پنل Glyphs  سازمانی از حرف های جدید ایجاد کنید.دسترسی با طی کردن مسیر (Window > Type & Tables > Glyphs).
 3. Gradient Feather Tool : ابزاری است که با کمک آن می توان افکت های گرادیانت اعمال شده در تصاویر را تا حد زیادی ملایم کرد.  ( Shift-G)
 4. Gradient Swatch Tool : ابزار گردیانت که با استفاده از آن گرادیانت های دلخواه ساده به اشیا در ایندیزاین اعمال می شود. (G)
 5. Grids : ستون های متن  توسط گزینه Baseline Grid  تراز می شوند. برای تراز کردن اشیا Document Grid مورد استفاده قرار می گیرد و در کل Pasteboard قابلیت گسترش دارد. شما می توانید به منظور ویرایش Grid موردنظر خودتون از مسیر (Grid Preferences (Edit > Preferences > Grids استفاده نمایید.
 6. Group : برای افکت هایی که به صورت گروهی بر آیتم ها اعمال می شود از این گزینه استفاده می شود.دسترسی با مسیر (Object > Group / Ungroup).
 7. Guides : برای ساخت خط های راهنمای بی قاعده در زمان قرارگیری محتوا روبروی یکدیگر از این گزینه استفاده می کنیم. برای مثال  چنانچه قصد ساختن ستون جلد کتاب را  دارید این موضوع  معمولا  با کمک از خط های راهنما برای نشانه دار کردن عرض ستون کتاب به سادگی قابل دسترسی  است.به منظور دسترسی به این ابزار از مسیر مشخص شده نماید.(Layout > Create Guides… or manually drag from the Rulers).

 

H

927 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1.  Hand Tool : ابزاری است که با استفاده از آن می توانید سند را گرفته و جابجا نمایید. معمولا برای سندهای بزرگ بسیار مفید واقع می شود.
 2. Hyphenate : برای اینکه امکان شکسته شدن کلمات در سراسر خطوط فراهم شود گزینه  Hyphenate  را زمانی که علامت Type فعال است تیک بزنید.

 

I

1024 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Info :به منظور دسترسی به اطلاعات از مواردی نظیر: کلمات، تعداد حروف ، خطوط و پاراگراف هایی که داخل سند وجود دارد پنل Info را باز کنید. (Window > Info)
 2. Intent : شما امکان تنظیم نمودن Intent  مربوط به یک سند ایندیزاین را برای چاپ دیجیتال یا کاغذی خواهید داشت. شما این امکان را دارید تا از منویPage Size یک گزینه خاص را برگزینید. (File > New Document > Intent).

 

1132 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Join : شما می توانید با استفاده از این گزینه دو استروک مختلف را در یک شکل واحد و یا استروک واحد تبدیل کنید. با این کار استروک های مخرب حذف خواهند شد.(Object > Paths > Join)

 

K

1227 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 1. Kerning  واقع در Character Formatting Controls Panel : شما می توانید با استفاده از این گزینه مقدار  Kerning که همان فاصله بین واحدهاست را تغییر دهید.

 

L

 

1323 - راهنمای جعبه ابزار ایندیزاین

 

 1. Language  : در Paragraph Formatting Controls Panel گزینه Language را  تنظیم نمایید در این منو با تغییر دادن تنظیمات Language ، دیکشنری پیش فرض مورد استفاده درایندیزاین نیز تغییر پیدا می کند.
 2. Layers : ساخت لایه های جدید و ویرایش آن ها توسط این گزینه صورت می گیرد.(Window > Layers).
 3.  Line Tool (\) :  این ابزارقابلیت ترسیم استروک تکی  را داراست که  در پنل Stroke قابلیت ویرایش دارد. برای اینکه یک خط راست عمودی یا افقی رسم شود در حالی که درگ می کنید کلید Shift  را نگه دارید.
 4. Links : تصاویر در ایندیزاین تبدیل به لینک خواهند شد و به هیچ  وجه نشانده یا جاسازی نمی شوند. نرم افزاربه ایجاد لینک  بین سند ID و فایل تصویر در فلدر آن  عمل می کند. اگر هر لنیک از بین رفته باشد، پیش از اینکه شما اقدام به ذخیره کردن  آن  نمایید، (Preflightpanel (Window > Output > Preflight  به شما هشدار خواهد داد. شما می توانید برای نقل مکان کردن فایل مرتبط  در پنل  Links از آیکون Relink  استفاده کنید. (Window > Links).
 5. Liquid Layout: به شما امکان تنظیم کردن محتوا را با صفحاتی با انواع سایز ها ی متفاوت می دهد.دسترسی از مسیر (Window > Interactive > Liquid Layout).
 6. Lock : وقتی شما با لایه های زیادی در ایندیزاین سر و کار دارید، ممکن است به صورت اشتباهی لایه ای را دستکاری نمایید. این گزینه به همین دلیل قرار داده شده است تا شما لایه هایی که نیاز به ویرایش ندارند را قفل نمایید.دسترسی با (Object > Lock).
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه