آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایندیزاین » آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین

ایندیزاین نرم افزاری بسیار کاربردی می باشد که لازم است طراحان گرافیک برای طراحی های پیشرفته ی خود آن را آموزش ببینند. یادگیری این نرم افزار سبب می شود تا افراد به راحتی بتوانند انواع بروشور، کاتالوگ را طراحی کرده و به صفحه آرایی صفحات کتاب، مجله و نشریه بپردازند. ما در این مطلب سعی داریم به آموزش برخی از نکات کاربردی ایندیزاین بپردازیم.

 

برای اموزش این نرم افزار لازم است که تمامی نکات خصوصا نکات مربوط به اجرای نرم افزار، ایجاد یک سند و تنظیمات نمایشی آن، ایجاد صفحات سند و تنظیمات مربوط به آن، پردازش و ویرایش متن، جای دهی تصاویر در متن، کار با اشیا و تنظیمات آن، مدیریت رنگ و کار با مسیرهای برداری و غیره کاربر آشنا شود. در ابتدای امر لازم است که نحوه ی اجرای نرم افزار توضیح داده شود.

 

اموزش ایجاد یک فایل جدید در نرم افزار ایندیزاین

 

18 - آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین

 

قبل از شروع کار با نرم افزار ایندیزاین بهتر است یکی از نسخه های این نرم افزار مانند cs5.5 را دانلود نمایید.

برای اینکه بتوانید راحت تر با نرم افزار کار کنید و از امکانات فارسی این نرم افزار استفاده نمایید، بهتر است نسخه ی ME آن را دانلود کرده و نصب نمایید.

 

برای اجرای نرم افزار و در اختیار داشتن تمامی امکانات از منوی برنامه window>workspace>advanced meرا انتخاب نمایید.

سپس می توانید برنامه را اجرا کرده و فایل های مد نظر خود را بسازید.

 

برای ساختن فایل جدید، از قسمت منوی برنامه گزینه ی file و سپس گزینه ی new و پس از آن گزینه ی document را انتخاب نمایید. پس از انتخاب این گزینه ها پنجره ی new document باز می شود و کاربر می تواند گزینه های مربوط به فایل را به دلخواه خود تنظیم نماید. با کلیک بر روی ok تغییرات نهایی ثبت شده و با انتخاب مجدد گزینه ی file و سپس save  فایل ایجاد شده ذخیره می شود.

توجه داشته باشید که پس از ایجاد و ذخیره ی فایل جدید باز می توان تنظیمات را تغییر داد، برای این کار می توان از گزینه ی file در قسمت منو و سپس گزینه ی document setup استفاده کرد.

آموزش نکات کاربردی ایندیزاین

 

27 - آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین

 

نحوه ی تایپ متن در فریم های نرم افزار ایندیزاین

 

38 - آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین

 

در نرم افزار ایندیزاین متن ها درون فریم هایی با نام فریم های متنی قرار می گیرند. این فریم ها می توانند در انواع مختلف توسط کاربر طراحی شوند. حتی ایجاد فریم های چند ستونی برای تایپ متون توسط این نرم افزار امکان پذیر می باشد.

 

42 - آموزش نکات کاربردی نرم افزار ایندیزاین

 

پس از ایجاد فریم می توان به طور مستقیم متن ها را تایپ کرده و یا از گزینه ی کپی و پیست استفاده کرده و از جای دیگری این متون را در فریم ها کپی کرد.

ابتدا از جعبه ابزار نرم افزار استفاده کرده و ابزار متن را که با نماد T نشان داده شده است را انتخاب می نمایید. از قسمتی از صفحه کلیک ماوس را نگه داشته و سپس با استفاده از عمل درگ یک فریم ایجاد می کنید.

با استفاده از T می توانید شروع به تایپ کردن، و یا انتقال دادن متن درون فریم نمایید. برای جابجایی و تغییر اندازه ی فریم می توانید از SELECTION TOOL استفاده نمایید.

در قسمت تایپ متون ممکن است که بخواهید از تایپ پاورقی استفاده نمایید. برای تایپ پا ورقی باید بدانید که هر پاورقی از دو قسمت متن و شماره تشکیل شده است. با کلیک کردن در درون فریم متنی، نشانگر ماوس را در قسمتی از متن که می خواهید شماره ی مرجع را برای آن در نظر بگیرید، قرار دهید. از قسمت منوی نرم افزار گزینه ی TYPEو سپس گزینه ی  INSERT FOOTNOTE را انتخاب نمایید. سپس فضایی در پایین فریم ایجاد می شود که می توانید متن پاورقی را در ان وارد نمایید.

در بعضی مواقع که مایل هستید اندازه و شکل قلم، فونت، فاصله ی سطر و پاراگراف ها را تغییر دهید، ابزار متن یا همان T را انتخاب نمایید.

حالا می توانید تغییرات لازم را انجام دهید، برای تغییر ویژگی های حروف علامت A و برای تغییر پاراگراف ¶ را انتخاب نمایید.

 

چیدمان و وارد کردن تصویر در ایندیزاین

برای وارد کردن تصویر در نرم افزار ایندیزاین فریم متنی در حالت انتخاب شده نباید قرار داشته باشد.

از قسمت منوی نرم افزار ابتدا قسمت file و سپس قسمت place را انتخاب می کنیم. بعد از انتخاب این گزینه ها پنجره ای برای کاربر باز می شود که کاربر می تواند، فایل تصویر مورد نظر را انتخاب نماید. پس از انتخاب تصویر روی گزینه ی open کلیک کرده و با یک کلیک در صفحه ی نمایشگر تصویر به نمایش در می آید.

پس از اینکه تصویر در صفحه نمایان شود به صورت خودکار درون یک فریم به نمایش در می آید، تغییر در اندازه ی فریم هیچ نقشی در تغییر اندازه ی تصویر ایجاد نمی کند و فقط قسمتی از تصویر را ناپدید کرده و یا اطراف تصویر را خالی می کند.

برای جابجایی تصویر در درون فریم، از direct selection tool استفاده می شود.

برای هم اندازه کردن تصویر و فریم از گزینه های object سپس fitting سپس  fit frame to content استفاده می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه