نکات جالب طراحی با ایلوستریتور ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایلوستریتور » نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

در این آموزش از ایزی دیزاین به نکات جالب و حرفه ای در طراحی با ایلوستریتور خواهیم پرداخت، شما با یادگیری این ۱۰ نکته کاربردی می توانید طراحی خلاقانه تری و جذاب تری را داشته باشید.

 

215 - نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

۱ – تکنیک مورد استفاده با قطره چکان (Eyedropper) در ایلوستریتور

اگر هنگام استفاده از ابزار قطره چکان  دکمه شیفت را نگه دارید، ایلوستریتور فقط رنگ همان قسمتی که بر روی آن کلیک کرده اید را انتخاب می کند و آن را با توجه به attribute که شما انتخاب کرده اید fill یا stoke می کند.

این عمل بیشتر در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که شما به طور مثال یک تصویر انتخاب کرده و حالا قصد دارید رنگ بخصوصی را از آن بردارید و برای طرح و شکل دیگر از آن رنگ استفاده نمایید.

 

۲ – استفاده از ماسک های opacity برای اضافه کردن بافت در ایلوستریتور

برای اضافه کردن بافت به یک شئ، ابتدا به پنل Transparency رفته و سپس در پنجره تنظیمات کشویی روی Show Thumbnails و بعد  Make Opacity Mask کلیک می کنیم.

بافت مورد دلخواه را قرار دهید. در هنگام اسکن تصاویر و استفاده از بافت ها اگر دقت نمایید که بخش های سفید طرح از زیرشان مشاهده می شود ولی در بخش های سیاه پوشیده (mask) می شوند. ما به شما توصیه می کنیم که از همین تکنیک استفاده کنید که جایگزین مناسب تری برای Live Trace است که شبیه سازی خشک و بی روح را ایجاد می کند.

 

315 - نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

 

 

۳- کاربرد ابزار Symbol Sprayer در ایلوستریتور

فرض کنید می خواهیم آسمان پر ستاره رسم کنیم. می توانیم یک نقطه ایجاد کنیم و آن را به تعداد زیاد کپی و پیست نماییم.

اما روش بهتر این است که ابتدا یک نقطه سفید رسم کنیم و سپس آن را به پنل Symbols بکشیم(Drag کنیم). سپس ابزار Sprayer را انتخاب کرده و نقطه های موجود را در اطراف اسپری کنیم.

بعد از انجام این کار، نقطه ها به عنوان Symbol Set ذخیره می شوند، ولی شما می توانید  روی Object>Expand کلیک کرده و آن ها را روی شئ ها جدا از هم پخش نمایید.

 

۴- ترکیب ابزار Blend ایلوستریتور با قلموهای معمولی

اگر قصد دارید در نرم افزار ایلوستریتور به طرحتان عمق بدهید، ترکیب ابزار Blend و قلموهای معمولی می تواند اثربخش باشد که با این کار سایه ها و روشنایی ایجاد می شود. اگر هم قصد دارید زاویه نور را تغییر دهید از spine استفاده کنید.

 

415 - نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

 

۵-  آشنایی با ابزار Print Prep با Pathfinder در ایلوستریتور

وقتی که قصد دارید توضیحات پانل رنگهای محدود برای چاپ را آماده کنید، چندین ابزار هستند که بسیار به کار می آیند. ابزارهای Pathfinder’s Divide و Unite دارای ویژگی های خوبی هستند. هر Transparency را flatten کنید، و بعد از ابزار Divide در اثرهای هنری استفاده نمایید.

همه element های همان رنگ (Select> Same> Fill Color ) را انتخاب کرده و بعد با استفاده از ابزار Unite در یک شکل واحد، از ترکیب همه آن ها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این عمل را برای همه رنگ ها باید تکرار نمایید. حالا کار به پایان رسیده و فایل های شما کاملا آماده چاپ می باشند.

 

۶-کاربرد ابزار Path Blending در ایلوستریتور

به راحتی و با استفاده از ابزار Path Blending می توانید اشکال برداری ساده را به اشیاء بافت دار پیچیده تبدیل نمایید. همچنین می توانید مشخص نمایید که مسیرها در ایلوستریتور چگونه به هم برخورد کنند.

این ابزار در هنگام ازدیاد دو شیء نیز به خوبی عمل می کند، می تواند رنگ های دو شی را ترکیب کند و اشکال  بسیاری را در ترکیب ایجاد کند. فقط توجه داشته باشید هر تغییری که انجام دهید، در نتیجه نهایی فایل شما تاثیر مستقیم خواهد داشت.

 

513 - نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

 

۷- اضافه کردن حجم به اشیاء در ایلوستریتور

راه های مختلفی برای اضافه کردن حجم به اشیاء وجود دارد. یکی از بهترین و آسان ترین روش ها، استفاده از افکت Feather است. مخصوصا هنگامی که این افکت را با ترکیب ابزار Draw Inside استفاده کنیم.

برای حجم دادن با این روش فقط کافی است شکل مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس روی Draw Inside کلیک نمایید. داخل آن یک شکل رسم کرده و بعد  Effect> Stlyze>Feather را انتخاب نمایید. در پایان شعاع transparency را انتخاب کرده تا حجم به شی شما اضافه شود.

 

۸- ویژگی های Pucker و Bloat

با استفاده از این دو ویژگی جالب می توانید ضلع های مربع های اشکال که به صورت صاف هستند را خم کنید. و یا می توانید شی را مانند یک ستاره چهار گوشه فشرده (pinch) یا چروکیده (pucker) تبدیل کنید.

612 - نکات جالب طراحی با ایلوستریتور

۹- به جای لایه ها از گروه ها استفاده کنید

اگر دسته بندی اشکال را به صورت گروهی تنظیم کنید، هنگام جابجایی آن ها بسیار راحت تر هستید و آزادی عمل بیشتری نسبت به لایه های جدا از هم دارید.

 

۱۰- ابزار Blend در ایلوستریتور

با استفاده از ابزار Blend می توانید سایه رنگ ها (halftone) و یا افکت های سایه افکنی دندانه ای (sawtooth) ایجاد کنید. همچنین می توانید یک خط بکشید، با استفاده از گزینه Stroke یک پروفایل مخروطی (tapering) اضافه کنید، آن را dupllicate کنید و برای یک افکت سایه بسیار بلند فوری آن را blend کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه