آشنایی با نرم افزار فتوشاپ و قابلیت های آن ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آشنایی با نرم افزار فتوشاپ و قابلیت های آن

فتوشاپ یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین نرم افزار های گرافیکی است که بسیاری از افراد به صورت روزانه با آن کار می کنند. در واقع بسیاری از تصاویر و طرح های گرافیکی که هر روزه با آن سر و کار داریم توسط نرم افزار فتوشاپ ایجاد شده اند. قابلیت های این نرم افزار سبب شده است از فتوشاپ برای کار های بسیار گوناگونی مانند رتوش و ادیت عکس، ساخت بنر، کارت ویزیت و … استفاده شود. درمطلب آشنایی با نرم افزار فتوشاپ سعی می کنیم بیشتر با ماهیت این نرم افزار قدرتمند و قابلیت های آن آشنا شویم.

 

معرفی نرم افزار فتوشاپ، محبوب ترین نرم افزار ویرایش عکس

برای معرفی نرم افزار فتوشاپ بهتر است ابتدا تعریفی از کاری که فتوشاپ انجام می دهد ارائه کنیم. فتوشاپ در واقع یک پردازشگر گرافیکی بسیار قدرتمند است که می تواند در تصاویر تغییراتی نظیر ویرایش، رتوش، بازسازی را انجام دهد. علاوه بر این فتوشاپ می تواند تصاویر جدید را خلق کند یا تصاویر متفاوت را با هم ترکیب کند.

همین موضوع سبب شده است آموزش فتوشاپ به یک امر الزامی برای ورود به بسیاری از مشاغل تبدیل شود.

شرکت ادوبی صاحب امتیاز و گسترش دهنده این نرم افزار است. امروزه نسخه ۱۹ این نرم افزار با نام ادوبی فتوشاپ سی سی ۲۰۱۸  معرفی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.

این نرم افزار توسط برادران نول در اواخر دهه ۸۰ میلادی ساخته شد اما معرفی نرم افزار فتوشاپ به صورت رسمی در سال ۱۹۹۰ و توسط شرکت ادوبی صورت گرفت. در طول زمان به کاربرد ها و قابلیت های ان نرم افزار اضافه شده است و توانسته تا حد زیادی بر روی هنر عکاسی و گرافیک در این مدت تاثیر گذار باشد.

 

2 - آشنایی با نرم افزار فتوشاپ و قابلیت های آن

 

قابلیت های نرم افزار فتوشاپ

یکی از مواردی که نرم افزار فتوشاپ را به یکی از محبوب ترین نرم افزار های گرافیکی تبدیل کرده است قابلیت های بیشمار این نرم افزار است.

فتوشاپ به گونه ای برنامه ریزی شده است که شما با استفاده از ابزار های مختلف آن می توانید پروژه های بسیار زیادی را انجام دهید. این نرم افزار از مود های رنگی گوناگون شامل مود رنگی rgb، cyan، bitmap و … به این ترتیب می تواند در صنایع چاپ، عکاسی، محصولات گرافیکی و … مورد استفاده قرار بگیرد.

به همین دلیل آموزش فتوشاپ می تواند به شما کمک کند که وارد بازار کار گسترده ای شوید. از قابلیت های دیگر فتوشاپ این است که با سایر نرم افزار های شرکت ادوبی مانند ایلوستریتور و لایت روم به خوبی سازگاری یافته و به شما در انجام راحت تر پروژه ها کمک زیادی خواهد کرد.

یکی از نکاتی که در معرفی نرم افزار فتوشاپ باید به آن اشاره کنیم محیط کاربری با قابلیت اختصاصی سازی گسترده آن است. این موضوع به این معنا است که هر کاربر با توجه به نیاز خود و استفاده ای که از فتوشاپ می کند می تواند محیط کاربری فتوشاپ را تغییر دهد.

این موضوع سبب می شود که شما به پنل ها و ابزار های مورد نیاز خود دسترسی بیشتری داشته باشید و پروژه های خود را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهید.

علاوه بر این به علت کاربران زیادی که مشغول آموزش فتوشاپ هستند یا در این کار حرفه ای شده اند، تعداد زیادی مرجع و سایت پشتیبان برای فتوشاپ وجود دارد که به شما این امکان را می دهد در صورت نیاز به یادگیری مبحث خاصی به سرعت به منبع مورد نظر دسترسی داشته باشید.

در معرفی نرم افزا فتوشاپ باید به یک موضوع دیگر که همان فایل لایه باز و طرح لایه باز فتوشاپ است، اشاره کنیم.

طرح لایه باز در واقع فایل های فتوشاپ با فرمت psd یا tiff هستند. این فایل ها همه لایه ها و کار هایی که در یک عکس انجام شده است را در خود ذخیره می کنند.

به همین دلیل شما می توانید از یک فایل لایه باز استفاده کنید و تغییرات خود را در لایه های اصلی عکس اعمال کنید. این موضوع سبب شده است بسیاری از افراد برای سرعت بخشیدن به کار خود از فایل لایه باز فتوشاپ استفاده کنند.

آشنایی با نرم افزار فتوشاپ

33 - آشنایی با نرم افزار فتوشاپ و قابلیت های آن

 

کاربرد ها و ویژگی های فتوشاپ

فتوشاپ دارای ویژگی های اختصاصی بیشماری است که کار ها را برای عکاسان، طراحان گرافیک و هنرمندان بسیار ساده تر کرده است. در معرفی نرم افزار فتوشاپ ما می توانیم تنها به چند ویژگی و کاربرد اصلی این نرم افزار اشاره کنیم.

شاید مهمترین ویژگی فتوشاپ همان قابلیت اعمال تغییرات مختلف روی عکس است. از این رو مهمترین کاربرد فتوشاپ در عکاسی و آتلیه ها است.

بسیاری از افراد دقیقا به همین دلیل بسیاری از عکاسان به صورت حرفه ای آموزش فتوشاپ را پشت سر گذاشته اند. فتوشاپ به عکاسان کمک می کند که عکس ها را ویرایش و روتوش یا ترکیب کنند به این ترتیب صنعت عکاسی در طی سالیان اخیر به شدت تحت تاثیر فتوشاپ بوده است.

طراحان گرافیکی نیز از ویژگی ایجاد و ترکیب عکس ها استفاده می کنند و طرح های جذابی ایجاد می کنند. طراحی لوگو، کارت ویزیت، بروشور و … تنها بخشی از کاربرد ها فتوشاپ است.

قابلیت کار با فایل لایه باز و طرح لایه باز به طراحان گرافیکی کمک می کند که ایده های خود را بسیار سریعتر اجرا کنند.

هنرمندان نیز برای کار های مختلف از فتوشاپ استفاده می کنند. به خصوص بعد از ارائه نسخه هایی از فتوشاپ که قابلیت پشتیبانی از قلم نوری را داشته اند، فتوشاپ به یکی از ابزار های پر کاربرد در بین هنرمندان دیجیتالی تبدیل شده است.

فتوشاپ در واقع در کنار ایلوستریتور دو ابزار قدرتمند هستند که به هنرمندان این امکان را می دهند تا خلاقیت خود را به بهترین شکل بروز دهند. از این رو آموزش فتوشاپ برای این دسته از افراد نیز الزامی به نظر می رسد.

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید با توجه به مطالب ارائه شده آموزش فتوشاپ به یک نیاز روتین تبدیل شده است و آشنایی با این نرم افزار می تواند کمک بسیار زیادی برای عکاسان، هنرمندان و طراحان گرافیکی باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه