8 نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » پادکست » ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

یک طراح رابط کاربری خوب بایستی قابلیت حل مسئله داشته و به طور دائم توانایی ارتقاء بخشی رابط کاربری سایت ها و یا نرم افزار هایی که در حال کار روی آن ها هست را با ارائه پیشنهاد ها و راهکار هایی مناسب داشته باشد.

 

همواره برای ایجاد یک پروژه موفق و موثر رعایت یک سری از نکات و قوانین ضروری می باشد. البته با توجه به زمان و مکان این قوانین نیز تغییرشکل خواهند داد و برای بهره مندی از این قوانین بایستی ابتدا به بررسی شرایط پروژه خود پرداخت، ولی در مجموع اگر این قوانین را به هنگام انجام پروژه مد نظر قرار دهید بی شک پروژه شما بازدهی بیشتری خواهد داشت.

3211 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • اهمیت منسجم بودن طراحی

منظور از طراحی منسجم، این است که به هنگام طراحی یک رابط کاربری در تمامی بخش ها و صفحات از الگو های نزدیک به هم استفاده شود. الگو ها شامل فونت ها، رنگ ها، تایپوگرافی های درون صفحات، آیکون ها، دستور العمل ها و منو ها می باشند. این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که یک رابط کاربری منسجم باعث راحتی کار کاربران شده و از سردرگمی آن ها به هنگام دنبال نمودن وظایف و اهدافی که داشته جلوگیری می نماید.

 

0012 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • قرار دادن کلید میان بر برای کار های پر تکرار کاربران

به طور معمول در همه ی اپلیکیشن ها تعدادی از اعمال، پر تکرار بوده و کاربر به دفعات از آن ها استفاده می نماید. از این رو بهتر بوده شما برای دسترسی راحت تر کاربران  به این گونه از اعمال، کلید میانبر تعریف نموده تا خیلی راحت تر و سریع تر بتوان این اعمال را در اختیار داشت. کاربران حرفه ای علاقه زیادی به اختصارات، کلیدهای عملکردی و دستورات پنهان داشته و از آن ها استقبال خواهند نمود.

 

0013 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • آگاه سازی کاربران از روال انجام فرایند ها

این حق هر کاربری بوده تا بداند که در هر بخش از کار با اپلیکیشن چه فرایندی در حال رخ دادن است. مثلا اگر در یک صفحه از اپلیکیشن عمل آپلود فایل در حال انجام است، به جای نمایش جمله « لطفا کمی صبر کنید، فایل در حال آپلود شدن است. » بایستی کاربر درصد آپلود فایل را مشاهده نماید.

 

0014 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • طراحی مناسب صفحات اطلاع رسانی

به طور کلی هر روند صورت گرفته در یک برنامه دارای نقطه شروع، ادامه و پایان می باشد.

برای نمایش هر پیام و یا هشدار بایستی صفحه و فرمی متناسب با آن نیز طراحی گردد و کاملا متن با دیگر عوامل هماهنگی داشته باشد. برای مثال چنانچه قرار بوده فرم، با خطا مواجه شدن یک وظیفه و یا موفقیت آمیز بودن آن را به نمایش در آورد بایستی از آیکون و رنگ های متناسب با آن پیام نیز استفاده شده تا به خوبی کاربر حس آن پیام را دریافت کند.

 

0015 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • نمایش سریع خطا ها

برای طراحی یک رابط کاربری موثر بایستی امکان انجام خطا و اشتباه در انجام امور را از کاربران سلب نمایید. شما بایستی به کاربران برای حل راحت تر مسائل کمک نموده و از اشتباهات احتمالی آن ها جلوگیری نمایید.

برای درک بهتر این مطلب، فرم ثبت نام زیر را مشاهده نمایید:

 

0016 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • مهیا ساختن قابلیت Undo کردن کار های انجام شده

برخی از مواقع به هنگام کار با برنامه ها کاربر اشتباها اقدامی را انجام داده و بلافاصله قصد undo کردن می کند. مثلا زمانی که کاربر برای ارسال و یا حذف، فایلی را انتخاب می نماید بایستی رابط کاربری گزینه ای را در نظر گرفته که اگر فرد از تصمیم خود پشیمان شد، راه برگشتی داشته باشد.

 

0017 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • در اختیار گذاشتن کنترل فرآیند ها برای کاربران

یک کاربر باید حس کند که به هنگام کار با یک برنامه خود کار ها و مسئولیت ها را مدیریت نموده و در واقع کلیه امور برنامه ها را تحت کنترل دارد. یک رابط کاربری خوب نباید بدون آگاهی کاربر به هیچ فرایندی اجازه اتفاق افتادن داده و کاربر خود باید بتواند به صورت دستی تنظیمات را اعمال نماید. و در صورت تغییر خودکار تنظیمات نیز کاربر باید مطلع گردد.

 

0018 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

  • به کارگیری حافظه موقت جهت راحتی کاربران

با توجه به ارزش زمان و مشغله ی زیاد افراد، این که بتوان کار ها را به طریقی سرعت بخشید مسئله حائز اهمیتی بوده و برای یک رابط کاربری یک امتیاز مثبت تلقی می گردد. یک رابط کاربری بایستی از سادگی و سرعت بالایی برخوردار بوده و بتواند این امکان را به کاربران خود داده تا به کمک قابلیت هایی، انجام امور را سرعت بخشد. مثلا همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید رابط کاربری یک برنامه پیام رسان لیستی از مخاطبینی که کاربر بیشترین ارتباط را با آن ها داشته در قسمت بالای صفحه قرار داده تا با این کار، امور خیلی راحت تر و سریع تر انجام گردند.

 

0019 - ۸ نکته کلیدی جهت طراحی یک رابط کاربری حرفه ای

 

حرف آخر

یک طراح رابط کاربری همواره بایستی به فکر راهی برای ارتقاء و بهبود رابط کاربری برنامه های مد نظر خود بوده و در این راه از دانش و تجربیات خود به نحو احسن بهره گیرد.

نکاتی که در این مقاله عنوان نموده ایم بی شک به طراحی یک رابط کاربری موثر کمک ویژه ای خواهند نمود. این نکات در واقع براساس تجربیات حرفه ای ترین طراحان رابط کاربری بیان شده است که با رعایت این نکات در کار خود موفق تر خواهید بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه