آموزش تنظیمات کنتراست در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش تنظیمات کنتراست در فتوشاپ

کنتراست یکی از مهمترین مسائل در طراحی های گرافیکی است. در فتوشاپ نیز این موضوع به همراه ترکیب رنگ ها اهمیت بسیار زیادی دارند به همین دلیل در این مقاله سعی می کنیم به طور مفصل به آشنای با مفاهیم مرتبط با میزان کنتراست در فتوشاپ بپردازیم.

یکی از مهمترین سوالاتی که در شروع کار برای هر فتوشاپ کاری پیش می آید این است که باید از چه ترکیب رنگ و کنتراستی برای طراحی های خود استفاده کنم؟ تصاویر خود را چگونه ویرایش کنم؟ در طراحی بنر و لوگو از چه رنگ هایی استفاده کنم؟. برای پاسخ دادن به این سوال ها باید ابتدا با مفاهیم مهمی آشنا شوید.

 

مفهوم کنتراست در فتوشاپ

برای این که به این سوال بسیار کلیدی پاسخ بدهیم باید با مفهوم کنتراست آشنا شویم. مفهموم کنتراست را می شود به زبان خیلی ساده به معنی میزان تضاد بین رنگ‌های روشن یا تیره دانست. این تعریف از لحاظ گرافیکی نشات گرفته از معنای لغوی کنتراست یعنی تضاد است.

میزان کنتراست بالاتر نیز زمانی رخ می دهد که اختلاف بین بخش‌های روشن و تیره تصویر بیشتر باشد. خوانایی نوشته در گرو میزان کنتراست آن با بک گراند است. در واقع کنتراست موجب می‌شود که نوشته ها را بتوانیم بخوانیم و از هم تشخیص دهیم.

 

138 - آموزش تنظیمات کنتراست در فتوشاپ

 

چه کنتراستی در طراحی بنر و لوگو بهترین نتیجه را دارد؟

خوانایی اصل مهمی است که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد. به خصوص زمانی که در حال طراحی لوگو و بنر هستید. استفاده از رنگ های تیره روی رنگ های روشن می توانند خوانایی آن ها را افزایش دهند.

این موضوع پشتوانه علمی دارد “برای مثال در یک مطالعه مربوط به سال ۱۹۸۰ در لندن مشخص شد که «حروف تیره بر روی پس‌زمینه روشن نسبت به حروف روشن بر روی پس‌زمینه تیره ارجحیت دارند… مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی هنگامی‌که حروف تیره را بر روی پس‌زمینه روشن می‌خواندند ۲۶ درصد دقت بیشتری نشان دادند.»

علاوه بر این یک دانشگاه در آمریکا نیز  تحقیقات مشابهی را انجام داد و با همان نتیجه رو به رو شد :«با هر ترکیب رنگی که امتحان شده است، متون تیره بر روی پس‌زمینه‌های روشن نسبت به حالت عکس آن، خواناتر رتبه‌بندی شده‌اند.»

همانطور که مشاهده می کنید همه تحقیقات علمی نشان می دهد که به‌منظور رعایت استانداردهای خوانایی بهتر است از حروف تیره بر روی پس‌زمینه‌های روشن استفاده شود. بحث ما در مورد میزان کنتراست است پس باید بدانیم که دقیقا مقدار این تیره روشن ها باید چه نسبتی داشته باشد؟

 

228 - آموزش تنظیمات کنتراست در فتوشاپ

تنظیم کنتراست در فتوشاپ

کنتراست رنگ های تیره و روشن

همانطور که می دانید رنگ‌ها را نیز بر اساس درجه روشنی و تیرگی تقسیم بندی می کنند. به همین دلیل ما با مفهومی به نام کنتراست رنگی نیز مواجهیم.

کنتراست رنگی هم مانند کنتراست سیاه و سفید موجب می‌شود که حروف و کلمات از پس زمینه جدا شوند و قابل خواندن باشند. راه های بسیاری برای ایجاد کنتراست رنگ وجود دارند.

این راه ها به عنوان راهکارهای کنتراست سازی شناخته می شوند. از این راه کار ها برای ساخت انواع کنتراست در شرایط مختلف استفاده می شود.

 

راهکار های ایجاد کنتراست در تصویر

یکی از روش‌هایی که می‌توان برای ایجاد کنتراست از آن ها استفاده کرد ایجاد زیر لایه در زیر نوشته است. به این شکل می توان مرزی بین نوشته و تصویر زیر آن ایجاد کرد که در نهایت سبب بهبود خوانایی خواهد شد.

البته روش های دیگری مانند جدا کردن تصویر از نوشته نیز وحود دارد. این روش بسیار مناسب است زیرا از از بین رفته جزئیات صفحه جلو گیری می کند.

 

میزان کنتراست در فتوشاپ

تا اینجا بیشتر در مورد مفهوم کلی کنتراست صحبت کردیم حالا می خواهیم میزان کنتراست را در فتوشاپ بررسی کنیم. زمانی که شما در حال کار با فایل های مختلف در فتوشاپ هستید باید نکاتی که تا اینجا گفته شد را رعایت کنید.

یعنی سعی کنید با ایجاد اختلاف کافی بین نورها و رنگ های روشن و تیره خوانایی متن ها و مشاهده تفاوت جزئیات را برای بیننده امکان پذیر کنید.

در مورد استفاده از کنتراست در لوگو و طراحی با هم صحبت کردیم. اما میزان کنتراست در عکاسی و ویرایش عکس ها هم جایگاه بسیار ویژه ای دارد. شاید اهمیت این مورد کمی کمتر از بحث روشنایی در عکاسی باشد.

اما همچنان رعایت کنتراست صحیح باعث می شود بسیاری از مشکلات عکس ها حل شود. همچنین هنرمندان حرفه ای در دوره های آموزشی به خوبی با مفهوم و نحوه استفاده از تضاد رنگ ها در عکاسی آشنا می شوند.

 

جمع بندی

در مقاله آموزش تنظیمات و مفهوم کنتراست در فتوشاپ سعی کردیم به مهمترین سوالات مربوط به کنتراست که معمولا در شروع کار افراد با آن ها روبه رو می شوند پاسخ دهیم. با استفاده از مطالب گفته شده شما می توانید طرح های بسیاری بهتری ایجاد کنید. همچنین می توانید مطمئن شوید که تصاویر شما بر اساس اصول اصلی گرافیک ویرایش می شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه