آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی ممکن است قصد داشته باشند بخشی از تصاویر را حذف کنند. به خصوص اگر در زمان عکسبرداری قاب بندی درستی انجام نگرفته باشد. در این صورت معمولا در لبه های عکس جزئیات اضافی دیده می شوند که ربط چندانی به تصویر مد نظر ما ندارند و ممکن است کیفیت عکس ما را نیز کم کنند.

در چنین شرایطی فتوشاپ روش های گوناگونی را پیشنهاد می کند. ساده ترین و پرکاربرد ترین روش استفاده از ابزار کراپ است

 

ابزار کراپ در فتوشاپ

این ابزار به شما کمک می کند که قاب بندی دلخواه خود را برای تصاویر مختلف در نظر بگیرید. برای دسترسی به این ابزار شما می توانید از پنل ابزار اقدام به انتخاب کراپ در فتوشاپ کنید. علاوه برا این کلید c به عنوان میانبر برای این ابزار در نظر گرفته شده است.

 

127 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

 

همانطور که مشاهده می کنید بعد از انتخاب این ابزار، به صورت خودکار محل برش یا کراپ در فتوشاپ در اطراف تصویر نشان داده می شود. شما می توانید با کلیک کردن روی این مرز و جا به جایی آن به صورت دلخواه فضایی که می خواهید حذف شود را مشخص کنید.

علاوه بر این شما می تواند بعد از انتخاب ابزار کراپ، به صورت مستقیم با کلیک کردن و کشیدن بخشی از تصاویر که می خواهید کراپ شود را مشخص کنید. در زمان انجام این کار شما حالت زیر را در محیط کاربری فتوشاپ مشاهده خواهید کرد.

 

219 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

در این جا نیز شما می توانید اندازه این باکس ایجاد شده را تغییر دهید و فضای مد نظر خود را ایجاد کنید. علاوه بر این فتوشاپ این امکان را برای شما فراهم کرده که تناسب دلخواه خود را وارد کنید. این موضوع زمانی به شما کمک می کند که شما طول و عرض محلی که می خواهید عکس را در آن استفاده کنید داشته باشید.

 

پنل کنترل کراپ در فتوشاپ

کراپ در فتوشاپ دارای یک پنل کنترل است که در زیر نوار منو قرار گرفته است. در این جا تعدادی گزینه برای تنظیمات دلخواه قرار داده شده است. همانطور که گفته شد شما می توانید طول یا عرض کراپ مد نظر خود را به صورت دستی در این جا وارد کنید.

علاوه بر این تعدادی نسبت تصویر به صورت پیش فرض در قسمت ratio قرار گرفته است که شما به آن ها دسترسی خواهید داشت. در این لیست تعدادی از نسبت های پر کاربرد قرار داده شده است تا شما با دقت و سرعت بیشتری کار های خود را انجام دهید.

ابزار کراپ در فتوشاپ

320 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

 

با انتخاب هر یک از این گزینه ها می توانید از آن ها برای کراپ در فتوشاپ استفاده کنید. مثلا اگر از این لیست گزینه ۵:۷ را انتخاب کنیم، کراپ ۵:۷ از تصویر اصلی به نمایش در خواهد آمد. در بین دو باکس مربوط به نسبت تصاویر دو فلش دیده می شود.

اگر روی آن ها کلیک کنید نسبت ها معکوس می شوند. به این ترتیب می توانید حالت عمودی و افقی کراپ در فتوشاپ را مشخص کنید. هرگاه نخواهید از این نسبت ها استفاده کنید کافی است که روی Clear کلیک کنید.

در ادامه گزینه های پنل کنترل کراپ در ایلوستریتور شما گزینه overlay های مختلف است. با کلیک بر روی آیکون این گزینه شما لیستی از انواع مختلف overlay را مشاهده خواهید کرد که به صورت دلخواه در موارد مختلف می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

413 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

 

بخش تنظیمات برش یا کراپ در نرم افزار فتوشاپ

در فتوشاپ همیشه گزینه های مختلفی برای سلایق مختلف وجود دارد. در بخش تنظیمات کراپ در فتوشاپ شما گزینه های مختلفی در اختیار دارید. برای مثال می توانید گزینه مربوط به نمایش بخش های حذف شده را بردارید تا فقط قسمت هایی که در کراپ انتخاب شده اند نمایش داده شوند.

 

511 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

 

دو حالت کراپ در فتوشاپ

در ادامه تنظیمات موجود در نوار کنترل پنل کراپ در فتوشاپ یک گزینه بسیار مهم وجود دارد. این گزینه delete cropped pixels نام دارد.

نقش این گزینه زمانی مهم می شود که بخواهید نحوه کار خود با عکس بعد از کراپ کردن را تعیین کنید. اگر بلافاصله بعد از کراپ قصد گرفته خروجی داشته باشید می توانید تیک این قسمت را فعال کنید.

به این ترتیب هر چیزی که خارج از قاب کراپ شده وجود داشته باشند پاک خواهند شد. اگر می خواهید بر روی بخشی از تصویر خود تغییراتی را اعمال کنید و در نهایت می خواهید کل تصویر را حفظ کنید می توانید تیک این گزینه را بردارید و سپس کراپ را اعمال کنید.

به این ترتیب زمانی که کار شما به پایان رسید می توانید با انتخاب گزینه reveal all  در منو image تمام بخش های کراپ شده را مجددا مشاهده کنید.

 

68 - آموزش ابزار کراپ در فتوشاپ

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید کراپ در فتوشاپ یا برش قسمت های اضافی تصاویر یک عمل بسیار کاربردی و در عین حال ساده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه