آموزش مونتاژ تصاویر در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش مونتاژ تصاویر در فتوشاپ

یکی از راه های ترکیب تصاویر در فتوشاپ استفاده از گرادیانت است. در این مقاله سعی می کنیم بیشتر از ماسک ها و گرادیانت استفاده کنیم تا شما با کارکرد این دو ابزار فوق العاده فتوشاپ آشنا شوید.

 

ترکیب تصاویر در نرم افزار فتوشاپ

ما برای این آموزش دو تصویر در نظر گرفته ایم. این دو تصویر را با هم در یک فایل وارد کرده ایم. این کار بسیار ساده است. شما می توانید ابتدا یکی از تصاویر مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. سپس تصویر بعدی را از پوشه مورد نظر بکشید و درون فتوشاپ رها کنید.

دقت کنید که هر دو عکس به صورت لایه در یک فایل قرار گرفته اند. پس اگر عکس اول به صورت background نمایش داده شده است کافی است از پنل layer روی قفل کوچک کنار عکس کلیک کنید تا به صورت یک لایه نمایش داده شود.

 

آموزش ترکیب تصاویر در فتوشاپ با استفاده از گرادیانت و ماسک

همانطور گفته شد در این جا می خواهیم این دو تصویر را با هم ترکیب کنیم. برای این کار قصد داریم تصویر بالایی را آرام آرام محو کنیم تا تصویری که در زیر آن قرار دارد نمایان شود.

 

استفاده از ماسک و گرادیانت

قبلا در مورد ماسک و نحوه کار آن به طور مفصل توضیح داده ایم. همانطور که می دانید باید برای محو کردن تصویر از ماسک استفاده کنیم. پس روی تصویر بالایی کلیک می کنیم و سپس با رفتن به مسیر layer> mask layer> reveal all یک ماسک جدید ایجاد می کنیم. این کار برای ترکیب کردن عکس ها ضروری است.

 

آموزش ترکیب تصاویر در فتوشاپ با استفاده از گرادیانت و ماسک

حالا به جای رنگ کردن ماسک با براش می خواهیم از یک ابزار فوق العاده دیگر کمک بگیریم.

 

ابزار گرادیانت

ابزار گرادیانت یک ابزار بسیار کاربردی است که با رنگ ها سر و کار دارد. این ابزار در نوار ابزار قابل دسترسی است. علاوه بر این شما می توانید از کلید G برای دسترسی به این ابزار استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می کند که یک گرادیانت رنگی ایجاد کنید. هر گرادیانت در واقع شامل دو رنگ متفاوت و طیف رنگ های بین آن ها است.

برای مثال در حالت پیش فرض گرادیانت سیاه و سفید همانطور که اشاره شد شامل دو رنگ سیاه و سفید و یک طیف از سفید تا مشکی است. این طیف شامل انواع سفید خاکستری و در نهایت رنگ مشکی است. گرادیانت در فتوشاپ نقش های متفاوتی دارد ولی ما در این جا می خواهیم از آن برای رنگ کردن ماسک خود استفاده کنیم.

همانطور که می دانید در ماسک ها رنگ سفید نشان دهنده مرئی بودن لایه زیری و رنگ سیاه به معنای نامرئی شدن است. حالا ما می خواهیم با استفاده از گرادیانت یک طیف از سفید تا سیاه ایجاد کنیم به این ترتیب لایه زیری به تدریج مرئی می شود.

 

نحوه استفاده از گرادیانت و ماسک

ابتدا ماسک را انتخاب می کنیم سپس با استفاده از کلید g ابزار گرادیانت را انتخاب می کنیم. برای استفاده از گرادیانت در این جا ابتدا در سمت چپ تصویر کلیک می کنیم و سپس با کشید یک خط گرادیانت در سمت راست تصویر دوباره کلیک می کنیم. به این ترتیب به ماسک خود یک گرادیانت داده ایم و سبب ترکیب تصاویر شده ایم.

 

آموزش ترکیب تصاویر در فتوشاپ با استفاده از گرادیانت و ماسک

همانطور که مشاهده می کنید هر چقدر از سمت چپ تصویر به سمت راست حرکت می کنیم میزان نامرئی شدن لایه اول بیشتر می شود. اگر به ماسک توجه کنید، متوجه خواهید شد که در سمت چپ کاملا سفید و در سمت راست کاملا مشکی شده است.

گرادیانت دارای حالات پیش فرضی است که در نوار کنترل در زیر نوار منو قرار گرفته است. شما می توانید با امتحان کردن این حالات انواع ترکیب تصاویر با گرادیانت را مشاهده کنید. برای مثال ما از یکی از این حالات پیش فرض که radial نام دارد استفاده می کنیم. در این حالت گرادیانت ما به صورت دایره ای خواهد بود. برای این کار روی مرکز شکل دستگیره در کلیک می کنیم و می کشیم. همانند حالت قبلی در این جا نیز یک گرادیانت جدید ایجاد شده است با این تفاوت که شکل آن به صورت یک دایره است و نتیجه آن در تصویر زیر قابل مشاهده خواهد بود.

آموزش ترکیب تصاویر در فتوشاپ با استفاده از گرادیانت و ماسک

همانطور که مشاهده می کنید از گرادیانت و ماسک ها می توان برای انواع ترکیب تصاویر در فتوشاپ استفاده کرد. شما هم می توانید با تکرار این روش ها نتایج بسیار بهتری به دست آورید.

 

جمع بندی

ترکیب تصاویر در فتوشاپ یکی از مهمترین عملکرد های این نرم افزار است. ویرایش و ترکیب تصاویر با هم به شما اجازه می دهد بی نهایت تصویر جدید و خلاقانه ایجاد کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه