آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

ساخت شکل و اشیا مختلف در فتوشاپ به شما در انجام بسیاری از پروژه ها کمک می کند. ابزار های فتوشاپ به شما کمک می کنند که هر شکلی که می خواهید را ایجاد کنید.

در فتوشاپ دو ابزار موثر برای ساخت اشکال مختلف وجود دارد: مارکی (marquee) و لسو (lasso). در این قسمت از آموزش مقدماتی فتوشاپ سعی می کنیم با مثال های کاربردی شما را با این دو ابزار قدرتمند ساخت اشیا آشنا کنیم. با ایزی دیزاین همراه باشید.

 

ایجاد یک سند جدید

برای شروع آموزش لازم است که یک سند جدید ایجاد کنیم. در این آموزش ما پیشنهاد می کنیم که از صفحه استارت با کلیک بر روی new وارد صفحه ایجاد سند جدید شوید و سپس از دسته photo گزینه پیش فرض را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

 

136 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

استفاده از ابزار مارکی

در ابتدا قصد داریم شما را با یکی از بهترین ابزار های فتوشاپ آشنا کنیم. ابزار مارکی در واقع یک ابزار کمکی بسیار کاربردی است که با استفاده از آن می توانید مناطق مختلف تصاویر را انتخاب کنید و دست به ساخت اشکال مختلف بزنید.

در واقع مارکی بیشتر شبیه به یک ابزار انتخابگر است اما مناطق انتخاب شده توسط مارکی قابل تغییر هستند. شما می توانید با مراجعه به محل این ابزار در نوار ابزار آن را انتخاب کنید.

البته مانند بسیاری از ابزار های فتوشاپ برای مارکی نیز یک میانبر و با کلید M در نظر گرفته شده است.

بعد از انتخاب این ابزار با راست کلیک بر روی آن می توانید جعبه ابزار درون آن را مشاهده کنید. ابزار های درون مارکی همگی تقریبا کار مشابهی را انجام می دهند اما در واقع به شما کمک می کنند که اشکال بسیار متنوع را ایجاد کنید.

دقت کنید که مارکی به صورت پیش فرض شکلی را ایجاد نمی کند. بلکه یک منطقه قابل تغییر را انتخاب می کند. بعد از انتخاب منطقه مورد نظر شما می توانید تغییرات مختلفی در آن ایجاد کنید و به این ترتیب آن را به یک شکل یا شی تبدیل کنید.

 

226 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

نحوه ساخت اشکال با مارکی

در این جا ما ابزار rectangular را انتخاب می کنیم و با کلیک کردن و کشید روی صفحه یک مستطیل ایجاد می کنیم. همانطور که مشاهده می کندی مرزی که برای این مستطیل ایجاد کرده ایم مشخص است اما در واقع شکلی ایجاد نشده و اما حالا فقط می توانید تغییرات خود را در آن منطقه که انتخاب کرده اید اعمال کنید.

یکی از ویژگی های مثبت این ابزار این است که می توانید با استفاده از کلید های جانبی انتخاب های خود را کم و زیاد کنید. برای این که متوجه منظور من شوید کافی است که کلید شیفت را نگه دارید و مانند تصویر زیر یک مستطیل جدید ایجاد کنید.

325 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

حالا اگر شکل ایجاد شده را رها کنیم متوجه خواهید شد که این منطقه به قسمت انتخابی شما اضافه خواهد شد.

برای کم کردن فضای انتخابی نیز کافی است که کلید alt را نگه دارید مانند تصویر زیر :

 

418 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

بعد از این که تغییرات مد نظر خود را ایجاد کردید کافی است که یک لایه جدید ایجاد کنید و سپس برای ساخت اشکال از منطقه انتخابی خود مسیر edit> fill را دنبال کنید و در پنجره باز شده روی گزینه ok کلیک کنید. نتیجه به شکل زیر خواهد بود:

 

515 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

استفاده از ابزار لسو

لسو دقیقا همان کار های مارکی را می تواند انجام دهد با این تفاوت که در لسو شما محدود به اشکال هندسی مارکی نیستید و می توانید با دست آزاد هر شکلی که می خواهید برای انتخاب موارد مختلف ایجاد کنید.

برای انتخاب لسو و کار با آن علاوه بر انتخاب آن به صورت مستقیم می توانید از کلید L برای دسترسی به آن استفاده کنید.

برای مثال ما در این جا می خواهیم شکلی مانند چمن ایجاد کنیم. بعد از انتخاب لسو کافی است که در یک نقطه کلیک کنیم و شکل مورد نظر خود را ایجاد کنیم. چیزی که در لسو لذت بخش است این است که شما آزادی عمل بسیار زیادی دارید و انواع اقسام انتخاب ها و اشکال را می توانید ایجاد کنید.

 

612 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

در این جا نیز به همان روش قبلی با انتخاب یک لایه و fill جدید می توانیم شکل مورد نظر خود را ایجاد کنیم.

همانطور که اشاره کردیم فراموش نکنید که مارکی و لسو ابزار های انتخابگر و سلکتر هستند که ما از آن ها برای ساخت اشکال در فتوشاپ کمک گرفته ایم. نتیجه کار ما با این ابزار را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

79 - آموزش ابزار های رسم شکل در فتوشاپ

 

جمع بندی

ساخت اشکال در فتوشاپ با استفاده از لسو و مارکی به شما کمک می کند که پروژه هایی مانند ساخت لوگو را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهید. پس سعی کنید با تمرین و تکرار تسلط بیشتری بر این ابزار پیدا کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات2 دیدگاه
  1. حسام گفت:

    ممنون

ارسال دیدگاه