آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ

یکی از مواردی که معمولا کاربران زیاد از آن استفاده می کنند کاهش حجم عکس است. فتوشاپ قابلیت این را دارد به روش های گوناگون حجم عکس ها را کاهش دهد بدون این که کیفیت آن ها تغییر چشمگیری داشته باشد.

 

مفهوم کاهش حجم عکس

هر عکس در واقع مجموعه ای از اطلاعات است که توسط دستگاه های مختلف خوانده می شود و در نهایت عکس مورد نظر به نمایش در می آید. حجم این اطلاعات هر چقدر بیشتر باشد جزئیات بیشتری به نمایش در خواهند آمد. البته این مورد همیشه صدق نمی کند. شما می توانید اطلاعات مهم تر را حفظ کنید و سایر اطلاعات را حذف کنید به این ترتیب می توانید حجم عکس نهایی را کاهش دهید. عوامل اصلی تعیین کننده حجم عکس ها در فتوشاپ، در واقع اندازه عکس ( معمولا به اینچ) و تعداد پیکسل های موجود در هر اینچ هستند. به این ترتیب برای کاهش حجم عکس شما می توانید رزولوشن یا همان تعداد پیکسل های موجود در هر اینچ یا اندازه عکس را کاهش دهید.

 

ابزار کاهش حجم عکس در فتوشاپ

حالا که با مفهوم کاهش حجم عکس در فتوشاپ آشنا شدید نوبت آن است که ابزار این کار را بشناسید. فتوشاپ یک نرم افزار با قابلیت شخصی سازی بالا است. به همین دلیل افراد می توانند از راه های مختلف یک نتیجه مشابه را به دست آورند. افراد حرفه ای از روش های گوناگونی استفاده می کنند. در این جا مهم ترین نکته سریع بودن و ساده بودن انجام کارها است تا پروژه ها در سریعترین زمان ممکن انجام شوند. با این حال ما قصد داریم یک ابزار عمومی کاهش حجم عکس را به شما معرفی کنیم. ابزار IMAGE SIZE یک ابزار بسیار کاربردی است که به شما این امکان را می دهد که با توجه به نیاز خود در عکس مورد نظر تغییرات خود را اعمال کنید.

برای استفاده از این ابزار کافی است که از نوار منو فتوشاپ وارد قسمت IMAGE شده و در زیر منو باز شده IMAGE SIZE را انتخاب کنید.

 

آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شما برای ویندوز می توانید از کلید های ترکیبی CTRL + ALT + I استفاده کنید تا پنل IMAGE SIZE را باز کنید. در تصویر زیر می توانید این پنل را مشاهده کنید.

 

آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ

 

پنل IMAGE SIZE

این پنل دارای قابلیت های بسیار کاربردی است. در این پنل شما می توانید حجم اصلی و فعلی عکس را مشاهده کنید. علاوه بر این اطلاعاتی مانند طول و عرض، رزولوشن و اندازه عکس به پیکسل نیز به نمایش گذاشته شده است. همه این موارد بلافاصله بعد از انجام تغییرات نتایج جدید را به شما نشان خواهند داد.

یکی از ویژگی های خوب این پنل این است که شما در زمان کاهش حجم عکس می توانید یک پیش نمایش از محصول خروجی کار خود مشاهده کنید. علاوه بر این در این قسمت پریست های از پیش آماده قرار داده شده است تا با استفاده از تنظیمات پیش فرض به سرعت کاری که می خواهید را انجام دهید.

این پریست ها از قسمت Fit To قابل مشاهده هستند. همانطور که ملاحظه می کنید پریست های این لیست در واقع پر کاربرد ترین تغییرات سایز عکس ها هستند. اگر شما قصد داشته باشید که تغییرات مشابه را انجام دهید کافی است که از لیست باز شده گزینه مد نظر خود را انتخاب کنید.

 

آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ

 

اعمال تغییرات در پنل Image Size برای کاهش حجم عکس در فتوشاپ

برای مثال در این جا عکس ما حدود ۲۴ مگابایت حجم دارد. ما می خواهیم این حجم را تا حدود ۲ مگابایت کاهش دهیم. در این صورت ما حدود ۱۰ برابر کاهش حجم خواهیم داشت. اما برای ما مهم است که کیفیت عکس به این مقدار کاهش پیدا نکند.

نکته مهم در این جا رزولوشن تصویر است. رزولوشن بیشتر تعداد پیکسل های بیشتری را در هر اینچ قرار می دهد به این ترتیب تا حدودی کیفیت تصویر را بهبود می دهد. پس ما در این جا رزولوشن را فقط کمی کاهش می دهیم. سپس باید اندازه تصویر را نیز کم کنید. فتوشاپ می تواند نسبت طول و عرض را ثابت نگه دارد. به این ترتیب کافی است طول مد نظر خود را وارد کنید تا به همان نسبت عرض آن کاهش پیدا کند. شما می توانید تنظیماتی که ما وارد کردیم و نتیجه آن را مشاهده کنید.

 

آموزش کاهش حجم عکس در فتوشاپ

 

جمع بندی

همانطور که مشاهده می کنید ما با تغییراتی که اعمال کردیم حجم عکس را به حدود ۲ مگابایت کاهش داده ایم. فراموش نکنید اگر اندازه های مد نظر شما به پیکسل است می توانید به سادگی معیار را از اینچ به پیکسل تغییر دهید و اندازه مد نظر خود را وارد کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه