آشنایی با ابزار های ایلوستریتور ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایلوستریتور » آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

امکان ندارد جایی نام ویرایش عکس به میان بیاید و حرفی از فتوشاپ نشنویم. به طوری که “فتوشاپ کردن” تبدیل به یک اصطلاح رایج در میان ما شده است و هر تغییر عکسی را فتوشاپ کردن می نامند.اما شرکت ادوبی، نرم افزارهای بسیار مهم و کاربردی دیگری دارد که کمی تخصصی تر هستند و به همین خاطر در میان عموم مردم شناخته شده نیستند.

یکی از این نرم افزارها، ایلوستریتور است که بیشتر برای طراحی لوگو در بین طراحان به کار می رود. از ایلوستریتور برای طراحی وکتور، تصویرسازی، تایپوگرافی، موشن گرافیک، تایپوگرافی و … استفاده می شود.

 

پنل Tools در ایلوستریتور

مهمترین و پرکاربردترین قسمت ایلوستریتور، پنل Tools است که در سمت چپ نرم افزار قرار دارد. اگر با فتوشاپ آشنایی داشته باشید، این پنل را مشاهده کرده اید.

در تصویر زیر قسمت Tools  که در سمت چپ نرم افزار قرار دارد را مشاهده می نمایید.

ابزار های ایلوستریتور

115 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

اگر توجه داشته باشید در کنار هر ابزار، یک فلش کوچک قرار دارد که با کلیک موس روی آن و نگه داشتن، ابزارهای دیگر موجود در آن قسمت برای شما باز می شود.

در برخی از نسخه های ایلوستریتور، با کلیک راست کردن روی هر ابزار، می توانید ابزارهای دیگر همان قسمت را مشاهده نمایید. اگر این فلش را مشاهده نکردید به معنی آن است که ابزار به صورت تکی است و ابزارهای پنهان ندارد.در تصویر زیر و قسمتی که با مستطیل قرمز برای شما مشخص کرده ایم، ابزاری است که رنگ شکل و حاشیه آن را نشان می دهد.

شما به راحتی و با زدن دکمه x روی کیبورد، می توانید رنگ شکل و حاشیه را جابجا کنید. به طور مثال اگر رنگ شکل مشکی و رنگ حاشیه سفید باشد، با زدن حرف X ، رنگ شکل سفید و رنگ حاشیه مشکی خواهد شد.

 

26 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

شروع طراحی با ابزار pencil در ایلوستریتور

ابتدا از پنجره file یک سند جدید بسازید. حالا روی ابزار pencil در نوار ابزار ایلوستریتور کلیک کنید و روی سند جدید یک خط بکشید. (مانند تصویر زیر)

 

36 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

این اولین قدم برای شروع طراحی در ایلوستریتور است. نگران نباشید که این فقط یک خط ساده است! اگر شما به طراحی علاقه داشته باشید و در تمرین کردن پشتکار نشان دهید، خیلی زود می توانید وکتورهای زیبا و حرفه ای طراحی کنید. فقط کافیست هیچوقت ناامید نشوید و خلاق باشید.

اگر هنگام کشیدن خط با ابزار pencil کلید Alt را نگه دارید، در هر قسمتی که کلیک چپ موس را رها کنید، همانجا خط بسته می شود.

اگر روی ابزار pencil کلیک کنید، گزینه هایی ظاهر می شود که به اختصار توضیح خواهیم داد:

 

46 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

Fidelity: حالت ترسیم خط را با حرکت موس تعیین می کند. اگر در رسم اشکال با موس خوب عمل نمی کنید مقدار fidelity را روی یک مقدار بالا تنظیم کنید.

Smoothness: هر چقدر مقدار smoothness کمتر باشد، نقاط ثقل بیشتری تولید می کند، بنابراین اگر میخواهید خط صاف تری داشته باشید، مقدار آن را کمتر کنید.

Fill New Pencil Strokes : با انتخاب این گزینه هنگام ترسیم جدید، رنگ پرکننده ای که در ترسیم قبلی برای شکل انتخاب کرده ایم، در ترسیم جدید نیز وجود خواهد داشت. با غیر فعال کردن این گزینه برای هر ترسیم جدید رنگ پرکننده قبلی از بین رفته و شکل بدون رنگ خواهد بود.

Keep Selected : انتخاب این گزینه باعث خواهد شد پس از ترسیم، طرح مورد نظر به حالت انتخاب شده باقی بماند.

Edit Selected Paths : یکی از گزینه های مهم در تنظیمات ابزار pencil است که انتخاب این گزینه باعث می شود کاربر بتواند پس از ترسیم با استفاده از Pencil مسیر مورد نظر را ویرایش کند.

 

ابزار Pen ایلوستریتور

ابزار مهم دیگری که باید استفاده از آن را یاد بگیرید، ابزار Pen است که در کنار ابزار متن قرار گرفته است.(در تصویر زیر با فلش قرمز مشخص شده است). استفاده از این ابزار نسبت به pencil کمی سخت تر و البته حرفه ای تر است، اما یادگیری آن محال نیست و فقط کافی است که برای آن بیشتر وقت بگذارید.

پیشنهاد میکنیم برای استفاده درست از این ابزار، تمرین زیادی داشته باشید تا کاملا روان شوید. اگر بتوانید در استفاده از این ابزار حرفه ای شوید؛ نصف راه یادگیری در ایلوستریتور را طی کرده اید.

 

55 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

کلیدهای میانبری در ایلوستریتور که کار شما را سریع تر می کند

در هنگام استفاده از ابزار Pen ، می توانید با کلیدهای میانبری که برای ایلوستریتور تعبیه شده است، پروژه خود را سریعتر پیش ببرید.

کلید spacebar: نگه داشتن کلید spacebar و کشیدن موس شکل شما در حین نقاشی کردن حرکت می کند.

کلید Alt: با نگه داشتن این کلید و کشیدن موس، شکل شما از مرکز کشیده می شود.

کلیدهای جهت نما: با استفاده از کلیدهای جهت نما و کشیدن موس، زاویه کمان، اضلاع چندضلعی و … کاهش و افزایش می یابد.

دکمه های ترکیبی Ctrl + J : فشردن همزمان این دو کلید در کیبورد، مسیرها به هم متصل می گردند.

دکمه های shift + D: حالت های نقاشی کشیدن در ایلوستریتور را تغییر می دهد.

 

آشنایی طراحی پرسپکتیو با نرم افزار ایلوستریتور

اگر با نقاشی آشنایی اولیه داشته باشید، می دانید که طراحی پرسپکتیو یکی از سخت ترین قسمت های هنر نقاشی است.

اگر بخواهیم یک تعریف علمی از پرسپکتیو داشته باشیم باید خدمتتان عرض کنیم که  پرسپکتیو یا در زبان فارسی دورنمایی، تکنیکی است که برای نشان دادن دوری و نزدیکی در طراحی و نقاشی به کار می رود.

به طور کلی می توان گفت پرسپکتیو، علم هندسی در هنر نقاشی است. به زبان ساده تر، با استفاده از ابزار پرسپکتیو، تناسب اندازه ها در دنیای واقعی و نقاشی را نشان می دهیم.

 

64 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

طراحی پرسپکتیو در ایلوستریتور

ابتدا در نرم افزار ایلوستریتور یک سند جدید باز کنید و روی گزینه ی perspective grid کلیک کنید تا خطوط راهنمای پرسپکتیو برای شما باز شود.

ما در پرسپکتیو دوحالت یک نقطه ای و چندنقطه ای داریم که با توجه به هدف ما از طراحی، یکی از آن ها را انتخاب می کنیم. برای این کار در قسمت نوار بالا گزینه View  و بعد perspective grid را انتخاب کنید .

 

72 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

 

اگر پرسپکتیو یک نقطه ای نیاز دارید گزینه ی One Point perspective  را انتخاب کنید. بعد از اضافه شدن حالت پرسپکتیو در صفحه، با استفاده از ابزار (Perspective Selection (shift + V می توانید محل قرار گیری شبکه بندی را ویرایش و اشیا را درون نمای سه بعدی تنظیم کنید.

 

ابزار Eraser یا پاک کن در ایلوستریتور

همیشه در طراحی دچار اشتباهاتی می شویم که نیاز است آنها را حذف کنیم. همانطور که از اسم این ابزار پیداست و در فتوشاپ هم از آن استفاده کرده اید، برای پاک کردن قسمتی از طرح به کار می رود. البته تفاوت های جزئی با پاک کن فتوشاپ دارد. به طور کلی برای پاک کردن طرح یا خطوط در ایلوستریتور سه راه وجود دارد:

 

ابزار Path Eraser

82 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

با انتخاب این ابزار، روی مسیری که قصد پاک کردن آن را بکشید تا پاک شود.

 

ابزار Delete Anchor Point 

همانطور که از اسم این ابزار پیداست، برای پاک کردن نقاط به کار می رود. وقتی ابزار را انتخاب میکند و نقاط را حذف می کنید مسیر از ابتدا رسم می شود.

 

ابزار Eraser

(shift +e)

92 - آشنایی با ابزار های ایلوستریتور

دقیقا کار ابزار Eraser در فتوشاپ را انجام می دهد. با انتخاب این گزینه، روی هر قسمتی از طرح که بکشید پاک می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه