آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایندیزاین » آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن

در آموزش قبلی، رسم جدول در نرم افزار ایندیزاین را به صورت کامل توضیح دادیم. حال در این مقاله قصد داریم ساخت صفحات مستر ایندیزاین (صفحه اصلی یا سرلوحه) را معرفی کنیم و کارایی و کاربرد آن را توضیح دهیم.

 

صفحه مستر در ایندیزاین چیست؟

صفحه مستر یک صفحه‌ی الگو و یا پس زمینه است که می‌توان آن را در تمام صفحات اعمال کرد. محتویات یک صفحه مستر در تمام صفحاتی که روی آن‌ها اعمال شده است، دیده می‌شود و تغییراتی که کاربر اعمال کرده است به صورت خودکار در تمام صفحات زیر مجموعه‌ی صفحه مستر اعمال می‌شود.

 

صفحه مستر در نرم افزار ایندیزاین شامل چه محتوایی است؟

صفحات مستر شامل سر صفحه و یا همان هدر، پا صفحه (footer)، شماره صفحه و دیگر المان‌هایی هستند که می‌توان در یک صفحه اعمال کرد و قرار داد. شما می‌توانید چندین نوع سر صفحه در نرم افزار ایندیزاین تعریف کنید و در مواقع لزوم از آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توان برای بخش‌های متفاوت یک کتاب صفحات مستر متفاوت تعریف کرد. صفحه‌ی مستر با تعریف هر سند جدید در نرم افزار ایندیزاین برای شما تعریف می‌شود.

برای ایجاد یک صفحه مستر و همچنین دسترسی و تغییر صفحات مستر قبلی، از پنجره‌ی مدیریت صفحات می‌توانید اقدام کنید. برای دیدن پنجره‌ی مدیریت صفحات از منوی برنامه مسیر Windows > Pages را دنبال کنید. پنجره‌ی مدیریت صفحات مانند شکل ۱ برای شما به نمایش در می‌آید.

صفحات مستر در ایندیزاین

ایجاد یک صفحه مستر جدید در ایندیزاین

با ایجاد هر سند جدید در نرم افزار ایندیزاین به صورت پیش فرض، یک صفحه مستر جدید ایجاد می‌شود زیرا هر سند دارای یک صفحه مستر است که شما در صفحات آن تعریف کرده‌اید.

 

110 - آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن

 

برای ایجاد یک صفحه مستر جدید ابتدا گزینه‌ی Pages را از پنجره‌ی مدیریت صفحات انتخاب کنید و سپس از منوی جدید باز شده روی گزینه‌ی New Master کلیک کنید. گزینه‌ی مربوطه در شکل ۱ با کادر قرمز برای شما نمایش داده شده‌اند.

پس از انتخاب گزینه‌ی New Master پنجره‌ای مطابق شکل ۲ برای شما نمایش داده می‌شود. قسمت‌های مختلف این پنجره با شماره‌های قرمز رنگ برای شما نمایش داده شده‌اند، در ادامه به توضیح این قسمت‌ها می‌پردازیم.

قسمت ۱: این قسمت مربوط به بخش مدیریت و نمایش شمایل مسترها است.

قسمت ۲: این قسمت مربوط به بخش مدیریت و نمایش شمایل صفحاتی است که صفحات مستر بر آن‌ها اعمال شده‌اند.

قسمت ۳: این قسمت صفحه‌ای را نشان می‌دهد که از صفحه‌ی مستری با نام A پیروی می‌کند. در صورت بیشتر بودن تعداد صفحات مستر و متفاوت بودن صفحات مستر در کل سند، تمامی صفحات مستر و صفحاتی که از آن‌ها پیروی می‌کنند در قسمت ۲، نمایش داده می‌شوند.

 

22 - آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن

 

در پنجره‌ی باز شده برای ایجاد یک صفحه مستر جدید که در شکل ۳ نشان داده شده است، مقابل Prefic یک حرف انگلیسی تایپ کنید که نام صفحه‌ی مستر جدید می‌باشد. در مقابل گزینه‌ی Number of Pages تعداد صفحات مستر جدید را مشخص کنید.

 

گزینه‌ی Based On Master

برخی مواقع صفحه‌ی مستر جدید ایجاد شده مشابهت‌هایی با صفحات مستر قبلی دارد. در این صورت در این بخش نام صفحه‌ی مستر قبلی را وارد کنید تا صفحه‌ی مستر جدید مشابه صفحه مستر قبلی ایجاد شود. سپس می‌توانید تغییراتی که صفحه مستر جدید نسبت به صفحه مستر قبلی دارد اعمال کنید. این گزینه برای مواقعی که نمی‌خواهید تنظیمات مشابه را از اول اعمال کنید بسیار مفید است.

 

گزینه‌ی Page size

این گزینه اندازه‌ی صفحه‌ مستر را در نرم افزار ایندیزاین مشخص می‌کند. با استفاده از این گزینه می‌توانید اندازه‌های متفاوتی را برای صفحه مستر در نظر بگیرید. در صورتی که اندازه‌ی صفحه‌ی مورد نظر ما در بازه‌ی صفحات استاندارد مانند، A4، A3، A2، A1، B5، B4، و … نبود می‌توانید در این قسمت در دو بخش width و height عرض و ارتفاع صفحه مورد نظر خود را به صورت دستی و در واحد میلی‌متر وارد کنید.

 

32 - آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن

 

اعمال صفحات مستر بر صفحات فایل

برای اعمال یک صفحه مستر روی یک صفحه، روی صفحه مستر کلیک کنید و کلیک را پایین نگه دارد. سپس با استفاده از عمل درگ کردن، صفحه مستر را روی شمایل صفحه مورد نظر در پنجره‌ی مدیریت صفحه‌ها ببرید، و سپس رها کنید.

برای تأثیر گذاری یک صفحه‌ی مستر روی دو صفحه‌ که مقابل هم قرار گرفته‌اند (مانند صفحات کتاب)، کلیک ماوس را روی صفحه مستر، پایین نگه دارید و سپس آن را روی یکی از گوشه‌های شامل دو صفحه در پنجره‌ی مدیریت صفحه‌ها ببرید و سپس رها کنید. این عملیات در شکل ۴ نشان داده شده است.

برای رفع اثر یک صفحه‌ی مستر از صفحات، مستر None را روی آن‌ها اعمال کنید. در این صورت تمامی تنظیمات اعمال شده در صفحه مستر از صفحات مورد نظر شما پاک می‌شوند و صفحه در حالت ساده و یا Plain قرار خواهد گرفت.

 

42 - آموزش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین و تنظیمات آن

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه