آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایندیزاین » آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

در این مقاله، شروع به کار با نرم افزار ایندیزاین با پیش فرض اینکه از این نرم افزار به منظور صفحه آرایی استفاده می‌کنید توضیح داده می‌شود. و البته در ادامه تمامی قسمت‌ها و مهارت های مورد نیاز را برای شما توضیح میدهیم. با ما در مطلب آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین و آشنایی با محیط کار آن همراه باشید.

 

راهنمای شروع به کار با نرم افزار ایندیزاین

مرحله‌ی اول پس از نصب برنامه برای شروع به کار با این نرم افزار است. پس از باز کردن نرم افزار ایندیزاین صفحه‌ای مطابق شکل ۱ برای شما نمایش داده می‌شود. قبل از شروع به کار با این نرم افزار باید روی گزینه‌ی Don’t Show Again و سپس Done که در شکل ۱ با کادر قرمز نشان داده شده‌اند کلیک کنید. با استفاده از این دستور این صفحه بار دیگری که نرم افزار را باز کنید برای شما نمایش داده نخواهد شد.

 

0143 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

سپس محیط نرم افزار به صورت شکل زیر برای شما به نمایش در می‌آید. در شکل ۲ منوی برنامه، نوار ابزار و جعبه ابزار ایندیزان با کادر قرمز نشان داده شده است.

 

0228 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

در شکل زیر پنجره‌های مدیریتی نرم افزار ایندیزاین با کادر قرمز نشان داده شده‌اند. در بخش‌های بعدی آموزش ایزی دیزاین نحوه‌ی کار با آن‌ها برای شما توضیح داده خواهد شد.

 

0324 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

در ادامه نحوه‌ی ایجاد یک فایل جدید و ویرایش آن را توضیح می‌دهیم. برای ایجاد یک فایل جدید از منوی برنامه File > New > Document را انتخاب می‌کنیم (در شکل پایین نشان داده شده است).

 

0412 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

ساخت سند جدید در ایندیزاین

آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

یک پنجره‌ی جدید مانند شکل ۵ برای شما باز خواهد شد. در این پنجره شما می‌توانید ابعاد صفحات و حاشیه‌ها همچنین لبه‌ی برش و موارد دیگر تعیین کنید. همان‌طور که در شکل‌ها می‌بینید ابعاد به صورت واحد میلی‌متر مشخص می‌شوند.

در فصل‌های بعد آموزش ایزی دیزاین نحوه‌ی تغییر واحد اندازه گیری از میلی‌متر به اینچ، سانتی‌متر و سایر موارد در دسترس توضیح داده می‌شود. برای ایجاد یک فایل کتاب گزینه‌ی Intent باید روی Print تنظیم شده باشد. Number of Pages تعداد صفحات فایل ایجاد شده را مشخص می‌کند. با فعال کردن تیک گزینه‌ی Facing Pages صفحات فایل به صورت دو صفحه مقابل هم نمایش داده می‌شوند. گزینه‌های width و height به ترتیب عرض و طول صفحات فایل را مشخص می‌کنند.

البته در قسمت Page Size می‌توانید صفحات استاندارد مانند A4، A5، B1 و … را انتخاب کنید و به صورت اتوماتیک طول و عرض صفحات برای شما درج خواهد شد و نیاز به وارد کردن دستی نمی‌باشد. اما در صورتی که صفحه‌ی مورد نظر شما در این لیست نبود باید طول و عرض صفحه را به صورت دستی در بخش‌های width و height وارد کنید.

همان‌طور که در شکل ۶ نشان داده شده است، انواع کاغذهای استاندارد مانند کاغذ نامه‌های اداری، پایان نامه، نشریات و همچنین کاغذهای کتاب‌ها در سایزهای مختلف A4، A5، B1 و … را می‌توانید با استفاده از این گزینه‌ انتخاب کنید.

 

056 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

643 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

تعیین جهت صفحات کتاب در ایندیزاین

با استفاده از گزینه‌ی Orientation می‌توانید جهت صفحات کتاب اینکه به صورت عموی و یا افقی باشند را مشخص کنید. در بخش Columns ستون‌بندی متن را مشخص می‌کنید. با استفاده از گزینه‌ی Number تعداد ستون‌های متن مشخص شده و با استفاده از گزینه‌ی Gutter فاصله‌ی این ستون‌ها از هم تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که اندازه‌ی ستون‌های و فاصله‌ی بین آن‌ها با اندازه‌ی صفحات کتاب شما همخوانی داشته باشد.

 

تعیین فاصله متن از طرفین در ایندیزاین

قسمت Margins فواصل متن از بالای، پایین، چپ و راست صفحه را مشخص می‌کند. فاصله‌ی متن از بالا با گزینه‌ی Top و از پایین با گزینه‌ی Bottom مشخص می‌شود. برای مشخص کردن فاصله‌ی متن از چپ و راست باید توجه داشته باشید که برای کتاب این فاصله‌ها به صورت Inside که فاصله از خط عطف کتاب و به عبارتی به صورت حاشیه‌ی داخلی، مشخص می‌شود و فاصله‌ی خارجی به صورت Outside که فاصله‌ی متن از لبه‌ی جلد است، تعیین می‌شود.

 

نکته‌ی قابل توجه در اینجا این مورد است که اکثر کتاب‌ها پس از پرینت و قبل از صحافی برش خورده می‌شوند. میزان این برش را در قسمت Margins نباید به حساب بیاورید. در ادامه بخش Bleed and Slug را توضیح می‌دهیم که به مورد اختصاص داده شده است.

 

از آنجا که نرم افزار ایندیزاین اساساً برای طراحی و صفحه آرایی کتاب ساخته شده است، صحافی و موارد این‌چنینی در آن در نظر گرفته شده است. اگر شما در حال طراحی و صفحه آرایی کتابی هستید که قرار است صحافی شود از بخش Bleed and Slug می‌توانید میزان برش صحافی را مشخص کنید. بخش Bleed and Slug در شکل زیر با کادر قرمز نشان داده شده است.

 

729 - آموزش ساخت سند جدید در ایندیزاین

 

تعیین مقدار لبه برش کاغذ در ایندیزاین

در قسمت Bleed می‌توانید مقدار برش لبه‌ی کاغذ پس از چاپ را در واحد میلی‌متر وارد کنید. پس از انجام این مراحل اندازه‌ی صفحه و حواشی آن برای شروع کار شما مشخص شده است. در بخش بعدی آموزش ایزی ایندیزاین نحوه‌ی وارد کردن متن و تنظیم فونت‌های متن را به شما آموزش خواهیم داد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه