تمام محصولات این سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرید؛ لطفا ما را به دوستان خود معرفی کنید.

آموزش زوم کردن در کورل و ابزار Free Hand Tool ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » کورل دراو » آموزش زوم کردن در کورل و ابزار Free Hand Tool

در آموزش قبل گزینه Crop از منوی کناری را شرح دادیم. حال وقت آن فرا رسیده تا با سایر گزینه ها آشنا شویم تا بتوانیم یک طرح ایجاد کرده و در نهایت آن را با فرمت های مختلف کورل دراو ذخیره نماییم. گزینه بعدی که با کاربرد آن آشنا خواهیم شد، گزینه زوم با علامت ذره بین است. با ما در مطلب آموزش زوم کردن در کورل و ابزار Free Hand Tool همراه باشید.

زوم کردن در کورل

گزینه Zoom با علامت ذره بین در کورل دراو

همه ی ما با کاربرد وسیله ای به نام ذره بین آشنا هستیم. اما چرا و چگونه این ابزار در نرم افزار کورل دراو به یاری ما می آید؟ پاسخ این سوال اینجاست که صفحه مانیتور ما محدود است و شاید گاها لازم باشد تا طرحی بزرگتر از صفحه نمایشگر خود ایجاد کنیم. در این حالت صفحه کاری ما با درصد زوم پایینتر نمایش داده خواهد شد و این به این معناست که برای مثال صفحه کاری پیش روی ما می تواند ۳۰ درصد از ابعاد کاری باشد که انجام می دهیم. در این حالت گاها لازم می شود تا به دلیل دقت کار بخش هایی را با زوم ۱۰۰ درصد مشاهده کنیم تا پس از اجرا و چاپ کار دچار مشکل نشویم. با فشردن کلید Z ابزار زوم در دست شما قرار می گیرد.

 

0134 - آموزش زوم کردن در کورل و ابزار Free Hand Tool

 

آموزش کار با ذره بین در کورل دراو

به صورت پیشفرض ابزار زوم با کلیک کردن عمل بزرگنمایی را انجام می دهد. اگر قصد دارید تا صفحه کاری خود را کوچکتر کنید، لازم است تا از نوار ابزار بالا ذره بین با علامت منفی را انتخاب کنید تا با کلیک کردن عمل کوچک نمایی انجام شود. توجه داشته باشید که این ابزار فقط حالت نمایش را تغییر می دهد و در اصل سایز کار هیچ تغییری رخ نخواهد داد. گزینه بعدی از نوار ابزار بالا که با آن سروکار داریم گزینه Zoom to Selected  با کلید میانبر Shift+F2 می باشد.

با انتخاب این گزینه نرم افزار کورل دراو بر روی هرگونه شیء یا خطی که در حال کار بر روی آن هستید زوم کامل می کند و شما تنها همین آبجکت را در صفحه مشاهده خواهید کرد. گزینه بعدی Zoom to all objects  می باشد که مخصوص زوم کردن مختص تمامی اشیاء در صفحه است.

ممکن است با انتخاب این گزینه هیچ تغییری در نمایش پیدا نکند و این اتفاق زمانی می افتد که اشیاء بسیاری با پراکندگی خیلی زیاد در کل صفحه داشته باشید. Zoom fit to page با کلید میانبر Shift+F4 نیز بزرگترین سایز ممکن که بتوانید محیط کاری خود را در نمایشگرتان تمام صفحه تماشا کنید، روی مانیتور شما فیکس می کند. دو گزینه بعدی نیز به ترتیب عرض و ارتفاع صفحه را روی مانیتور شما فیکس می کنند.

 

راهنمای استفاده از گزینه Pan در کورل دراو

یکی از زیرشاخه های پرکاربرد زوم، گزینه Pan  می باشد. تصور کنید میزی ۱ متری دارید و پلات ۳ متری خود را روی آن قرار می دهید. برای تماشای ۲ متر باقی لازم است تا با دستان خود کار را حرکت دهید، ۱ متر از گوشه میز به پایین بفرستید تا ۱ متر رو آمده و آن را مشاهده کنید. گزینه Pan  با شکل دست دقیقا همین کاربرد را برای شما دارد. زمانی که حین زوم کلید H را روی کیبورد فشار دهید، گزینه Pan  در دسترس شما قرار گرفته و در حالت زوم می توانید صفحه را حرکت دهید تا سایر بخش های کار را مشاهده نمایید.

 

0219 - آموزش زوم کردن در کورل و ابزار Free Hand Tool

 

آموزش ابزار Free Hand Tool در کورل دراو

یکی از مهمترین بخش های این آموزش، کار کردن با ابزار موجود در گزینه Free Hand Tool  می باشد. اگر کار کردن با این گزینه ها را به خوبی فرا بگیرید، با کمی خلاقیت، هر طرح و شکلی را می توانید در کورل دراو اجرا کنید. اولین گزینه از این منو Free Hand  می باشد. با انتخاب این گزینه با استفاده از کلیک کردن و نگه داشتن کلیک ماوس، میتوانید با حرکت دادن ماوس به طور آزادانه هر گونه شکلی را رسم کنید، درست به مانند این که مداد در دست خود گرفته باشید.

استفاده از این ابزار برای ترسیم اشکالی مانند مثلث یا اشکال خمیده زیاد توصیه نمی شود، چرا که در ادامه ابزاری وجود دارند که می توانید خیلی تمیزتر و حرفه ای تر با استفاده از  آنها اینگونه اشکال را رسم نمایید. گزینه بعدی ۲ Point Line می باشد. این گزینه یک خط صاف را برای شما ترسیم می کند که در دو نقطه رسم می شود، نقطه شروع و نقطه پایان. منظور از صاف بودن این است که خط هیچگونه موجی ندارد و کاملا خط کشی ترسیم می شود، خط خط کشی می تواند اوریب باشد اما کاملا بدون موج است.

سایر حالت های ترسیم خط می توانند در چند نقطه ادامه پیدا کنند. به تصویر فوق دقت کنید به ترتیب گزینه های Free Hand Tool از بالا تا پایین اشکالی را ترسیم کرده ایم تا مشاهده کنید با هر گزینه چه نوع خطوط و اشکالی قابل ترسیم است. به گزینه سوم و چهارم نگاه کنید، شکل هایی یکسان بر خلاف کاربرد این گزینه ها ترسیم شده است. فرق بین این گزینه ها چیست و چطور بر خلاف کاربردشان شکل ترسیم شده؟ در آموزش بعدی کورل دراو همراه ایزی دیزاین باشید تا علت و کارآیی این گزینه ها را برای شما شرح دهیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه