آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » ایلوستریتور » آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

همانطور که می دانید ایلوستریتور دارای امکانات بی نظیری است که یکی از آن ها ساخت pattern های زیبا است. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه به سادگی و با استفاده از چند ابزار ساده دست به ایجاد pattern های فوق العاده بزنید. با ما همراه باشید تا در کنار هم بیشتر با قدرت ایلوستریتور آشنا شویم.

 

ساخت الگو یا pattern در ایلوستریتور چه مزایایی دارد؟

pattern ها در واقع تعدادی از اشیا و اشکال مختلف هستند که به صورت متوالی در صفحه تکرار می شوند. در نتیجه این تکرار ها صفحات زیبایی تولید می شود که شما می توانید از آن ها برای ساخت بک گراند پروژه های خود یا انجام سفارشات چاپی مختلف استفاده کنید. مزید ایجاد pattern در ایلوستریتور این است که شما کافی است شکل اولیه مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس با چند کلیک ساده آن شکل را هزاران بار تکرار کنید و pattern مورد نظر خود را به سادگی ایجاد کنید.

ساخت pattern در ایلوستریتور

مراحل ساخت الگو و pattern در ایلوستریتور

ما برای ساده تر شدن این آموزش ایلوستریتور یک فایل تمرینی patterns را برای شما آماده کرده ایم. این فایل را دانلود  و در ایلوستریتور باز کنید.(ایزی دیزاین این فایل آموزشی را به صورت اختصاصی برای شما عزیزان آماده کرده است که میتوانید آن را از طریق سایدبار سایت در کنار همین مقاله به صورت رایگان دانلود و استفاده نمایید)

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

در این جا تعدادی اشکال زیبا را مشاهده می کنید. ما برای طراحی و ساخت پترن یا الگو مد نظر خود از این اشکال استفاده خواهیم کرد. ما شکلی در تصویر زیر مشخص شده است را انتخاب کرده ایم. حالا با استفاده از کلید ترکیبی ctrl+c یک کپی از این شکل تهیه می کنیم.

همانطور که مشاهده می کنید زمانی که بر روی این شکل کلیک می کنید فقط یک بخش از آن انتخاب می شود. برای انتخاب کل شکل نشانگر خود را در اطراف شکل قرار دهید و با کلیک کردن و کشیدن سعی کنید کل شکل را انتخاب کنید.

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

 ایجاد artboard جدید برای طراجی pattern

برای ساخت pattern ما در اینجا نیاز به یک artboard جدید داریم. آرت بورد در واقع همان صفحه سفیدی است که بر روی آن کار می کنیم اما یک پروژه جدید محسوب نمی شود. برای این کار مانند تصویر زیر از نوار ابزار، ابزار artboard را انتخاب کنید.

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

سپس با استفاده از کلید ترکیبی ctrl+ – صفحه خود را زوم اوت کنید تا فضا برای ایجاد artboard  جدید ایجاد شد. سپس با کلیک کردن و کشیدن در قسمتی از صفحه که سفید نیست سعی کنید مانند تصویر زیر یک artboard جدید ایجاد کنید.

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

انتقال شی کپی شده به artboard جدید

بعد از این که آرت بورد جدید خود را ایجاد کردید با انتخاب کردن ابزار select و کلیک کردن بر روی این آرتبورک از فعال شدن آن مطمئن شوید. سپس در ادامه با استفاده از کلید ترکیبی ctrl + v می توانید شکلی که قبلا برای ایجاد pattern کپی کرده بودید را به آرت بورد جدید انتقال دهید.

اگر بعد از این کار شکل شما دقیقا در artboard جدید قرار نگرفت می توانید با کلیک کردن و کشیدن آن، به محل دلخواه خود در صفحه انتقال دهید.

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

حالا شکل مورد نظر را در وسط صفحه قرار دهید و با نگه داشتن کلید شیفت و کلیک کردن و کشیدن یکی از زاویه های جعبه آبی اطراف شکل آن را بزرگ تر کنید. تا اینجای کار ما توانسته ایم یکی از پایه های pattern خود را ایجاد کنیم. اما برای این که pattern خود را کامل کنیم نیاز به اشکال بیشتری داریم.

 

کامل کردن طراحی پترن یا الگو (pattern )

در اینجا شما می توانید به صورت دلخواه یکی دیگر از اشکال موجود در صفحه را انتخاب کنید و با کپی کردن آن را به آرتبورد جدید خود انتقال دهید. و سپس با کلیک کردن و کشیدن آن بر روی صفحه، شی مورد نظر را به محل مورد نظر خود منتقل کنید. نتیجه کار ما تا اینجا به این شکل بوده است:

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

حالا دوباره شی جدید که منتقل کرده بودید را به طور کامل انتخاب کنید و با نگه داشتند کلید ترکیبی shift + alt و کشیدن آن یک کپی دیگر از آن تهیه کنید و سعی کنید به صورت متقارن آن را در رو به روی شی قبلی قرار دهید.

برای انجام درست این حرکت ابتدا کلید alt  را گرفته و با کشیدن نشانگر خود کپی جدید را ایجاد کنید و بدون رها کردن شی، کلید alt را رها کنید و کلید shift را نگهدارید تا شی دقیقا به محل مورد نظر شما منتقل شود. مانند تصویر زیر:

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

با انجام کار های مشابه و استفاده از سایر اشیا سعی کنید که شکلی مانند حالت زیر ایجاد کنید:

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

ایجاد pattern در ایلوستریتور

حالا کل شکل خود را با ابزار select انتخاب کنید. از نوار منو گزینه object را انتخاب کنید تا زیر منو آن نمایش داده شود و در این زیر منو گزینه pattern و در باکس باز شده گزینه make را انتخاب کنید. نتیجه به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

 

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

همانطور که مشاهده می کنید شکلی که طراحی کردیم به صورت pattern ایجاد شده است. اگر شک شما در مرکز artboard قرار نداشت می توانید با استفاده از ابزار Select آن را انتخاب کنید و به محل مورد نظر خود انتقال دهید. pattern نیز همراه با آن جا به جا خواهد شد. حال نگاهی به تنظیمات pattern خود می اندازیم

 

تنظیمات ایجاد pattern در ایلوستریتور

ابتدا می توانید نام مناسبی برای pattern خود انتخاب کنید. سپس در قسمت tile type می توانید نحوه قرار گرفته اشکال در پترن خود را تغییر دهید. این امر کاملا سلیقه ای است و پیشنهاد می کنیم از بین گزینه ها یکی را انتخاب کنید.

در قسمت بعدی شما می توانید اندازه اشکال را تغییر دهید که این هم یک گزینه سلیقه ای است. در این جا دو گزینه size tile to art  و move tile with art قرار دارد که اولی به شما اجازه می دهد با تغییر اندازه شکل اصلی خود اندازه سایر اشکال را تغییر دهید و دومی این امکان را فراهم می کند تا با تغییر دادن مکان شکل اصلی خود پترن خود را جا به جا کنید. در نهایت می توانید تعداد کپی ها را تعیین کنید.حالا در بالای صفحه بر روی گزینه done کلیک کنید تا پpattern شما ذخیره شود.

آموزش ساخت pattern در ایلوستریتور

 

به این ترتیب پترن شما در پنل swatch قرار گرفته است و با کلیک کردن و کشیدن آن بر روی صفحه یا اشیا خود می توانید از این پترن به عنوان fill اشکال خود استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه