آموزش پالت ها در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش پالت ها در فتوشاپ

در این بخش با مبحث آموزش پالت ها در فتوشاپ آشنا خواهیم شد. پالت ها را می توانید در تمام قسمت های نرم افزار فتوشاپ مشاهده کنید. بخش هایی که در آن لایه ها، Adjustment، Color Channels،History و … قرار گرفته را پالت می گویند که در این مطلب در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

پالت ها

اگر می خواهید بدانید پالت ها شمال چه قسمت هایی از فتوشاپ می شوند، کافیست کلید TAB را فشار دهید. مشاهده می کنید که فقط نوار منوی بالا باقی می ماند و تمام قسمت های دیگر که همان پالت ها هستند ناپدید می شوند.

ما در این مطلب آموزشی قصد داریم تا به شما بیاموزیم که چگونه کارهای زیر را انجام دهید:

– نحوه سازماندهی پالت ها

-تغییر سایز پالت ها و آشکار و پنهان کردن آن ها

-نحوه باز و بسته کردن و ریست کردن پالت ها

-استفاده از تنظیمات پالت ها

 

نحوه سازماندهی پالت ها

برای راحتی کار خودتان می توانید پالت ها را به دلخواه و سلیقه خود دسته بندی کنید. به طور مثال پالت هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می دهید را در دسترس قرار دهید یا پالت هایی که در کار شما مورد استفاده قرار نمی گیرند را پنهان کنید. این اعمال باعث می شود که کارایی و سرعت عمل شما در طراحی بیشتر شود.

– با Drag کردن یک پالت می توانید آن را به هر گروه پالت دیگری انتقال دهید. یکی از خصوصیات خوب  پالت ها خاصیت جابجایی آن هاست که محدودیتی ندارد و می توانید به هر قسمتی که دوست دارید آن را انتقال دهید.

– اگر قصد دارید یک گروه کامل از پلت ها را انتقال دهید، نوار عنوان پالت را Drag کرده و انتقال دهید.

 

00002 - آموزش پالت ها در فتوشاپ

 

همچنین پالت ها قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند. یعنی شما می توانید لبه های بالا و پایین پالت ها را به یکدیگر متصل کنید. برای این کار نیز می توانید با Drag کردن، لایه های بالا و پایین را به هم وصل کنید.

 

تغییر سایز پالت ها و آشکار و پنهان کردن آن ها

اگر پروژه بزرگی در دست طراحی دارید و از پالت های زیادی استفاده می کنید، می توانید سایز آن ها را تغییر دهید تا پالت های بیشتر در دسترس شما باشند. این کار با Drag کردن کلیدی که در سمت راست قرار دارد انجام می شود.

پالت ها در فتوشاپ

000031 - آموزش پالت ها در فتوشاپ

 

با کلیک کردن روی عنوان پالت، به صورت موقت آن پالت پنهان می شود. پنهان کردن پالت هایی که به آن نیاز ندارید، باعث بیشتر شدن فضای طراحی شما خواهد شد که همین امر سرعت عمل شما در طراحی را بالا می برد.

 

نحوه باز و بسته کردن و ریست کردن پالت ها

اگر پالت هایی وجود دارد که به هیچ وجه در طراحی شما استفاده نمی شود، با کلیک کردن روی علامت ضربدر در سمت راست و بالای پالت، می توانید آن را ببندید.

برای باز کردن یک پالت که قبلا بسته اید، می توانید از طریق منوی window آن را فعال کنید. تقریبا تمامی پالت ها در منوی window قرار دارند.

اگر مکان پالت ها را تغییر دادید یا غیر عمد پالتی را بستید و فضای کار شما به هم ریخت، خیلی راحت می توانید آن را به حالت اولیه و پیش فرض فتوشاپ برگردانید. برای این کار به منوی window و گزینه workspace بروید که در این قسمت گزینه های مختلفی وجود دارد. برای ریست کردن فضای کار به حالت پیش فرض، گزینه Basic را انتخاب نمایید.

 

استفاده از تنظیمات پالت ها

تنظیماتی مانند انتخاب رنگ و استایل دهی و … وجود دارد که در آینده به طور کامل و مفصل برای شما توضیح خواهیم داد. فعلا در این قسمت عملکرد برخی از آن ها را مرور می کنیم.

 

منوهای باز شونده

با کلیک روی فلش کوچکی که به منو چسبیده است، یک Drop-down Menu یا منوی بازشونده اجرا می شود. بعد از باز شدن منو، روی هر گزینه ای که نیاز دارید کلیک کنید تا بتوانید از آن استفاده نمایید.

 

000041 - آموزش پالت ها در فتوشاپ

 

لغزنده

با کلیک و Drag کردن یک لغزنده یا Sliders، می توانید آن را جابجا کنید

 

000052 - آموزش پالت ها در فتوشاپ

 

سواچ ها و استایل

برای اینکه یک color swatch یا layer style را انتخاب کنید، کافی است با ماوس بر روی آن حرکت کرده و یک بار کلیک نمایید.

 

00063 - آموزش پالت ها در فتوشاپ

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه