آموزش محیط کار فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش محیط کار فتوشاپ

از این که تصمیم گرفتید کار کردن با غول فتوشاپ را شروع کنید خوشحالیم. نرم افزار فتوشاپ را می توان قدرتمندترین و پراستفاده ترین نرم افزار گرافیکی دنیا در حال حاضر دانست. فتوشاپ توسط شرکت Adobe ساخته و معرفی شده است. در ابتدای کار، وقتی نرم افزار فتوشاپ را اجرا می کنید ممکن است کمی دچار سردرگمی شوید. در این مطلب قصد داریم یک آشنایی اولیه با محیط کار فتوشاپ داشته باشیم.

 

فقط توجه داشته باشید مطلب ما برای فتوشاپ cs می باشد و ممکن است تصاویر و توضیحات ما کمی با نسخه فتوشاپ شما متفاوت باشد.

 

0237 - آموزش محیط کار فتوشاپ

 

فضای کار فتوشاپ work area

اگر با دیدن صفحه اول فتوشاپ کمی گیج شده اید، نگران نشوید. در ادامه با ایزی دیزاین همراه باشید تا به طور کامل با فضای کار فتوشاپ آشنا شوید.

A-نوار منو (Menu Bar): مانند خیلی از نرم افزارهای استاندارد دنیا، فتوشاپ نیز دارای نوار منو است که خود دارای منوهای file ، Edit ، Image ، Layer ، select ، Filter ، View ، window و Help می باشد.

B.نوار تنظیمات (Options Bar): شامل تنظیماتی است که در هنگام انتخاب یک ابزار برای شما فعال می شود.

C.نوار ابزار (Tool Bar): یکی از مهمترین و پرکاربردترین قسمت های فتوشاپ است که اکثر ابزارها در این نوار قرار دارند. نوار ابزار در سمت چپ نرم افزار فتوشاپ قرار دارد.

D.پنجره سند (Document Window): پنجره ای که وقتی یک سند جدید ایجاد می کنید در آن قرار می گیرد.

E.فضای طراحی (Active Image Area): پنجره ای که سند در آن قرار میگیرد. این فضایی است که طراح در آن مشغول طراحی می شود.

F.هدایت کننده (Navigator): یک نسخه کوچک از پروژه ای است که در حال کار کردن بر روی آن هستید. برای هدایت فضای طراحی یا هنگامی که روی صفحه زوم می کنید استفاده می شود.

G.پالت رنگ (Color Palette): پالتی که در هنگام رنگ گردن طرح و شکل خود مورد استفاده قرار می گیرد که شمال پس زمینه و پشت زمینه می باشد.

H.پالت تاریخچه(History): تمام تغییرات جزئی و کلی که روی سند خود انجام می دهید را ذخیره می کند. با فشردن دکمه ترکیبی Ctrl + Z می توانید هر مرحله را به عقب برگردانید.

I.پالت لایه ها (Layer): تمام کار ما در فتوشاپ بر روی لایه ها انجام می شود. لایه ها شامل بخش های مختلفی هستند که وقتی روی یکی از آن ها تغییرات انجام می دهیم، روی بقیه اعمال نمی شود. بحث کار با لایه ها مفصل است و در یک مطلب جداگانه، کاملا به آن پرداخته ایم. در این درس فقط می خواهیم به طور کلی واجمالی با محیط کار فتوشاپ آشنا شویم.

محیط کار فتوشاپ

0333 - آموزش محیط کار فتوشاپ

 

ساخت یک سند جدید در فتوشاپ

برای ساخت سند جدید (New Document) از قسمت نوار منو به مسیر File و سپس New بروید. پنجره ای شبیه به تصویر زیر برای شما باز می شود:

 

0430 - آموزش محیط کار فتوشاپ

 

توضیحات قسمت های مشخص شده در تصویر بالا را با هم مرور خواهیم کرد:

A- اسم سند یا Document Name: در قسمت نام سند، شما می توانید یک نام دلخواه را برای سند جدید خود تایپ کنید.

B- اندازه سند یا Presets: اندازه سند جدید از این قسمت تنظیم می شود. با توجه به طرحی که قصد ایجاد آن را دارید، می توانید ابعاد دلخواه به آن بدهید

C-واحد های سند (Document Units): پارامتر اندازه سند از این قسمت تنظیم می شود. اگر شما برای کارهای وب قصد دارید سند ایجاد کنید می توانید آن را روی پیکسل تنظیم کنید و اگر قصد طراحی و چاپ تصویر را دارید، از سانتی متر یا میلی متر استفاده نمایید.

D- وضوح تصویر یا Resolution: رزولوشن یا کیفیت تصویر از این قسمت تنظیم می شود. معمولا برای کارهای عادی و وب، از رزولوشن ۷۲ و برای کارهایی که نیاز به کیفیت تصویر بالاتر دارد از رزولوشن ۳۰۰ و گاهی بالاتر استفاده می شود. فراموش نکنید که هرچقدر وضوح تصویر بالاتر باشد، حجم تصویر نیز بیشتر می شود.

E- مد رنگ یا Color Mode: در این قسمت مد رنگ تصویر را باید انتخاب کنید. دو مد مهم و پر استفاده RGB و CMYK هستند که اولی برای تصاویر گرافیکی که از طریق مانیتور دیده می شود و مد CMYK  برای کارهایی که قرار است چاپ شود، استفاده می شود.

F- محتوای پس زمینه یا Background Contents: رنگ پس زمینه از این قسمت انتخاب می شود.

تصویر پنجره ای که در بالا مشاهده می کنید سندی به ابعاد  ۸۰۰×۶۰۰ پیکسل و با  background سفید است. نام سند “Document Name” و  resolution هم ۷۲ می باشد. البته توجه داشته باشید تمام این تنظیمات را بعد از ایجاد سند نیز می توانید تغییر دهید.

 

نحوه Save کردن سند و پروژه در فتوشاپ

شما می توانید از طریق منویFile و سپس گزینه Save، سند خود را ذخیره کنید. توجه داشته باشید که پسوند اصلی در نرم افزار فتوشاپ PSD می باشد که به طور عموم قابل استفاده نمی باشد. اگر قصد دارید فایل را طوری ذخیره کنید که در فرصت دیگر ویرایش کنید، پسوند PSD را انتخاب فرمایید. اما اگر سند طراحی شده را برای استفاده در وب یا چاپ مى خواهید استفاده کنید از فرمت های رایج مانند JPG یا BMP استفاده نمایید.

گزینه Close در منوی فایل، باعث بسته شدن سند شما می شود. اگر سند را به صورت PSD ذخیره نکرده باشید، قبل از بستن سند، نرم افزار فتوشاپ به شما هشدار می دهد که این سند ذخیره نشده است و قبل از بستن آن را ذخیره کنید. در صورتی که قصد ذخیره سند را ندارید No را انتخاب کنید تا سند بسته شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه