نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

با وجود پیشرفت وسایل ارتباطی هنوز هم در ارتباطات تجاری نامه نقش مهمی را ایفا می کند. شما با طراحی یک سربرگ حرفه ای می توانید شانس خود در معاملات تجاری بیش از پیش نموده و برند خود را به همه بشناسانید. شاید در ظاهر سربرگ تنها ابزاری برای برقراری ارتباط به نظر برسد اما در واقع راهی برای معرفی برند خود به دیگران و یکی از راه های موثر در بازاریابی و ارتباطات به شمار می آید.

طراحی سربرگ در صورتی که کاملا نشان دهنده هویت کسب و کار شما بوده و برای مخاطب نیز جذابیت های لازم را داشته باشد، تاثیر بسیاری در موفقیت شما خواهد داشت و نام تجاری شما در ذهن مخاطب نهادینه می گردد.

وقتی شما نامه ای را به همراه سربرگی حرفه ای برای مخاطب خود می فرستید به اون نشان می دهید که شما برای هر کاری برنامه ریزی نموده و برای مخاطب خود نیز ارزش زیادی قائل هستید. یک سربرگ که نام تجاری و لوگو کمپانی شما را در برداشته باشد تاثیر بسیاری بر روی مخاطب گذاشته و باعث می شود مخاطب نام شما را از یاد نبرد.

یک نامه ارسال شده با سربرگ، در ارتباط میان شما و مخاطب بسیار موثر بوده و باعث یک ارتباط لمسی مضاعف می گردد. یک سربرگ علاوه بر معرفی برند و نام تجاری شما یک بازاریابی موفق را نیز برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.

ما در این مقاله قصد داشته چگونگی طراحی یک سربرگ موثر را عنوان نموده و نمونه هایی از یک سربرگ موفق را برای شناخت بیشتر و افزایش خلاقیت شما آورده ایم. پس اگر شما نیز جزو آن دسته از افراد بوده که در شروع کار طراحی سربرگ دچار سردرگمی شده حتما تا انتهای این مطلب را مطالعه نمایید.

 

 • تاکیدی ویژه بر روی نام تجاری خود

مهم ترین بخش یک سربرگ نام تجاری شما بوده پس تمام سعی خود را به کار بگیرید که نام تجاری شما در سربرگ جلوه ویژه ای داشته باشد. آوردن لوگو در سربرگ کاری بوده که همه افراد در زمان طراحی سربرگ انجام می دهند لذا شما برای آن که متفاوت و خاص باشید بایستی نام تجاری خود را به شکلی خلاقانه آورده تا نظر مخاطب به آن جلب گردد و به نوعی با این کار باعث تبلیغ نام تجاری خود گردید.

در تصویر زیر آثار طراحی شده توسط Shane Helm را مشاهده می کنید که چگونه بخشی از لوگو مورد نظر را در سربرگ و کارت ویزیت آورده است. او با این کار خلاقانه باعث شده علاوه بر نشان دادن رنگ های سازمانی این کمپانی، با وجود استفاده مجدد از طرح لوگو هیچ تکراری مشاهده نشده و در واقع یک طرح نو نیز خلق نموده است و به واسطه جذابیتی که کار داشته نظر مخاطبین به سوی آن جلب خواهد شد. به علاوه این که احتمال دیده شدن لوگو و نام تجاری نیز افزایش یافته است.

 

 • حفظ سادگی

درست است که باید شما نام تجاری خود را برجسته ساخته و تاثیر آن را بر مخاطب بیشتر نمایید اما این را به خاطر داشته باشید از شلوغ کاری در طراحی دوری نموده و مخاطب را دچار سردرگمی نکنید. ذهن  مخاطب بایستی تنها درگیر محتوای اصلی گردد.

در تصویر زیر مشاهده می کنید که چگونه Johny Delap یک سربرگ مدرن و ساده را تنها با استفاده از دو رنگ تند در فضایی زیاد، یک کار کاملا تاثیر گذار خلق نموده است.

 

1112 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

نکات طراحی سربرگ حرفه ای

 • استفاده صحیح از فضای طراحی

اگر چه همواره طراحی در بخش بالایی صفحه سربرگ انجام شده اما هیچ اجباری در این کار نبوده و شما می توانید دست به تغییر این ساختار بزنید و خلاق عمل کنید. در تصویر زیر سربرگ طراحی شده توسط طراح Andrew Littman را مشاهده می کنید که چگونه از چهار سوی صفحه برای درج اطلاعاتی نظیر شماره تماس، آدرس و نیز شعار کمپانی بهره برده است. این طراح برای تاکید بیشتر بر روی نام تجاری در قسمت سمت چپ کاغذ و نیز پایین پاکت از شکل لوگو بهره برده است.

 

1113 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • زینت بخشی سربرگ

برای جذابیت هر چه بیشتر سربرگ خود به سراغ چاپخانه ای رفته که امکان اعمال جلوه های ویژه را نیز بر روی سربرگ شما داشته باشند. طرح زیر اثر طراح Jennifer Lucey-Brzoza بوده و مشاهده می کنید که وی طراحی سربرگ را به گونه ای انجام داده که حاشیه صفحه از لبه ها پیشی گرفته در واقع حاشیه در این سربرگ حذف شده است. علاوه بر آن این طراح در چاپ سربرگ از رنگ های مرکب و منحصر به فرد بهره برده است که زیبایی خاصی به کار او بخشیده اند.

 

1114 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • تمرکز بر روی تایپوگرافی

برای داشتن یک سربرگ مدرن و زیبا، شما بایستی در طراحی خود توجه ویژه ای به تایپوگرافی نموده و آن را در اولویت قرار دهید. سبک و سیاقی خاص برای حروف برگزیده و به کار خود جذابیتی خاص بخشیده و به مطالب اجازه جلوه بیشتری را دهید. در سربرگ آورده شده در تصویر زیر که یکی از آثار Alex Rinker بوده به خوبی برجسته بودن مطالب موجود در آن به کمک بهره مندی از فونت هایی متنوع و حروفی با اشکال مختلف نمایان است و در واقع این مسئله باعث شده است مخاطب جذب این نوشته ها شده و نسبت به مطالعه آن ها ترغیب گردند.

 

1115 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

نکات مهم طراحی سربرگ حرفه ای

 • استفاده از تصاویری مفهمومی و پرمعنا

در طرح زیر برای آن که تصویر مورد استفاده در سربرگ کاملا با نام تجاری شرکت در تناسب بوده و به نوعی مرتبط با مخاطبین هدف باشد به صورت کاملا خلاق از تمامی فضای مثبت و منفی صفحه بهره گرفته شده است. این طراحی با استفاده رنگ های سفید و قرمز که با هم در تضاد بوده زیبایی کم نظیری پیدا نموده است. رنگ ها امکان اثرگذاری بیشتری به سربرگ شما خواهند بخشید پس در انتخاب آن ها توجه ویژه ای نمایید.

 

1116 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • بهره مندی از پشت صفحه سربرگ

در صورتی که قصد داشته ارسال نامه های نوشته شده در سربرگ را به شکل فیزیکی و کاغذی انجام دهید، پیشنهاد می شود از قسسمت پشت صفحه نیز نهایت استفاده را ببرید. بهتر است برای پشت صفحه طرحی را انتخاب نموده که برگرفته از نام تجاری ویا رنگ سازمانی کمپانی شما باشد. در تصویر زیر مشاهده کنید که Matt Yaw چگونه پشت صفحه را هماهنگ با نام تجاری طراحی نموده است.

 

1117 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • استفاده از آیکون های دلخواه خود

شما می توانید برای جذابیت بیشتر سربرگ از تصاویر و یا آیکون هایی در طراحی آن استفاده نموده که به نوعی سلیقه و شخصیت شما را نشان دهد. در طراحی زیر نیز این مسئله به خوبی نمایان می باشد.

 

1118 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • افزایش مقیاس و سایز

یکی دیگر از روش های برجسته سازی نام تجاری خود، این بوده که جزئی از لوگو و یا طرح دیگری که برگرفته از لوگو شما بوده و به خوبی شباهت میان  این طرح و لوگو مشهود بوده را در ابعادی بزرگ تر در سربرگ خود به کار ببرید. این امر به خصوص در مواردی که دارای کیفیت خطی یا هندسی بوده تاثیر بسیار مطلوبی به جا خواهد گذاشت. در تصویر زیر می بینید که چطور MohdAlmousa سایز لوگو مورد نظر را افزایش داده و به عنوان بک گراند کار از آن بهره برده است.

 

1119 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • استفاده از امضای خود در سربرگ

برای داشتن یک سربرگ منحصر به فرد و خاص حتما در طراحی سربرگ از امضای خود استفاده نمایید، این کار جهت امور بازرگانی مربوط به نام تجاری شما و نیز ست اداری شخصی بسیار سودمند می باشد. در طراحی زیر نیز می بینید که چطور Belinda Love Lee از این قابلیت برای انحصاری ساختن طرح خود بهره برده است. با توجه به این که امضای هر فرد یکتا و مخصوص خود او بوده در صورت امضا نمودن طرح خود دیگر آسوده خاطر شده که کسی جز شما  از این طرح استفاده نخواهد کرد.

 

1120 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • کار خود را مُهر نمایید

با توجه طرح سربرگ با کمترین هزینه یک مهر پلاستیکی را سفارش داده و به کمک آن سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت و … را منحصر به فرد و جذاب سازید. این کار به کار شما جنبه دست ساز بودن خواهد داد که این موضوع تاثیر کار را بیشتر می نماید. در طرح زیر با بهره بردن از یک مهر ساده که دارای رنگی زیبا و بافتی خاص بوده طراحی کار  زیبایی مضاعفی به خود گرفته اند.

 

1121 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • به کار گیری یک رنگ تاکیدی

شما این امکان را داشته تا با استفاده از یک رنگ مشخص، باعث افزایش جذابیت سربرگ و نیز بیشتر دیده شدن برند خود گردید. مانند J.D. Reeves که با استفاده از رنگ فیروزه ای به طرح خود طراوت بخشیده و باعث شده کار بسیار مدرن و زیبا به نظر آید.

 

1122 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • استفاده از کاغذی با جنس مناسب

یکی از مواردی که در تاثیر گذاری یک سربرگ از اهمیت بالایی برخوردار بوده میزان کیفیت کاغذ انتخابی برای چاپ می باشد. یک کاغذ ضخیم و دارای بافت، ظاهری شکیل به سربرگ شما خواهد بخشید. در صورتی که مایل بوده کار خود را هنری، با ظرافت و یا شکیل و گران قیمت نشان دهید بهتر است برای سربرگ خود از کاغذی با کیفیت بالا و با بافت کتان استفاده نمایید. در تصویر زیر کاری از  Mauricio Cremernv  را مشاهده می کنید که در طراحی این سربرگ سنگ تمام گذاشته و در کنار انتخاب کاغذی با کیفیت و مخصوص، چاپ برجسته را برای کار خود برگزیده است تا با برجسته نمودن محتوا اثرگذاری اطلاعات مهم سربرگ را به نهایت خود برساند.

 

1123 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • گرفتن ایده از طراحان دیگر  

شما می توانید با ایده گرفتن از طراحی های هنرمندان یک طراحی خلاقانه برای سربرگ خود در نظر بگیرید. لذا در صورتی که در انتخاب طرح برای سربرگ دچار مشکل شده اید حتما دیدن طراحی های هنرمندان باعث شده خلاقیت شما نیز شکوفا شده و جرقه یک طرح نو در ذهنتان زده شود. در طراحی زیر نیز Michael Molloy با الهام گرفتن از از کار یک نقاش هلندی به نام موندریان، ساختار شبکه ای و بلوک‌هایی با رنگ های اولیه را برای طرح خود در نظر گرفته است.

 

1124 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • برای دستیابی به نتیجه بهتر سربرگ خود را ویرایش کنید

برای آن که هم نام تجاری خود را به همه نشان داده و هم این که آن را از حالت تکراری در آورده و به آن تازگی ببخشید می توانید برخی از مواقع بدون دست زدن به هویت تجاری خود تنها در الگوی رنگ تحولی ایجاد نمایید. Damian Kidd تنها با استفاده از حروف و نیز رنگ های بسیار با طراوت به طراحی خود جلوه ویژه ای بخشیده است.

 

 • ارتقاء بخشی لوگو تا آخرین حد ممکن

قطعا دیده شدن لوگوی شما شانس شناخته شدن برند شما را افزایش داده و باعث می شود در ذهن افراد لوگو شما به عنوان یک برند معروف حک گردد. اما تکرار زیاد لوگو در طراحی نیز کار جالبی به نظر می رسد. از طرح زیر ایده بگیرید که چطور گروه طراحی اُون با بهره گیری از لوگو گوشه های سربرگ و صفحه پشت آن را زینت بخشیده اند. این کار نه تنها تکرار لوگو به شمار آمده بلکه زیبایی و رنگ تازه ای به طراحی بخشیده و در عین حال مدام لوگو شما جلوی چشم مخاطب است.

 

1125 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • جمع آوری اطلاعات درون یک کادر

بهتر است برای مطالبی که قصد داشته در سربرگ بیاورید قاب یا شکلی در نظر گرفته تا این اطلاعات را در برگیرد. همچون کار گروه  Tim McGrath که از یک نظم خاصی برخوردار بوده و قرار گیری اطلاعات درون یک شکل خاص سبب شده بیشتر مورد توجه و مطالعه قرار گیرند. علاوه بر آن از آن جایی که این شکل اندازه مشخصی داشته و کاملا کوچک است به راحتی برای هر سایز و ابعادی از طرح کلی مناسب باشد. و همان طور که در تصویر می بینید در همه ی موارد و بدون توجه به سایز کلی کار، نوشته محصور شده در قاب به یک اندازه می باشد.

 

1126 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • تکرار رنگ ها و اشکال در طراحی

در طرح زیر Chris Eichberger با استفاده از دو خط اریب لوگو  با  دو درجه مختلف از رنگ نارنجی به خوبی هماهنگی خاصی را بین کارت ویزیت و سربرگ ایجاد نموده و در عین حال باعث شده خیلی غیر مستقیم  و بدون استفاده از تکرار لوگوی مربوطه مدام جلوی چشم مخاطب باشد.

 

1127 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • استفاده از رنگ هایی متضاد

رنگ های متضاد همواره تاثیرگذاری یک طراحی را مضاعف می نمایند. از ترکیب رنگ های کلاسیکی مانند سیاه و سفید، سرمه ای و آبی کمرنگ می توان اثری ماندگار و جذاب خلق نمود. چنین رنگ های ظاهری حرفه ای به کار بخشیده و تقریبا برای تمامی سربرگ ها مناسب می باشند. در طرح زیر نیز به خوبی حرفه ای بودن و جذابیت کار به کمک ترکیب رنگی مناسب، نمایان است.

 

1128 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

 • استفاده از واترمارک

در طراحی سربرگ می توان با استفاده از واترمارک بدون اتلاف بخش زیادی از صفحه ،جلوه بیشتری به برند و نام تجاری خود بخشید. در تصویر زیر نیز به خوبی می تواند دید که چگونه Mattia Forza از واترمارک به صورت شفاف استفاده نموده است تا هم به خوبی نمایان بوده و هم کاغذ را به هدر نداده و امکان نوشتن و یا چاپ چیزی بر روی آن وجود داشته باشد.

 

1129 - نکات مهم در طراحی سربرگ حرفه ای و تاثیر گذار

 

طراحی یک سربرگ منحصر به فرد شانس دیده شدن برند و کسب و کار شما را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد و به کمک آن می توان با مخاطب یک ارتباط موثر برقرار نمود.

 

 • فکر می کنید چه عاملی باعث دیده شدن طرح های بالا شده بود؟

تنها خلاقیت بوده که این کار ها را موفق ساخته است. طراحان این نمونه ها تمامی عناصر یک سربرگ نظیر لوگو، آیکون و رنگ را به صورت خلاقانه در طراحی خود آورده و باعث بالا بردن میزان اثرگذاری و جذابیت این سربرگ ها شده اند. تمامی این طراحان دست به تغییر زده و از بند طراحی های تکراری برای سربرگ ها خود را آزاده ساخته اند. تمامی نمونه های بالا این قابلیت را داشته تا بر روی پاکت نامه و کارت ویزیت نیز از آن ها بهره برد و در واقع امکان گسترش آن ها وجود دارد.

حال شما نیز شروع به کار شده و با در نظر گیری نکات ذکر شده و ایده گرفتن از نمونه های بالا سربرگی خلاقانه و حرفه ای طراحی نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه