آموزش ذخیره کردن فایل در کورل و مدیرت آن ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » کورل دراو » آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

پس از پایان کامل یا بخشی از هر طراحی ما نیاز داریم تا فایل و سند موجود را ذخیره کنیم، اینکار به طراحان کمک می کند تا بتوانند در صورت نیاز از آخرین طرح خود بهره مند شوند.

 

ذخیره کردن و ایجاد نسخه پشتیبان در کورل

برای انجام این کار ابتدا مسیر  File>SaveAs را  دنبال کنید و سپس یک نام برای فایل مورد نظر خود انتخاب نمایید. از آن جایی که برنامه  Corel Draw9  ویژگی و قابلیت بکاپ گیری به طور خودکار را دارا می باشد، چنانچه شما ذخیره کردن مطلب خود را فراموش نمایید این برنامه به ذخیره کردن مطلب شما می پردازد.

البته زمانی که شما برای اولین بار فایل خود را ذخیره کنید این امکان برای شما فعال خواهد شد. بنابراین در ابتدای کار بهتر است اول به ذخیره کردن سند عمل کرده و پس از آن به ادامه ی کار خود بپردازید.

ذخیره فایل در کورل

239 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

تنظیمات Backup در کورل

ابتدا با دنبال کردن مسیر Tools>Options  جهت باز کردن پنجره  Option اقدام نمایید.

بعد به انتخاب گزینه Save  بپردازید. در این جا از فعال بودن گزینه Auto-Backup اطمینان حاصل کنید سپس چگونگی ساخت نسخه پشتیبان از فایل توسط Corel Draw را تعیین کنید.

هنگامی که فایل شما در حال ذخیره شدن می باشد، فرایند بک آپ گیری موجب متوقف شدن کار شما خواهد شد، اگر که رایانه شما دارای سرعت پایین می باشد این موضوع سبب جلوگیری از ایجاد توقف در کار، با تغییر دادن زمان پیش فرض از۱۰دقیقه به ۳۰ دقیقه خواهد شد. حالا به مشخص کردن مسیر و محیط قرار گیری بک آپ، عمل کنید.

 

338 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

مسیر File>Open را جهت باز کردن فایل نسخه پشتیبان طی کنید، بعد به محیط ذخیره فایل اصلی مراجعه نمایید. در این جا شما می بایست یک فایل به نام Autobackupدر لیست ببینید.

سپس فایل را برگزیده و با کلیک روی گزینه Open  ادامه دهید حال باید سریعا به تغییر نام فایل اقدام نمایید. قابل ذکر است که برنامهCorel Draw  عملی در خصوص پاک کردن  فایل های نسخه های پشتیبان ایجاد شده، انجام نمی دهد ولی شما باید برای جلوگیری از اشغال شدن فضای دیسک، این فایل ها را به صورت دوره ای ودر فاصله زمانی تعیین شده به روش دستی پاک نمایید.

 

434 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

تنظیمات جهت و سایز صفحه در کورل

به منظور باز شدن پنجره  Page Layout مسیر Layout>Page Setup را دنبال کنید.

 

527 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

سپس گزینه  Sizeرا از لیست Option انتخاب نمایید. برای انتخاب سایز آماده به منوی paper مراجعه کنید و یا اینکه میتوانید به صورت دستی سایز دلخواه خود را وارد نمایید. همچنین شما می توانید توسط منویی که در اطراف  Width  واقع شده است، واحد اندازه گیری صفحه را  انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه های Portrait یا Landscape می توانید به تنظیم کردن جهت صفحه بپردازید.

سپس جهت اعمال شدن تمامی تغییرات روی صفحه  Layoutروی دکمه  OK  کلیک نمایید.

همچنین با رفتن به پنجره Option  Layout نیز می توانید به به صفحه مورد نظر خود، قاب یا فریم بیافزایید.

جهت شکل گیری چارچوب مستطیل شکل دور صفحه، گزینه Add Page Frame  را برگزینید.

همچنین فضای کاغذ روی صفحه حتی در مواقعی که این گزینه فعال نباشد، نمایان می شود.

اما از فضای چاپ هیچ گونه معرفی چاپی موجود نمی باشد.چنانچه قصد امتحان کردن صفحات خود را در یک سایز کم شده دارید، استفاده از این پارامتر جهت معرفی دقیق محدوده های فضای صفحه، مورد مناسبی می باشد. در آخر نیز با کلیک روی دکمه OK ذخیره کردن تغییرات را اعمال نمایید.

 

623 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

مدیریت فایل های گرافیکی در کورل

در رایانه مدیریت کردن هر نوع برنامه ی کاربردی از اهمیت خاصی برخوردار است ولی در رابطه با فایل های گرافیکی باید با دنبال کردن یک سیستم سازماندهی شده عمل کنید. در اکثر موارد، فایل های گرافیکی دارای سایز های بزرگتری نسبت به فایل های معمولی می باشند وهمین موضوع می تواند سریعا موجب پر کردن حافظه رایانه شما شود.

بهترین شیوه جهت فهمیدن  اینکه مهم ترین وضروری ترین فایل ها کدام می باشند و یا می توان به پاک کردن کدام موارد اقدام کرد، این است که شما می توانید توسط کار کردن با سیستم وکتوری  به جای ذخیره کردن فایل ها در دایرکتوری پیش فرض، عمل کنید. در این مورد می توانید با نگاه کردن به مشخصات فایل Corel Draw اقدام نمایید.

 

718 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

حالا مسیر File> Save As را جهت ساخت یک فولدر طی کنید. این کار سبب باز شدن پنجره Save Drawing برای شما خواهد شد. در این جا Desktop را برای انتخاب محل فیلدر تعیین کنید.

پس از آن، با کلیک روی آیکون Create New Folder  عمل کنید. بدین ترتیب حالا روی صفحه شما یک فیلدر جدید نمایان می شود که نام آن به شما چشمک میزند. شما می توانید با تایپ کردن نام مورد نظر در این قسمت، به تغییر دادن نام فلدر خود بپردازید. علاوه براین شما با دوبار کلیک روی فلدر،می توانید آن را فعال نمایید.درآخر نیز نام فلدر جدید که در پنجره Save In آشکار شده است را تایید کنید.

 

817 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

با کلیک راست روی فایل دلخواه وانتخاب گزینه properties از منو، امکان مشاهده مواردی نظیر: نام کامل فایل، تاریخ ساخت، تاریخ ویرایش، انواع فایل و اندازه فایل را خواهید داشت.

 

914 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

با راست کلیک روی فایل مورد نظر و سپس انتخاب گزینه Delete به پاک کردن فایل اقدام کنید. انجام این کار موجب ظاهر شدن یک پیغام برای شما می شود که به منظور انتقال فایل به Recycle Bin باید گزینه yes را انتخاب نمایید بدین ترتیب شما می توانید از این روش، جهت پاک کردن فایل خود استفاده نمایید.

علاوه برآن شما امکان تغییر نام فایل خودرا از طریق ،راست کلیک روی فایل و سپس انتخاب گزینه rename ودرآخر تایپ نام دلخواه خود، خواهید داشت.

 

روش Export و Import کردن فیلترها در کورل

برای باز شدن پنجره  Import مسیرFile > Import را دنبال کنید.

 

آشنایی با فرمت فایل Export و Import در کورل

در این پنجره شما می توانید به مشاهده لیستی از انواع فایل هایی که روی Corel Draw9   نصب کرده اید بپردازید. شما قادر خواهید بود فرمت این فایل هارا به سند Corel Draw وارد کنید.

بعضی از این فرمت ها دارای قابلیت ویرایش می باشد مانند فرمت های AIوWMF.

مابقی فرمت هایی که شما امکان وارد کردن آن ها را به Corel Draw دارید فرمت هایGIFیاTIF را شامل می شوند که حتی امکان چاپ آن ها را نیز خواهید داشت. ولی امکان ویرایش کردن آن ها به شکل مستقیم وجود ندارد. جهت افزودن این فرمت ها نیز می توانید از طریق پنجره Option اقدام کنید.

با طی کردن مسیر Tools>Option پنجره را باز نمایید.

 

1013 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

1121 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

اضافه کردن فیلتر در کورل

با مراجعه به لیست  Option  و انتخاب گزینه های  Global و Filter بدین ترتیب شما درکادر قسمت سمت راست لیست قادر به دیدن تعداد  ۳ نوع فیلتر به نام های  Raster و  Vector و Text خواهید بود. کادر واقع در قسمت سمت راست، نشان دهنده فیلترهای تازه نصب شده می باشد.

در این جا  از طریق باز کردن vector یا raster  وبعد انتخاب نوع فایل دلخواه و کلیک روی گزینه Add می توانید به افزودن فیلتر گرافیک بپردازید.

همچنین با انتخاب فیلتر مورد نظر از پنجره List of Active Filter و کلیک روی دکمه Remove قادر خواهید بود به پاک کردن فیلتر ها اقدام نمایید.

 

1218 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

 

پاک کردن فیلتر در کورل

ابتدا از لیست  Active Filters به انتخاب نوع فایلی که می خواهید آن را پاک نمایید عمل کنید و درآخرین مرحله  با کلیک روی گزینه Remove عملیات پاک کردن فیلتر را انجام دهید.

 

1315 - آموزش ذخیره کردن فایل در کورل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه