آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ یا Selection Tools همانطور که از اسمش پیداست برای انتخاب قسمتی از شکل یا تصویر در فتوشاپ به کار می رود. این ابزارها دارای چندین مجموعه مختلف هستند که هر کدام برای انتخاب خاصی استفاده می شود.

اگر بخواهیم ابزارهای انتخاب را در دنیای واقعی مثال بزنیم، مانند شابلون می مانند. یعنی قسمتی که انتخاب شده است را می توان تغییر داد یا رنگ کرد، در حالی که به بقیه قسمت ها هیچ اثری نگذارد.

فرض کنید شما تصویری از یک خانه را دارید. حال اگر با ابزارهای انتخاب، یک پنجره را به حالت انتخاب شده دربیاورید و با ابزاری مانند براش، روی تمامی تصویر خط بکشید متوجه خواهید شد که فقط روی قسمت انتخابی پنجره براش عمل می کند و بقیه قسمت ها تغییری نخواهند کرد. فکر می کنم این مثال برای نشان دادن وظیفه ابزارهای انتخاب کافی بود. حالا در ادامه با ایزی دیزاین همراه باشید تا با مجموعه ابزارهای انتخاب بیشتر آشنا شویم.

 

ابزار Marquee Tools در فتوشاپ

اولین ابزاری که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم، ابزار Marquee Tools است. برای انتخاب قسمتی از تصویر به صورت اشکال با قاعده مانند مربع، مستطیل، بیضی و دایره از ابزار Marquee Tools استفاده می کنیم. کار با این ابزار کاملا راحت و ساده است. کافی است ابزار مورد نظر را انتخاب کرده و در محل مورد نظر، در حالی که کلیک چپ موس را نگه داشته اید، Drag نمایید.

 

0234 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

نکته: در حالت عادی کشیدن مربع و دایره با ابزار Marquee Tools کمی مشکل است. اما اگر شما هنگام Drag کردن، کلید Shift را نگه دارید، شکل رسم شده شما مربع و یا دایره کامل خواهد شد.

 

ابزار Lasso Tools در فتوشاپ

اگر قصد دارید قسمت هایی از تصویر را انتخاب کنید که هیچ قاعده خاصی ندارند، از ابزارLasso Selection استفاده کنید. ابزارهای Lasso Selection این امکان را به شما می دهند که بتوانید اشکال انتخابی با شکل های بی قاعده و نامنظم رسم کنید. فرقی نمی کند می خواهید کدام قسمت از تصویر و به چه شکلی انتخاب کنید. با استفاده از ابزار Polygonal Lasso، قسمتی از طرح را که می خواهید، توسط نقاط مختلف مشخص کنید و هنگامی که به نقطه شروع برگشتید کلیک کنید تا شکل انتخابی شما بسته شود.

 

ابزار Magnetic Lasso در فتوشاپ

این ابزار کمی با ابزار قبلی متفاوت است و امکان رسم طرح انتخابی دقیق تری را به شما می دهد. Magnetic Lasso به طور خودکار لبه های تصویر را شناسایی می کند و آن ها را نقطه گذاری می کند. البته هرجا که نیاز به اصلاح بود به راحتی می توانید نقطه را جابجا کنید و یا اضافه و حذف نمایید.

 

0330 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

0427 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

تا اینجا با ابزارهای انتخاب اصلی و پایه آشنا شدید و مشاهده نمودید که مبحث مشکلی نبود. حالا در ادامه ابزاری را معرفی می کنیم که با آن بتوانید قسمت هایی از تصویر که رنگ متفاوتی دارند را با یک کلیک به حالت انتخاب شده درآورید.

 

ابزار Magic Wand در فتوشاپ

ابزار Magic Wand که در فارسی به آن عصای جادویی می گویند از ابزارهای مفید فتوشاپ است که می تواند کار طراح را سریع تر پیش ببرد. به تصویر زیر دقت نمایید. ابتدا ابزار Magic Wand انتخاب کردیم و سپس روی قسمت سفید رنگ تصویر پایین کلیک کردیم. نتیجه را مشاهده می کنید که قسمت سفید رنگ به حالت انتخاب شده در آمده است.

 

0519 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

نکته: گاهی به علت تشابه رنگ دو قسمت و یا کیفیت پایین تصویر، ممکن است هنگام استفاده از ابزار Magic Wand، قسمت های بیشتری انتخاب شود. برای حل این مشکل در قسمت نوار تنظیمات، باید مقدار گزینه Tolerance را تغییر دهید. اگر مقدار Tolerance را بیشتر کنید دامنه انتخاب بیشتر می شود و رنگ های مشابه نیز انتخاب می شوند. پس اگر قصد دارید دقیق تر کار را انجام دهید، مقدار آن را کمتر نمایید.

 

ترکیب چند انتخاب

گاهی پیش میاید که چند قسمت مختلف از یک تصویر را انتخاب کرده و قصد داشته باشید این قسمت ها را یکی کنید. در این زمان هم کلید Shift به کمک شما می آید و فقط کافی است هنگام انتخاب یک قسمت، کلید Shift را نگه داشته و قسمت جدید را انتخاب نمایید.

 

066 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

نکته

کم و زیاد کردن انتخاب ها در فتوشاپ

خوشبختانه در فتوشاپ دست شما برای هر تغییری باز است. می توانید انتخاب ها را کم و یا زیاد کنید که این کار با کلیدهای میانبر کیبورد امکان پذیر است. با نگه داشتن کلید Alt قسمتی از انتخاب کم می شود و نگه داشتن دو کلید Alt + Shift انتخاب جدید اضافه می شود.

 

ابزار Move در فتوشاپ

ابزار Move برای حرکت دادن ناحیه انتخابی، لایه ها، متن ها و … به کار می رود. برای استفاده از این قابلیت، ابزار Move را انتخاب کرده و لایه مورد نظر را با Drag کردن حرکت دهید و در مکان دلخواه رها کنید.

 

745 - آشنایی با ابزارهای انتخاب در فتوشاپ

 

نکته: با حرکت دادن لایه، آن قسمت کاملا جابجا می شود و لایه زیرین دیده می شود. اگر می خواهید یک کپی از لایه را حرکت دهید، کلید Alt را نگه داشته و لایه را حرکت دهید.

 

ابزار crop در فتوشاپ

با ابزار crop دو کار را می توانید انجام دهید. نخست اینکه می توانید سایز جدید به تصویر بدهید به معنی آن که بعد از انتخاب crop یک مربع بزرگتر از تصویر خود رسم کنید تا فضای سفید جدیدی به تصویر شما اضافه شود. دوم این که اگر همین مربع را کوچکتر بکشید یا به زبان دیگر، فقط روی قسمتی از تصویر رسم کنید، همان قسمت برش خورده و بقیه قسمت ها دیده نمی شوند.

نکته: بریدن با ابزار crop، باعث حذف بقیه قسمت ها نمی شود و فقط چون خارج از محدوده انتخاب هستند، دیده نمی شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه