آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

در این مطلب قصد داریم در مورد تنظیم لایه ها در فتوشاپ صحبت کنیم که جزء مطالب پایه ای و مبتدی این نرم افزار می باشد و کاربران حرفه ای و نیمه حرفه ای قطعا به این قسمت آشنایی کامل دارند.

 

به زبان ساده تمامی کار های ساده ای در فتوشاپ که همه به آن آگاهی دارند و از یادگیری های اولیه فتوشاپ می باشد به همین قسمت (لایه های تنظیم) مربوط می شود. دریافت بیشترین اطلاعات تصویری (در مورد نور و رنگ وکنتراست و …..) از محیط و نیز حفظ این اطلاعات در مراحل مختلف ویرایش است که برای مشاهده آن می توانید به منو Image، Adjustments بروید. اما این کار یک مشکل اساسی دارد.

بعد از اعمال، شما مشاهده خواهید کرد که تغییرات در تمامی لایه ها انجام گرفته است، در صورتی که ما قصد داریم فقط در یک لایه خاص تغییرات دلخواه خود را اعمال کنیم. فکر می کنید برای حل این مشکل باید چه اقدامی انجام دهیم؟

 

در این مطلب قصد داریم به خل همین مشکل بپردازیم و به شما آموزش دهیم تا چگونه لایه ها را از هم تفکیک کرده و تغییرات را فقط به یک لایه خاص و دلخواه اعمال کنیم. به این ترتیب که زمانی که برای مثال یک تنظیم رنگ را به تصویر اعمال می کنیم، افکت مستقیماً به خود تصویر مربوطه اعمال نمی شود. لایه تنظیم می تواند به هر نوع لایه ای اعمال شود و تعداد لایه مهم نیست.

 

اضافه کردن لایه تنظیم در فتوشاپ

با کلیک روی Create new fill or adjustment layer  شروع می شود که در سر برگ  Layers قرار دارد یا می توانید به قسمت Layer، New Adjustment Layer رفته و از تنظیمات آن را انتخاب کنید. همان طور که از نام گزینه پیداست یک لایه جدید ایجاد میکند که میتوانید پیش نمایش آن ها را در زیر ببینید.

 

0233 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

تنظیمات بعدی برای لایه ها

لایه تنظیمی که برای عکس ها استفاده می شود تا عناصری مانند  brightness، contrast، color، saturation، exposure  و … را تنظیم کند. که معمولا این لایه ها حفظ شده و در کارهای بعدی کاربر استفاده می شود. لایه های تنظیم یک بخش کاربردی و مهم عکاسی است که  مهمترین ویژگی آن این است که تصویر اصلی دست نخورده باقی می ماند.

در تصویر زیر لایه تنظیم انجام شده که تفاوت استفاده از آن ها و تصویر اصلی مشخص می باشد.

 

0329 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

حتی اگر این تنظیمات فقط برای عکس استفاده شود، باز هم لایه های تنظیم این قابلیت را دارند که برای تمام انواع لایه ها استفاده شوند مانند لایه های rasterize شده، عکس ها، برای لایه های شیپ مرسوم، برای متن ها و برای smart object ها و… نیز استفاده می شوند.

 

لایه های تنظیم برای یک لایه یا بیشتر

حال اگر دو لایه داشته باشیم که یکی پس زمینه و دیگری یک قاب طلایی باشد و در قاب عکس دختر تصویر قبلی را داشته باشیم و بخواهیم دو لایه را با یکدیگر ترکیب کنیم باید لایه تنظیم به لایه framed painting  اضافه کنیم. همانطور که مشخص است آن ها ویژگی های رنگی از قبیل (تن های رنگی، روشنایی و color saturation) متفاوتی دارند.

در پیش نمایش تفاوت رنگ و کنتراست و … مشخص است.

 

0426 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

حال برای وارد کردن تنظیمات لایه framed painting  را انتخاب کرده و به قسمت Create New Fill or Adjustment Layer button  می رویم و از لیست Color Balance را انتخاب می کنیم.

 

0518 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

لایه های تنظیم در فتوشاپ

همانطور که مشاهده شد رنگ تمام قسمت ها تغییر کرد که شامل دو لایه بود، یعنی زمانی که یک لایه تنظیم می کنیم ، این لایه بر روی تمام لایه هایی که در زیر آن قرار گرفته اند تاثیر می گذارد. گاهی نیاز داریم تا در تنظیم رنگی فتوشاپ تنها به لایه framed painting اضافه شود. برای اعمال این کار باید  دکمه  Click to Clip to Layer که در سربرگ های لایه تنظیم قرار دارد را بزنید.

 

065 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

ترجمه متن قرمز شده: این تنظیم به لایه متصل شده است (کلیک کنید تا بر روی تمام لایه ها زیرین آن اعمال شود)

یک فلش کوچک در تنظیم Color Balance وجود دارد که این یعنی روی یک لایه تاثیر می گذارد (لایه ی زیرین). برای اعمال به تمام لایه ها باید دوباره دکمه را بزنید. توجه کنید دکمه Clip to Layer برای گروه های لایه ها در دسترس نیست گر ۶ لایه دارید که میخواهید به ۴ تا از لایه ها اعمال شود باید ۴ لایه را  smart objectبدل کنید.

برای روند ترکیب در لایه framed painting  لایه تنظیم اضافه می کنیم. مشاهده می کنید رنگ ها زیادی saturated شده اند پس من تنظیم Hue/Saturation را اضافه می کنم و saturation را کاهش می دهم.

 

744 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

حال در ادامه تنظیم Photo Filter اضافه می کنیم که بر روی تمام لایه ها تاثیر داشته باشد. اگر در تنظیم فلش اتصال نداشته باشد بر روی تمام لایه های زیرین تاثیر می گذارد.

 

8 1 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

ماسک های لایه و لایه های تنظیم

در فتوشاپ می توان از لایه های ماسک آن برای لایه های تنظیم نیز استفاده کرد. چون هر لایه تنظیم فتوشاپ یک تصویر کوچک لایه مانند تمام لایه های دیگر دارد، همچنین یک تصویر کوچک ماسک لایه نیز دارد.

برای این که بهتر متوجه موضوع شوید، با ما همراه باشید.

تنظیماتی به مانند  Brightness/Contrast اضافه می کنیم که بر روی همه لایه ها اثر داشته باشد و آن را در بالای تمام لایه ها و لایه های تنظیم دیگر قرار می دهیم. تنظیمات آن مد نظر نیست فقط روند کار مهم است تا نتیجه را مشاهده کنیم؛ سپس کمی کنتراست را افزایش و روشنایی را کاهش می دهیم.

پس مانند تصویر یک انتخاب ایجاد می کنیم  (feather 30px)؛ حتماً باید بر روی ماسک لایه باشد و آن انتخاب را با رنگ سیاه رنگ آمیزی می کنیم CTRL+I را می زنیم تا افکت معکوس شود. که در انتها نتیجه ای مانند تصویر زیر رخ می دهد.

 

936 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

حالا  پیش نمایش دو تصویر قبل و بعد را مقایسه کنید، مشاهده خواهید کرد تفاوت زیادی رخ داده است اما قسمت خوب ماجرا آن جا است که لایه های اصلی دست نخورده باقی می ماند و می توان با دوبار کلیک روی تصویر افکت روی لایه تنظیم را ویرایش کنیم.

 

1034 - آموزش لایه های تنظیم در فتوشاپ

 

لایه های تنظیم و Layer Style

اگر در یک لایه layer style وجود داشت بدانید که با کلیک روی دکمه clip on layer تنظیمات بر روی layer style  ها اعمال نمی شود، زیرا باید یا  لایه را به یک smart object تبدیل کرد یا layer style  ها را rasterize کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه