آموزش کار با Smart object در فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش کار با Smart object در فتوشاپ

در این مقاله قصد داریم شما را با کار با Smart object در فتوشاپ آشنا کنیم. این مبحث از آموزش های مهم و کاربردی فتوشاپ است. پس سعی کنید به دقت آن را مرور کرده و بیاموزید تا در مباحث پیشرفته تر به مشکل بر نخورید.

 

فرض کنید شما پروژه ای را طبق سفارش مشتری ایجاد کرده اید و بعد از طراحی آن را تحویل می دهید. مشتری بعد از بررسی فایل، به شما اعلام می کند که رنگ های نارنجی موجود در پروژه، ۱۰ درصد کم رنگ تر شوند.

حال اگر شما در پروژه مشتری از Smart Object استفاده کرده باشید، به راحتی و با انجام چند دستور ساده، رنگ را تغییر مى دهید.در صورتی که در حالت عادی تغییر رنگ تمام موارد موجود در پروژه به راحتی امکان پذیر نیست و ممکن است ساعت ها و حتی روزها وقت شما را بگیرد.

 

تعریف Smart Objects 

به عقیده ی ما Smart Object یکی از پرفایده ترین ویژگی هایی است که در فتوشاپ موجود می باشد. این ویژگی به ما کمک می کند تا وقت بسیار زیادی را که در طراحی وبسایت و رابط های کاربری گرافیکی صرف می شود ذخیره کنیم، در حالی که بدون آن باید کارهای بسیار زیادی را تکرار نماییم. اگر شما درک خوبی از نحوه ی فعالیت Smart Object پیدا کنید می توانید از این ابزار برای الگوهای افکت ها نیز استفاده کنید.

در اصل Smart Objects به لایه هایی گفته می شود که داده های خارجی را ذخیره می کنند، بدون اینکه مشکلی برای سند یا داده اصلی رخ دهد.

دیگر ویژگی مهم آن این است که شما می توانید چندین لایه smart objects داشته باشید که همگی به یک مرجع واحد مرتبط باشند. پس برای مثال اگر دکمه ایی ۵ بار تکرار شده است می توان به تمامی لایه های ایجاد شده ورود کرد و آن ها را اعمال کرد و هنگامی که اصل و مرجع تغییر کند تمامی آن ها تغییر می کنند.

 

موارد کاربردی دیگر

از cubicle به عنوان موضوع پایه استفاده می شود و آن را ویرایش می کنیم تا عملکرد بهتری داشته باشیم. در ضمن در ابتدای انجام کار به کار بردن این تکنیک ها ساده تر است و باعث می شود کاربران مبتدی نیز به راحتی موضوع را درک کنند و دچار مشکل نشوند.

 

ساخت اسمارت آبجکت در فتوشاپ

در ابتدا این سوال پیش می آید که چگونه باید Smart object بسازیم. برای این کار، ابتدا عضوهای smart object را انتخاب می کنیم. سپس با کلیک راست روی آن ها Convert to Smart Object را انتخاب می کنیم. مشاهده می کنید که یک آیکون متفاوت ظاهر شد. حالا شما یک Smart Object  دارید و قدم اول را با موفقیت پشت سر گذاشتید.

 

 

یک کپی از این آیتم ایجاد می کنیم تا از آن وضعیت ها در جاهای دیگر نیز استفاده کنیم. برای این کار فقط کافی است تا کلیدهای CTRL+J را فشار دهید، حالا یک smart object دیگر از همان لایه اصلی خواهید داشت، حال اگر یکی را تغییر دهیم همه آن ها تغییر پیدا خواهند کرد. برای تغییر دکمه روی آیکون آیتم مورد نظر دو بار کلیک کنید تا smart object به عنوان یک فایل فتوشاپ باز شود.

اسمارت آبجکت در فتوشاپ

 

پس از ویرایش، آیتم را در همان جا ذخیره کنید. بعد از ویرایش ها همه smart objects  ها به روز می شوند.

 

پالت Color ساده تر

شاید برای شما جالب باشد که بدانید از smart objects در پالت رنگ و ترکیب آن ها نیز به راحتی استفاده کرد. برای بهتر و راحت تر ترکیب شدن رنگ ها از smart objects می توان استفاده کرد. در مثال زیر تقریبا هر آیتمی که در تصویر قرار دارد نارنجی رنگ است. پس یکی از عناصر بدون بافت را انتخاب کرده و این عمل را روی آن انجام می دهیم.

 

 

یک smart object با یک مربع نارنجی رنگ ایجاد کرده ایم و این مربع را در پیکان نارنجی اسلایدشو و کادر “latest from blog”می گذاریم. این بار ما یک مربع معمولی در بالای کادر و پیکان اسلاید شو خواهیم داشت.

سپس از smart object به عنوان پس زمینه استفاده میکنیم. حال وقتی که رنگ این smart object را تغییر بدهیم، همه عناصری که به این رنگ (نارنجی) باشند تغییر می کنند.

به عنوان مثال، برای راحت تر به دست آوردن پیکان بهتر است با اضافه کردن vector mask  آیکونی که در قسمت پایین پالت لایه های قرار دارد آن ماسک رنگی را smart object در نظر گرفت.

Smart object در فتوشاپ

 

می دانیم که smart object اولیه ما مربع است، اما هنگامی که آن را ماسک می کنیم شبیه پیکان به نظر می رسد.

برای به دست آوردن کادر به ۳ آیتم نیاز خواهیم داشت:

  1. باید سایز smart object را تغییر دهید
  2. کادر بزرگ تر
  3. یک سایه زاویه دار- شکل و سایز شئ را تغییر دهید. با افکت- Pixel perfect light  سایز smart object را تغییر داده سپس افکت color overlay را اعمال کرده و blend mode را به overlay و opacity را به ۶۰ و در پایان رنگ را به fff تغییر دهید.

smart object نهایی و تکمیل شده

 

 

اگر بعد از تمامی مراحلی که انجام دادیم قصد تغییر رنگ پالت را داشتید، با تغییر رنگ smart object این عمل میسر خواهد بود. انجام این کار نیز بسیار ساده است. فقط کافی است یکی از عناصر duplicate را انتخاب کنید.

با استفاده از Smart Object همه چیز قابل تغییر است ، آیکون ها،”Photoshop Spriting” نشانگر ها و حتی حالت متن.  ابتدا باید آنها را به فایل مرجع اضافه کنیم و سپس فرایندی را که من آن را “Photoshop Spriting”  نامگذاری کرده ام انجام دهید. دلیل این که این نام را برای آن انتخاب کردم شبیه بودن آن به قوانین  CSS Spritesبود.

 

حالا ۳ آیکون از یک سری داریم SEO, Web Development)   و print design).

آن ها را تحت smart object  ترکیب می کنیم و وقتی از یکی از آنها استفاده می کنید، باید بقیه را پنهان کنیم. برای اولین آیکون، ماسک شما شبیه این به نظر خواهد رسید (محتوای پنهان شده قرمز رنگ است)

 

 

طبق روش هایی که گفته شد همه عناوین و متن های اولیه را ذخیره کنید و وقتی نیاز به تغییر بود (رنگ،گرافیکی،تایپی و….) فقط کافیست فایل smart object را تغییر دهید.

آموزش کار با Smart object در فتوشاپ نیز به پایان رسید. پیشنهاد می کنیم از مبحث Smart objects به راحتی گذر نکنید و حتما به خوبی در آن مسلط شوید، چون در خیلی از موارد به آن ها نیاز خواهید داشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتیک دیدگاه
ارسال دیدگاه