آموزش helper ها در افترافکت ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » افترافکت » آموزش helper ها در افترافکت

خوب، فکر می کنم تا امروز از افترافکت لذت زیادی برده اید، برنامه ای که در عین سادگی امکاناتی را در اختیار شما می گذارد که بتوانید افکارتان را به خوبی به تصویر بکشید، اینکه شما بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و خواسته تان را به آنها بفهمانید کار ساده ای نیست و باید برای سلیقه های مختلف روابط مختلفی را در نظر بگیرید، همین چیزی است که به نظر من افترافکت را جذاب تر می کند چون با یک انیمیشن کوتاه می توانید گستره زیادی از سلیقه ها را تحت پوشش بگیرید.

 

معرفی و کاربرد helper ها در نرم افزار افترافکت

افترافکت هم مثل تمامی دیگر برنامه های شرکت ادوبی سعی کرده تا ابزارهای کمک کننده و موثری را در اختیار کاربر قرار بدهد تا حداکثر کارایی را برای برنامه ها به نمایش بگذارد، در اینجا تصمیم گرفتم تا چند عدد از این ابزارهای عالی را برای شما به نمایش بکشم تا از زیبایی افترافکت تعجب کنید، helper ها درافترافکت ابزارهایی فوق العاده هستند که زمان را برای شما کنترل می کنند.

 

Motion sketch : این گزینه یک امکان خوب برای تعیین مسیریک شیء را به شما می دهد بدون آنکه بخواهید وقت زیادی را برای آن صرف کنید، به این مراحل دقت کنید

  • یکی از ابزارهای polygon را از منوی ابزارها در بالای صفحه افترافکت بردارید
  • شکل مورد نظرتان را بکشید
  • به پنجره ویندوز بروید و از آنجا پنجره Motion sketch را باز کنید
  • زمانی که این پنجره باز می شود یک button به اسم start capture در همان پنجره می بینید، یادتان باشد شکلی که قرار است در مسیر شما قرار بگیرد باید در حالت انتخاب باشد، حالا می توانید بعد از فشار دادن دکمه مسیرتان را بر روی صفحه نمایش بکشید.
  • به همین راحتی وقتی صفر را روی صفحه کلید عددی بزنید و رم پریویو کنید می بینید که شکل شما در حال حرکت بر روی مسیری است که کشیده اید، این کار تنها ۲۰ ثانیه از شما زمان می گرفت در صورتی که برای کشیدن همین مسیر با ابزارهای دیگر باید زمان بیشتری صرف می کردید.

helper ها در افترافکت

 

همان طور که بر روی این صفحه مشاهده می کنید یک سری گزینه در اختیار شما قرار داده شده است

گزینه capture speed at : برای تنظیم سرعت حرکت شیء بر روی مسیر شماست، عدد ۱۰۰ نشان دهنده سرعتی است که شما موس را می کشید، عدد بیشتر سرعت شما را کمتر و عدد کمتر سرعت شما را بیشتر می کند.

Smoothing : این عدد نشان دهنده میزان انعطاف مسر شماست و یک سری نقاط bezier برای تنظیمات دلخواه شما در اختیارتان قرار می دهد.

گزینه های start  و duration نشان دهنده شروع و طول زمانی هستند که طی می شود.

 

 

معرفی و کاربرد Smoother در افترافکت

همانطور که در گزینه Motion sketch دیدید شما می توانید نرمی و انعطاف مسیرتان را کنترل کنید، حالا اگر قبل از اینکه مسیرتان را بکشید گزینه smoothing را تنظیم نکرده باشید این گزینه به شما کمک می کند.

درواقع هرجا که در مسیر شما سه یا بیشتر کی فریم وجود داشته باشد این گزینه کمک می کند تا مسیرتان را نرم کنید.

برای استفاده از این پنجره از منوی بالای صفحه منوی windows و سپس گزینه  Smoother را انتخاب کنید.

برای اینکه بتوانید مسیرتان را بر اساس این گزینه نرم کنید باید آن را انتخاب کنید و سپس عدد دلخواهتان را در tolerance بگذارید و دکمه apply را بزنید.

 

 

در این شکل پنجره  smoother را می بینید، می بینید که تنها با چند کی فریم به جای تعداد زیاد کی فریم که قبلا داشتیم می توانیم مسیرمان را به بهترین نحو تنظیم کنیم.

 

معرفی و کاربرد Auto orient در افترافکت

می خواهم با این گزینه به شما نشان دهم که چطور می توانید بدون زحمت زیاد یک اتومبیل را در مسیر بیضی شکل حرکت بدهید بدون اینکه مجبور باشید جهت ماشین را تنظیم کنید، توجه کنید که این یک مثال است تا شما مفهوم این گزینه را متوجه شوید، شما می توانید این گزینه افترافکت را در هر جایی که فکر می کنید کاربرد دارد استفاده کنید.

با استفاده از ابزار مستطیل یک اتومبیل فرضی می کشم(شما می توانید آن را کامل کنید)

فرض کنید از بالای یک بلندی به ماشینتان نگاه می کنید، می خواهیم ماشین را در یک مسیر بیضی شکل به درستی هدایت کنیم.

قبلا به شما این را گفته ام که چطور می توانید از یک ماسک برای ساختن مسیر استفاده کنید، برای یادآوری، اول شکلتان را بکشید، بعد یک سالید بسازید که در اینجا سالید شما یک شکل بیضی است، حالا روی mask path این بیضی کلیک و آن را کپی کنید و آن را روی position شکلتان paste کنید، به این شکل سالیدی که حالا شبیه بیضی است مسیر شما می شود، می توانید خود سالید را پاک کنید و از مسیری که بر روی پوزیشن پیست کرده اید یک رم پریویو بگیرید، می بینید که مستطیل شما بر روی یک مسیر بیضی حرکت می کند ولی جهت آن به عنوان یک ماشین درست نیست.

اینجا جایی است که auto-orient به کارتان می آید، از منوی layer گزینه transform و سپس گزینه auto-orient را انتخاب کنید، از پنجره باز شده  گزینه orient along path را انتخاب کنید، نتیجه همان چیزی است که شما می خواهید.

 

 

به شکل های زیر دقت کنید.

 

 

این شکل قبل از اعمال auto-orient

 

 

و اینجا auto orient اعمال شده.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه