آموزش جعبه ابزار فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

در این مطلب از ایزی دیزاین، با آموزش جعبه ابزار فتوشاپ همراه شما خواهیم بود. یادگیری این بحث کار ساده و راحتی است و فقط نیاز به کمی تمرین دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا این بحث کاربردی را فرا بگیریم.

 

نمای جعبه ابزار

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

همانطور که در تصویر بالا و با رنگ های مختلف نمایش داده ایم، مشاهده می کنید که جعبه ابزار از ۴ بخش اصلی مجزا تشکیل شده است. عنوان ابزارهای مشخص شده به شرح زیر است:

  1. Selection و Crop و Slice
  2. Retouch و Paint
  3. Drawing و (Type (Vector Tools
  4. Annotations و Measurement

به جز موارد ذکر شده، ابزارهای رنگ پشت زمینه و پس زمینه نیز در جعبه ابزار وجود دارند که در انتهای همین مطلب به آن ها پرداخته ایم.

قصد داریم تا در این مطلب، با ابزارهای ذکر شده در حد خلاصه و معرفی کردن آشنا شویم. توضیحات کامل و مفصل در مورد هر کدام نیاز به یک بحث و مطلب جداگانه دارد که در فصل های بعد به آن ها می پردازیم و در این مطلب فقط به خلاصه گویی بسنده می کنیم.

 

آشنایی با ابزارهای انتخاب یا Selection Tools

ابزار Marquee: ابزاری که با استفاده از آن، اشکالی مانند مربع، مستطیل و بیضی انتخاب می شود

Move Tool: با این ابزار می توان تصاویر، شکل ها و هر لایه ای که انتخاب نمودید را جابجا کنید.

Lasso Tools: با این ابزار که خود شامل چند ابزار زیرمجموعه است، می توان اشکال نامنظم که بی قاعده هستند را به حالت انتخاب شده درآورد.

ابزار polygonal lasso: که در هنگام انتخاب شکل های چند ضلعی استفاده می شود.

ابزار magnetic lasso: ابزاری کاربردی که لبه های تصاویر یا اشکال موجود را به صورت خودکار انتخاب می کند.

ابـزار Magic Wand: یکی از ابزارهایی است که در عکاسی ها زیاد استفاده می شود. این ابزار فضاهایی با رنـگ یکـسان را انتـخاب می کنـد. فقط کافی است ابزار را انتخاب کرده و روی تصویر یک بار کلیک کنید. (مثل تصویر ابرهای سفید در بالا)

ابزار Crop یا برش: ابزاری که به وسیله آن قسمتی از تصویر را برش دهد(مانند برش کاغذ با قیچی). همچنین می توان یک فضای جدید در تصویر ایجاد کرد. در مورد این ابزار و روش های استفاده از آن در مطالب بعدی کاملتر توضیح خواهیم داد.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

جعبه ابزار فتوشاپ

ابــزار روتوش Retouch Tools

یکی از قابلیت های دیگر فتوشاپ که در عکاسی نیز زیاد کاربرد دارد، روتوش تصاویر است. با ابزار روتوش می توان عیوب تصاویر را برطرف کرد، جوش و آکنه و … را از روی تصویر صورت انسان برداشت، قرمزی چشم ها در عکس را رفع نمود و … که همگی با مجموعه ابزار روتوش انجام می گیرد.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزار Clone Stamp Tool: برای نمونه برداری نقطه ای از تصویر و کپی کردن آن در مکان دیگر استفاده می شود.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

با ابزار پاک کن یا Eraser Tool مى توان قسمت هایی از تصویر یا لایه مورد نظر را پاک کرد.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزار Blur Tool برای محو کردن لبه ها و ابزار Sharpen Tool برای Sharp کردن لبه های تصویر به کار می روند. با استفاده از ابزار Smudge نیز می توان در تصویر یک لکه ایجاد کرد. مانند وقتی که با انگشت روی رنگ نقاشى بکشیم.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزار Dodge Tool تصویر را روشن تر و ابزار  Burn Tool آن را تیره تر می کند. برای اشباع کردن یا عدم اشباع کردن قسمتی از تصویر از  Sponge Tool استفاده می گردد.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزارهای نقاشی در فتوشاپ

دو ابزار pencil و Brush برای کشیدن خطوط محیطی در فتوشاپ به کار می روند. با استفاده از این دو ابزار می توان نقاشی های مختلفی را رسم نمود.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزار Fill

برای رنگ کردن کامل یک تصویر یا قسمت انتخاب شده از ابزار Fill استفاده می شود.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزار تایپ

ابزار تایپ یا Type Tool برای تایپ کردن یک متن در فتوشاپ به کار می رود. با تغییر مدل این ابزار می توان به صورت افقی یا عمودی تایپ نمود.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

ابزارهای Pen Tool

یادگیری کامل ابزار pen به تمرین بیشتری نیاز دارد. با استفاده از pen می توان وکتور طراحی کرد. وکتورها به اشکالی گفته می شوند که هر چقدر هم سایز آن بزرگتر شود کیفیت آن کمتر نمی شود و در پروژه هایی مانند طراحی لوگو بسیار کاربرد دارد.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

در نرم افزار فتوشاپ تعدادی وکتور آماده وجود دارد که در صورت لزوم می توانید از آن ها استفاده نمایید. این وکتورها در پنل shape و گزینه custom shape قابل استفاده می باشند. شما نیز می توانید هر نوع تصویر یا وکتوری را به عنوان shape ذخیره کنید و به لیست Custom Shape اضافه نمایید.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

رنگ پس زمینه و پشت زمینه

رنگ foreground(پشت زمینه) و رنگ پس زمینه background را می توانید در هنگام تایپ، نقاشی کردن، براش و … استفاده کنید. در پنل ابزار می توانید دو رنگ پس زمینه و پشت زمینه را مشاهده کنید و آن ها را تغییر دهید. همچنین بعد از تغییر رنگ، با زدن کلید X روی کیبورد، رنگ ها به حالت پیش فرض بر میگردند.

 

آموزش جعبه ابزار فتوشاپ

 

نحوه استفاده از ابزار

برای فعال کردن یک ابزار، فقط کافی است تا یک بار روی آن کلیک کنید. در گوشه پایین و راست هر ابزار یک فلش سیاه کوچک وجود دارد که اگر روی آن کلیک کنید، ابزارهای پنهان شده نمایش داده می شوند و می توانید از ابزارهای جدیدی که ظاهر می شود یکی را انتخاب نمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه