بررسی کامل تفاوت های UX و UI در سال 2020 ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » تجربه کاربری » بررسی کامل تفاوت های UX و UI در سال 2020

اخیرا وقتی حرف از طراحی پیش میاد بدون وقفه کلمات : رابط کاربری و تجربه کاربری نیز به زبان میان اما واقعا منظور از ui و ux که این روزها همه درباره ی آن صحبت می کنند چیست؟ آیا این دو، یک معنی دارد و یا باهم فرق دارند؟ اگر باهم فرق دارند تفاوت های آنها چیست؟ و از همه مهم تر نقش User Interface و User Experiences در رونق کسب و کارها چه می باشد؟

 

تفاوت های میان رابط کاربری “UI” و تجربه کاربری “UX”

کلمه رابط کاربری و تجربه رابط کاربری هر دو به طراحی مربوط می شوند و این موضوع باعث شده در خیلی از مواقع آن ها را یکی بدانند. حال آن که UI از کلمه User Interface گرفته شده و به معنای رابط کاربری می باشد و UX همان User Experience یا تجربه کاربری است. دایره معنایی این دو بسیار وسیع می باشد و احتمال داردافرادی که چندان با این اصلاحات آشنایی نداشته را کمی گیج کند. اول از همه به معرفی UX می پردازیم که در واقع همان تجربه کاربری می باشد. اولین بار این اصطلاح در دهه 90 و توسط دونالد نورمن سرپرست گروه فناوری پیشرفته اپل به کار برده شد.

او طی ایمیلی دلیل استفاده از این اصطلاح را این طور بیان کرد: “علت به کار بردن این اصطلاح توسط من، محدودیت های موجود در زمینه برقراری ارتباط بین انسان و تکنولوژی می باشد. و من مایل به ایجاد یک ارتباط قوی بین انسان و سیستم، از جمله : طراحی صنعتی، گرافیک، خطوط اتصال، تعامل فیزیکی و کتاب ها می باشم.” او همچنین در این باره عنوان نموده است که امروزه سوءاستفاده های زیادی از این اصطلاح می شود.

 

Picture1 compressor - بررسی کامل تفاوت های UX و UI در سال 2020

 

تجربه کاربری

اما تجربه کاربری به چه معناست؟ واقعیت آن است که تجربه کاربری صرفا قرار دادن پیکسل ها و زیباسازی چیزها نمی باشد. UX در برگیرنده تمامی المان های مربوط به تجربه شما در رابطه با یک محصول می باشد، در واقع حتی در صورت عدم استفاده شما از آن محصول بایستی قادر به ارائه توضیح در رابطه با آن به دیگران باشید.

هدف اصلی تجربه کاربری در حقیقت احساسی است که شما نسبت به محصول پیدا میکنید، به این معنا که آیا نحوه استفاده از این محصول برای شما ساده و جذاب می باشد؟

تجربه کاربری با قرار دادن کاربران در مرکز کار، امکان کمک رسانی به آن ها را افزایش داده و به نوعی در زمان تولید یک محصول طراحان تجربه کاربری، باید نقش کاربر را بازی کنند. آن ها با طرح مسئله و ارائه راهکارهایی مطلوب برای آن، به تعاملات و تجربه بهتر کاربر کمک خواهند نمود.

این کار به صورت مکرر ادامه خواهد داشت و در این جا ممکن است این سوال در ذهن ایجاد گردد که به چه صورت می توان به راحت تر شدن این مراحل برای کاربر کمک نمود؟

مقایسه ui و ux

آشنایی با تاریخچه UI و UX

اولین کاربرد این اصطلاحات مربوط به دهه 70 می باشد. در آن دهه از اصلی ترین لازمه های استفاده از رایانه آشنایی با زبان برنامه نویسی بود. در سال 1981 ، XEROX STAR که رابط کاربری گرافیکی (GUI) روی کار آمد، این رابط کاربری دربرگیرنده آیکون‌ها، پوشه‌ها، نشانه‌گر ماوس و ایمیل می باشد و به کاربر این امکان را داده تا اجرا، انتقال و حذف فایل را انجام دهد و به نوعی می توان گفت که باعث تغییر همه چیز برای کاربران شده است.

 

رابط کاربری “XEROX STAR”

Picture2 compressor - بررسی کامل تفاوت های UX و UI در سال 2020

تجربه کاربری به نوعی همواره، دنبال بهترین عملکرد، جهت تجربه مشتری یا Cx می باشد تا از این طریق رضایت مشتری را جلب نماید. رابط کاربری اما در رابطه با نحوه تجربه این احساس می باشد. طراح رابط کاربری وظیفه قرار دادن محصول و طراحی صفحه مورد استفاده کاربر را دارد که منجر به ارتباط او با سایت یا اپلیکیشن میشود. طراحان با ایجاد یک رابط کاربری مفید میتوانند زحمات طراحان تجربه کاربری را بهتر نشان دهند.

به نوعی می توان این طور گفت که تجربه کاربری بیشتر در زمینه علوم شناختی و جامعه شناسی می باشد در حالی که رابط کاربری بیشتر دارای جنبه دیداری است. در طراحی رابط کاربری غالبا طراحی گرافیکی و حتی طراحی برند و نام تجاری صورت می گیرد. امکان مقایسه UX و UI از لحاظ برتری بر دیگری به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت و هر یک ضرورت و اهمیت خاص خود را دارند. اما حتما این نکته را در نظر داشته باشید که در زمینه طراحی هر یک از آن ها حتما بایستی از یک فرد کاملا کاربلد کمک گرفته شود.

فرق User interface و User experience

طراحی  UI و UX  خوب چه تاثیر بر روی یک کسب و کار دارد؟

به طور معمول مواردی مانند نحوه فروش یک محصول، بازاریابی، جمع‌آوری داده‌ها و تعیین ارزش آن‌ها، مرتبط با کسب و کارها می باشند. و در این جا  است که طراحی یک تجربه کاربری خوب به چشم خواهد آمد. طراحی تجربه کاربری خود در جذب مشتری ها بسیار موثر خواهد بود و مشتری ها را راغب به استفاده از محصول شما می سازد و بعد، از آن ها مشتریانی دائمی ساخته و حتی در خریداری نسخه های بعدی محصول شما توسط این مشتریان نیز بسیار موفق عمل خواهد نمود. با هزینه هر دلار برای طراحی تجربه کاربری مطلوب به نوعی شما ۱۰ تا ۱۰۰ دلار سرمایه گذاری می کنید.

 

علاوه بر آن طراحی یک تجربه کاربری خوب ،فرصتی ایده آل برای دیده شدن کسب و کار شما می باشد. همینطور باید بدانید در صورتی که طراحی شما به جای کمک کردن،مشکلاتی را برای کاربران بوجود بیاورد و آن ها را بیشتر سردرگم کند؛ در جذب مشتری موفق نخواهد بود لذا در کسب و کارها طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری خوب بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

طراحی یک UX خوب چه نتایجی به همراه خواهد داشت؟

یکی از عوامل بسیار موثر در محبوبیت گوشی آیفون طراحی UX خوب آن می باشد.

Picture3 compressor - بررسی کامل تفاوت های UX و UI در سال 2020

 

  • جلب رضایت کاربران

ورود هر کاربر به سایت شما به منزله یک فرصت برای کسب و کارتان می باشد و البته این را به خاطر داشته باشید که برای جلب رضایت او تنها چند ثانیه زمان دارید. به نوعی شما بایددر 8 ثانیه با صفحه جذاب و قابل اطمینانی که دارید کاربر را نسبت به سایت خود جذب کنید. به طور معمول بعد از گذشت این 8 ثانیه افراد از سایت خارج می گردند.

 

  • کاهش زمان و هزینه مصرفی

با طریق درک صحیح نیاز مشتری و طراحی یک تجربه کاربری مناسب، شما موفق به صرفه جویی در زمان و پول خود در پروژه می گردید. به گفته رابرت پرسمان در کتاب مهندسی نرم افزار با هزینه هر دلار برای یک طراحی تجربه کاربری خوب در واقع شما 10 تا 100 دلار برای آینده سرمایه گذاری می کنید.

 

  • افزایش درآمد

براساس تحقیقات صورت گرفته رابط کاربری یا UI بهتر نشان دهنده افزایش ۲۰۰ درصدی در نرخ تبدیل می باشد و یک تجربه کاربری خوب نیز می تواند نرخ تبدیل را تا 400 درصد افزایش دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه