تمام محصولات این سایت به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرید؛ لطفا ما را به دوستان خود معرفی کنید.

آموزش کار با سند ها در کورل ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » کورل دراو » آموزش کار با سند ها در کورل

شاید بتوان گفت یکی از دروس اولیه از نرم افزار قدرتمند کورل دراو برای تازه کاران، نحوه کار با سندها می باشد، در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل این موضوع همراه با تمام نکات آن بپردازیم.

 

ایجاد سند جدید ( New Document )

جهت ایجاد یک پروژه جدید، شما احتیاج به یک سند جدید خواهید داشت. به منظور ایجاد سند ابتدا به بستن سندهای قبلی اقدام کنید سپس مسیر File>New را طی کنید.

 

240 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

اطلاعات صفحه

در منوی Properties و دقیقا در قسمت فوقانی محیط کار شما، مواردی اعم از سایز و جهت صفحه موجود می باشد. همچنین  تعداد زیادی از بخش های گوناگون جهت تنظیمات صفحه و ویژگی های اشیا در برنامه Corel Draw وجود دارد.

 

339 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

بازکردن چند سند

در Corel Draw شما می توانید  با مراجعه به مسیر File>New   تعدادی سند باز داشته باشید. با انجام این کار حالا شما دارای یک سند جدید دیگر می باشید. نام سند اول Graphic1 و نام سند دوم Graphic2 می باشد. به این نکته توجه کنید و به خاطر داشته باشید که هر سند، موجب پر شدن بخش بسیاری از حجم حافظه سیستم شما خواهد شد.

 

435 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

ذخیره کردن فایل

با دنبال کردن مسیر File>Save As که به باز شدن پنجره Save Drawing می انجامد، می توانید فایل خود را ذخیره کنید .همچنین لازم به ذکر است که برنامه CorelDraw دارای نوعی قابلیت و ویژگی می باشد که چنانچه در ابتدای کار سند خود را ذخیره نمایید، این برنامه به طور خودکار به ذخیره کردن همگی تغییرات ایجاد شده و تهیه یک نسخه پشتیبان از آن،می پردازد. در آخر نیز از منوی Save In با مشخص کردن مسیر و محیطی که قصد دارید فایل درآنجا ذخیره شود، کار را  ادامه دهید.

 

528 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

پس از آن، در قسمت File Name نام فایل خود را وارد نمایید. سعی کنید نامی مربوط به فایل و محتویات آن انتخاب نمایید این کار موجب سهولت در دستیابی به فایل پس از مدت زمان طولانی خواهد شد. پس از عمل ذخیره کردن نام برای فایل، نوبت به انتخاب فرمت یا نوع فایل می باشد. این پنجره را برای اکثر فایل ها، در حالتCDR-Corel Draw   یا به صورت پیش فرض و بدون دست خوردگی باقی بگذارید. اگر قصد ذخیره کردن فایل خود را با فرمت دیگری دارید، باید از منوی file type فرمت مد نظرتان را انتخاب نمایید. در هر حال بهتر است با استفاده از دستور Export جهت تبدیل کردن شئ یا سند به یک فرمت دیگر اقدام کنید.

 

624 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

درآخر نیز به انتخاب ورژن CorelDraw بپردازید. بهتر است  این گزینه را در حالت پیش فرض یعنی Versian9 برای اکثر سندها باقی بگذارید. از آنجایی کهCorelDraw9   قابلیت باز کردن فایل های ذخیره شده با ورژن های قبل را داراست در مواقعی که کاربران جهت به اشتراک گذاشتن فایل های خود با دیگر کاربران ناچار به ذخیره کردن سند با یک ورژن قدیمی می شوند، بسیار مناسب و کارآمد خواهد بود.

 

719 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

به منظور ذخیره کردن تغییرات افزوده شده و گردش لحظه به لحظه می توانید به دو روش عمل نمایید: ۱٫فشردن کلید های ترکیبی CTRL+S 2.دنبال کردن مسیر File>Save

بهترین کار این است که برای  این که تمامی مراحل پیشرفت کار ذخیره شود هر ۴ یا ۵ دقیقه یکبار عملیات ذکر شده را اعمال نمایید. مراجعه به مسیر File>Save به باز شدن پنجره Save Drawing می انجامد. در این مرحله با انتخاب کردن گزینه Save، برای شما پیغامی نمایان خواهد شد که از تمایل شما در خصوص جایگزین کردن فایل پرسش میکند. در این جا شما گزینهYes را بزنید.

 

818 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

نحوه بازکردن فایل

برنامه CorelDraw قادر به باز کردن چندین فرمت می باشد. فایلی که در CorelDraw9ساخته می شود و دارای فرمت CDR است، از رایج ترین آن هاست. شما می توانید به باز کردن فرمت هایی نیز در این برنامه اقدام کنید. فایل های ساخته و ایجاد شده در این برنامه دارای قابلیت ویرایش کردن می باشند. ولی فایل هایی که توسط سایر برنامه ها ساخته شده و به آن وارد می شوند دارای این ویژگی نمی باشند،و تنها می توان به تغییر دادن اندازه و موقعیت و محل آن ها پرداخت.

 

915 - آموزش کار با سند ها در کورل

 

با مراجعه به مسیر File>New برای باز کردن فایل عمل نمایید. سپس از منویی که در قسمت بالای پنجره Open Drawing واقع شده است به انتخاب مسیری که فایل مد نظر در آن جا موجود  می باشد، بپردازید.

 

روش انتخاب فرمت فایل

جهت به نمایش گذاشتن همگی فایل هایی که CorelDraw  قادر به باز کردن آن ها می باشد، باید  با باقی گذاشتن گزینه File of Type  در حالت پیش فرض یعنی All File Formats عمل کنید. به جهت سهولت و راحتی در کار خود ، می توانید به مشخص کردن فایلی که می خواهید آن را باز نمایید اقدام کنید. به طور مثال هنگامی که شما فایل های Corel Draw CDR را انتخاب می کنید، تنها فایل هایی که دارای این فرمت می باشند برای شما نمایان خواهند شد. این کار موجب راحت و ساده تر شدن انتخاب فایل های مد نظرتان بین سایر فایل ها خواهد شد.

 

نحوه انتخاب فایل

ابتدا فایل مورد نظر را باز کنید. چنانچه قصد مشاهده محتویات درون فایل انتخاب شده را دارید باید تیک گزینه preview  را نیز فعال کنید. در آخرین مرحله نیز با کلیک روی گزینه Open پس از انتخاب فایل مورد نظر،کار را تمام کنید. امیدواریم این مقاله که به بیان موضوعاتی مانند : ذخیره کردن فایل، باز کردن فایل در کورل، باز کردن چند سند، ایجاد سند جدید و انتخاب فرمت فایل ها، پرداخت، برای شما مفید بوده باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه