آموزش کار با لایه های فتوشاپ ⭐️

صفحه اصلی » وبلاگ » فتوشاپ » آموزش کار با لایه های فتوشاپ

یادگیری لایه ها در فتوشاپ، از مبانی اولیه آموزش این نرم افزار قدرتمند گرافیکی می باشد که باید بیاموزید. خوشبختانه مبحث پیچیده ای ندارد و با یک بار مطالعه و چندبار تمرین کردن، به راحتی می توانید یاد بگیرید.

 

لایه چیست؟

به زبان ساده، لایه ها مثل برگه های کاغذ هستند. فرض کنید شما چند برگه کاغذ دارید که روی هم قرار می دهید. اگر روی یکی از این برگه ها طرح یا نقاشی بکشید، هیچ اتفاقی روی برگه های دیگر نمی افتد. البته تفاوت کوچکی که لایه ها با کاغذ دارد این است که در بین لایه ها یک نوع فضای خالی وجود دارد که در کاغذ نیست. به تصویر زیر دقت کنید. در نگاه اول یک طرح ساده به نظر میرسد. اما این تصویر از ۵ لایه تشکیل شده که روی هم قرار گرفته است.

 

000021 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

اگر میخواهید با مفهوم دقیق لایه ها آشنا شوید به تصویر زیر نگاهی بیندازید. فکر کنم با نگاه کردن به تصویر زیر، معنی کامل لایه ها را متوجه خواهید شد.

 

00054 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

آموزش کار با لایه ها

برای شروع نرم افزار فتوشاپ را باز کنید. ابتدا از طریق منوی File و انتخاب New یک سند جدید با سایز ۵۰۰ در ۵۰۰ پیکسل و رزولیشن ۷۲ ایجاد کنید. سایز سند جدید کاملا دلخواه بوده و می توانید سایز دلخواهی را برای سند خود انتخاب کنید. تصویر زیر از چندلایه ساخته شده که در ادامه قصد داریم به صورت قدم به قدم ساخت این تصویر را آموزش دهیم.

 

00064 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

تغییر رنگ Background

اگر به تصویر بالا دقت کنید، متوجه خواهید شد که رنگ پس زمینه آن سبز پررنگ است. پس برای شروع باید پس زمینه کار خود را به رنگ سبز پررنگ درآوریم.

انتخاب رنگ سبز تیره برای رنگ Foreground یا زمینه: برای انجام این کار، باید ابتدا روی رنگ Foreground کلیک کنید و با استفاده از لغزنده، رنگ سبز تیره را انتخاب کنید. اگر قصد دارید دقیقا مانند تصویری که ما آماده کردیم به زمینه خود رنگ بدهید از کد رنگ #a36442 استفاده نمایید.

 

00073 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

00082 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

کار با لایه های فتوشاپ

با کلید بر روی دکمه ok رنگ انتخابی شما تایید می شود. حالا از قسمت جعبه ابزار در سمت چپ فتوشاپ، ابزار Fill را انتخاب کنید و بر روی تصویر کلیک کنید. مشاهده می کنید که بعد از کلیک کردن روی تصویر، رنگ foreground روی background اعمال می شود. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، مراحل بالا را چک کنید تا مطمئن شوید تمام اقدامات گفته شده را انجام داده اید.

 

ساخت یک لایه جدید

قبل از هرچیز، ابتدا کمی با پالت لایه ها آشنا شویم و ابزارها و گزینه های موجود در آن را امتحان کنیم.(شرح در تصویر)

 

00092 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

با کلیک بر روی آیکون “New Layer” که در تصویر بالا مشاهده می کنید، یک لایه جدید ساخته می شود.

 

000103 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

در تصویر مشاهده می کنید که لایه جدید با نام Layer 1 ساخته شد. با دوبار کلیک روی نام آن، می توانید نام دلخواهی را برای آن بنویسید. برای کار با لایه فقط کافی است یک بار روی آن کلیک کنید تا به حالت انتخاب شده دربیاید.

 

رسم سبزه های تصویر

در تصویر ابتدایی، سبزه های را مشاهده می کنید. ما برای رسم آن ها از ابزار براش استفاده کرده ایم. در تنظیمات ابزار براش، با کلیک روی فلش کوچکی که در گوشه سمت راست قرار دارد، تمامی براش های موجود در فتوشاپ شما باز می شود. ما برای کشیدن این سبزه از براشی که با نام Dune Grass وجود دارد استفاده کردیم. اگر شما این براش را موجود ندارید می توانید دانلود کنید و سپس استفاده کنید.

 

000112 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

از آنجایی که رنگ این براش به صورت یک در میان بین رنگ زمینه و پس زمینه اعمال می شود، باید رنگ سبز را نیز برای پس زمینه انتخاب کنید. کد رنگی که ما انتخاب کردیم #f19250 می باشد

بعد از انتخاب رنگ، کلید ماوس را نگه دارید و بر روی صفحه نقاشی بکشید.

 

000122 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

در مرحله بعد، باید به تصویر خود، متن اضافه کنیم.

 

ابزار متن یا Type Tool

ابزار تایپ را انتخاب کرده و روی هر قسمتی از تصویر که قصد تایپ بر روی آن را دارید، کلیک کنید. همینطور می توانید یک رنگ دلخواه برای متن خود انتخاب کنید که ما رنگ سفید را اعمال کرده ایم.

 

000132 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

بعد از تایپ متن مورد نظر، می توانیم خصوصیات متن را به دلخواه تغییر دهیم. فقط کافی است با نگه داشتن کلیک موس و کشیدن روی متن، آن را انتخاب کنید. سپس به نوار تنظیمات متن بروید و تغییرات دلخواه را اعمال کنید. شما در این قسمت می توانید نوع فونت، سایز فونت و یا بولد کردن و … را تغییر دهید. متن ما در این تصویر دارای فونت Arial، بولد شده، سایز ۶۰ است و گزینه crisp از قسمت anti-aliasing انتخاب شده است.

 

000014 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

اگر به پالت لایه ها دقت کنید یک لایه جدید اضافه شده است. آیکون کوچک هم که در آن حرف T نمایش داده می شود به معنای لایه متنی است. با کلیک بر روی آن، متن روی تصویر اعمال می شود.

 

000151 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

برای زیباتر کردن تصویر، میخواهیم متن را طوری قرار دهیم که به نظر برسد از بین سبزه ها در حال بیرون آمدن است.

 

نحوه انتقال و حرکت دادن لایه ها در فتوشاپ

قصد داریم لایه سبزه ها راکه به نام grass ذخیره کردیم، در پایین لایه متن قرار بگیرد. کار سختی نیست و فقط کافی است روی آن کلیک کنیم و با drag کردن، لایه را به سمت پایین بکشیم. مشاهده می کنید که لایه Grass در پایین لایه متنی قرار گرفت.

 

000161 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

اگر میخواهید محل قرار گیری متن تغییر کند، ابتدا یک بار روی لایه متن کلیک کنید. سپس ابزار Move را انتخاب کرده و با موس یا کلیدهای جهت نمای کیبورد، متن را جابجا کنید تا به نقطه دلخواه برسد.

 

000171 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

توضیحاتی در مورد Opacity و Blending Modes و Filling Selections

یک لایه جدید ایجاد کنید. طبق تصویر باید لایه جدید را در بالای لایه background و پایین دولایه دیگر قبلی ساخته شود. حالا با استفاده از ابزار Elliptical Marquee  مانند تصویر زیر یک شکل بیضى رسم کنید.

 

000181 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

لایه جدیدی که ساختیم و در حالت انتخاب شده قرار دارد را با ابزار Fill به رنگ سفید پر میکنیم. برای اینکه لایه از حالت انتخاب شده خارج شود با استفاده از کلیدهای ترکیبی ctrl + D اینکار را انجام می دهیم.

اگر الان یک بیضی سفید رنگ در صفحه خود مشاهده می کنید معنی آن این است که تا اینجای کار درست عمل کرده اید. حالت Blending Mode لایه مذکور را روی Overlay قرار دهید.

 

000019 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

کار با Blending Mode بسیار راحت است و توضیح خاصی ندارد که بخواهیم ذکر کنیم. حالا Opacity این لایه را مانند تصویر زیربین مقدار ۱۵ تا ۲۰% تنظیم کنید.

 

000020 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

اکنون می خواهیم از آخرین لایه ساخته شده یک کپی ایجاد کنیم. برای اینکار، روی لایه مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید. الان یک لایه دقیقا مشابه لایه قبلی ایجاد شده است. در لایه کپی شده، مقدار  opacity و  blending  mode را تغییر ندهید. با استفاده از ابزار Move مکان لایه را تغییر دهید تا زمانی که بتوانید لبه های دو بیضی را ببینید.

 

000211 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه در لایه های دو بیضی، وقتی روی هم قرار می گیرند لایه پشتی آن ها دیده می شود. از آنجایی که opacity این دو لایه پایین است، مانند شیشه عمل می کند و لایه پشتی دیده می شود. اگر مقدار opacity را به ۱۰۰درصد افزایش دهیم، در آن صورت دیگر لایه پشتی قابل مشاهده نیست.

 

000221 - آموزش کار با لایه های فتوشاپ

 

در پایان مطلب، قصد داریم به توضیح یکی دیگر از امکانات پالت لایه ها بپردازیم. در پایین پالت لایه ها، روی آیکونی که شبیه به فولدر در ویندوز است کلیک کنید. با این کار یک گروه جدید ساخته می شود. عملکرد Group دقیقا مانند فولدر ویندوز می باشد و چند لایه را در خود جای میدهد. استفاده از Group بیشتر وقتی به درد میخورد که یک پروژه بزرگ با لایه های زیاد داریم و نیاز است تا لایه ها مرتب شوند.

 

بعد از ایجاد یک Group جدید، لایه های دلخواه را انتخاب کنید و با عمل Drag کردن، به گروه اضافه کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظراتبدون دیدگاه
ارسال دیدگاه